Co to jest rower hybrydowy?

Słowo „hybrydowy” sugeruje, że omawiany jednoślad stanowi połączenie dwóch typów pojazdów. I tak w rzeczywistości jest – rower hybrydowy to coś pomiędzy najzwyklejszym modelem napędzanym siłą mięśni a wariantem elektrycznym. Najpewniej każdy dobrze wie, czym jest tradycyjny rower – w przypadku elektrycznego (e-bike) może być inaczej, należy się więc kilka słów objaśnienia.

Rower elektryczny to ulepszona wersja klasycznego roweru, z pedałami, kierownicą i przerzutkami. Ulepszona konkretnie o wyposażenie w silnik elektryczny, który pracuje dzięki ładowalnemu akumulatorowi. Silnik ten stanowi formę wspomagania jazdy i nie odpowiada w pełni za napęd pojazdu, jak w motocyklach. Ma raczej pomagać się rozpędzić i odciążyć rowerzystę, który przez cały czas i tak musi pedałować. Gdy przestanie to robić, silnik się zatrzyma. Przestanie też pracować, jeśli użytkownik przekroczy prędkość 25 km/h.

Co zatem oznacza hybryda w przypadku roweru? Na czym polega to połączenie modelu tradycyjnego z elektrycznym? Rower hybrydowy daje możliwość wyłączenia pracy silnika elektrycznego, czyli wspomagania, w dowolnym momencie. Użytkownik może zatem zacząć pedałować „normalnie”, wyłącznie o sile własnych mięśni, tak, jak w tradycyjnym rowerze miejskim czy góralu. Jednak gdy tylko uzna, że potrzebuje małej pomocy, np. we wjeździe pod stromą górkę, będzie mógł z powrotem włączyć wspomaganie i cieszyć się brakiem nadmiernego zmęczenia.

Rowery hybrydowe a elektryczne na przykładzie Wheeler E-Tour 2,28"

Rower hybrydowy czy tradycyjny, który wybrać?

W poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, czy lepszy będzie rower hybrydowy, czy tradycyjny, pomoże najbardziej określenie swoich indywidualnych oczekiwań. Zastanów się zatem: w jakim celu będziesz używał swojego nowego roweru? Chcesz jeździć na nim do pracy, po mieście, by zaoszczędzić na paliwie lub nie stać w korkach, czy może marzysz o weekendowych wycieczkach rowerowych za miasto?

W drugiej kolejności przeanalizuj trasę, jaką będziesz przemierzał: zastanów się, ile kilometrów masz do pracy albo jak daleko chcesz jeździć na wypady rekreacyjne. Przemyśl, jakiej nawierzchni musisz się spodziewać: gładkiego asfaltu czy raczej bezdroży z błotem, kamieniami, wyrwami i stromymi ścieżkami. Odpowiedzi na te pytania należy dopasować teraz do cech charakterystycznych obu rozwiązań.

Rowery hybrydowe wyróżnia przede wszystkim wyposażenie w silnik elektryczny napędzany akumulatorem. I to właśnie ta druga kwestia jest szczególnie istotna – hybrydy trzeba bowiem od czasu do czasu naładować. Jeżeli planujesz zatem udawać się w bardzo długie trasy albo do pracy masz dość daleko, to koniecznie zwróć uwagę na pojemność baterii w pojeździe (gdy zależy ci na hybrydzie). Zależnie od modelu roweru, może ona zapewniać przemierzenie na jednym ładowaniu od kilkudziesięciu do nawet ponad 100 kilometrów. Model tradycyjny może być tu jednak mniej ryzykownym rozwiązaniem.

Jeśli na swojej trasie będziesz mierzyć się z wieloma wymagającymi przeszkodami, takimi jak strome górki, pod które trzeba wjechać, to bez wątpienia docenisz możliwości wspomagania silnikiem elektrycznym. To samo dotyczy trudnych podłoży, a więc śliskich błotnistych ścieżek, w których koło może się zakopać, czy kamieni na górskich drogach. Rower hybrydowy zdecydowanie cię odciąży w mniej sprzyjających warunkach. Jest jednak i druga strona medalu: takie pojazdy są ciężkie, ważą nawet ok. 20 kg, co może stanowić kłopot w przypadku ewentualnej awarii oraz potrzeby zniesienia skądś roweru.

Rower hybrydowy czy elektryczny – jaki lepszy?

Dylemat dotyczący wyboru między rowerem hybrydowym a „całkowicie” elektrycznym będzie zdecydowanie łatwiejszy do rozwiązania. Dają te same możliwości pod względem odciążenia kierującego, ważą tyle samo, równie dobrze radzą sobie na bezdrożach. Użytkownik musi więc zadecydować czy woli pojazd dwa w jednym, czy umożliwiający wyłącznie jazdę na wspomaganiu. Bez dwóch zdań można stwierdzić, że opcja uruchamiania wspomagania wyłącznie wówczas, gdy jest ono potrzebne, będzie niezwykle komfortowa.

Profesjonalny rowerzysta nie musi rezygnować ze swoich standardowych treningów, a początkujący może zaczynać go o sile własnych mięśni i skorzystać z pomocy silnika, gdy poczuje, że przecenił własne możliwości.

W podjęciu decyzji może dodatkowo pomóc bliższe przyjrzenie się rowerom elektrycznym, hybrydowym oraz tradycyjnym. Koniecznie zajrzyj do naszego działu rowerowego i porównaj ze sobą kilka modeli jednośladowców!

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock