Co wybrać: rolety wewnętrzne zaciemniające czy zewnętrzne?

Pierwszą kwestią do rozważenia jest, z której strony chcemy zamontować rolety. Największą skuteczność oraz w zasadzie stuprocentową ochronę przed promieniami UV gwarantują modele zewnętrzne. Chociaż dla niektórych wyglądają na zbyt ciężkie i pancerne, to trzeba przyznać, że oprócz doskonałego odcięcia światła zapewniają także komfort termiczny poprzez utrzymanie tej samej temperatury w domu, niezależnie od ciepła lub zimna na zewnątrz. Są niestety drogie, a do tego ich montaż należy uwzględnić już podczas budowy domu.

Niektóre rolety wewnętrzne nie zapewnią co prawda całkowitej ochrony przed słońcem, jednak wiele modeli pochłania nawet 95% promieni UV. Wyszczególnić należy przede wszystkim modele Blackout oraz te pokryte od strony okna specjalną powłoką. Niezależnie od wybranego modelu zasłony wewnętrzne są również tańsze i bardzo często da się je samodzielnie zamontować. Oprócz tego wiele osób ceni je za ich wartości estetyczne – same w sobie potrafią bowiem stanowić ciekawy dodatek i odmienić wyraz pokoju.

Roleta zaciemniająca vidaXL, beżowa, 40x100 cm

Jakie są sposoby montażu rolet zaciemniających?

Oprócz miejsca umieszczenia oraz modelu rolety różnią się także tym, w jaki sposób się je montuje. Wyróżnia się metodę inwazyjną oraz różne bezinwazyjne.

  • Rolety inwazyjne – aby je zainstalować, należy najpierw wywiercić dziurki, najczęściej w listwie okiennej. Montuje się na nich cały stelaż, na którym następnie zawiesza się samą roletę. Przez wiele osób uznawana za najtrwalszy sposób mocowania, jednak jego skuteczność przeciwsłoneczna jest taka sama, jak w innych przypadkach.
  • Rolety bezinwazyjne mocowane na uchwyty – zamiast wywiercania specjalnych dziur, podobnej budowy konstrukcję przykleja się do ramy lub na przykład w specjalnej wnęce okiennej za pomocą mocnej taśmy dwustronnej. Pozwala to na odklejenie całości, na przykład gdy mieszkanie było wynajmowane i trzeba je przywrócić do stanu surowego.
  • Rolety zaciemniające w kasecie – montuje się je tak, jak te wcześniejsze, jednak w przeciwieństwie do ich odkrytej budowy, w tym przypadku cały mechanizm ukryty jest pod osłonką, czyli właśnie kasetą. Najczęściej spotyka się modele z dodatkowymi szynami, które utrzymują zasłonę w miejscu, jednak równie często spotykana jest roleta wolnowisząca zaciemniająca.

Rolety plisowane zaciemniające – proste, ale efektywne

Plisy zaciemniające to model cieszący się dużą popularnością ze względu na prostotę, pozwalającą dostosować je do wielu pomieszczeń. Zazwyczaj występują w jednym, stonowanym kolorze, choć w sklepach można znaleźć także plisy w jaskrawych barwach oraz w różne motywy, także te dla dzieci. Rolety tego typu charakteryzują się wygodą w użytkowaniu, ponieważ dzięki wygodnej regulacji da się ustawić je tak, by odsłaniały lub zasłaniały więcej okna.

Plisy można zamontować zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz domu. Te do stosowania poza mieszkaniem są zazwyczaj wykonane z trwałego plastiku, odpornego na działanie czynników atmosferycznych. Modele przeznaczone do użytku wewnętrznego wykonuje się z poliestru lub papieru. Te pierwsze cechują się zazwyczaj większą wytrzymałością, choć nie należy się obawiać, że papierowe łatwo się rozerwą. Mogą po prostu wytrzymać krócej niż te tekstylne.

Roleta zaciemniana VIDAXL, szara, 80x175 cm

Rolety rzymskie zaciemniające – elegancja zasłon i praktyczność rolet w jednym

O ile plisy przylegają bezpośrednio do okna, o tyle rolety rzymskie potrafią często od niego odstawać. Składają się bowiem z dużego pasa materiału, który układa się w kilka fałd gdy jest złożony. Fiszbiny rozwijają się za pomocą sznurka i w ten sposób okno jest zasłonięte. Niektórzy obawiają się, że przez powstałe szczeliny może wpadać słońce, jednak najczęściej nie jest to kwestia odległości zasłony od okna, a rodzaju użytego materiału.

Specjalne rolety zaciemniające zazwyczaj wykonuje się z poliestru, ponieważ ten materiał cechuje się największą szczelnością. Niektóre posiadają ponadto specjalną technologię Blackout, która pozwala na niezwykle skuteczne powstrzymywanie promieni słonecznych. Inne powleka się tworzywem odbijającym promienie UV. Jeśli zaś chcesz mieć zwykłe zasłony skutecznie chroniące przed zbyt ostrym słońcem, wybierz takie wykonane z ciemnego i dość grubego materiału, na przykład bawełny. Lniane lub jedwabne zasłony, choć bardzo ładne, nie zdadzą egzaminu.

Roleta zaciemniająca vidaXL dzień-noc, szara, 140x175 cm

Rolety dzień noc zaciemniające – nowoczesność połączona z wygodą użytkowania

Plisy i rolety rzymskie co prawda świetnie odcinają dostęp do światła, jednak najczęściej brak im opcji pomiędzy całkowitym zasłonięciem lub odsłonięciem okna. Takie rozwiązanie oferują za to rolety okienne zaciemniające typu dzień noc. Składają się one z jednego pasa materiału pomalowanego w pasy o różnych stopniach transparentności – jedne są bardzo ciemne, inne prawie przezroczyste. Gdy ustawi się je w odpowiedni sposób, pozwalają na całkowite odsłonięcie, lekkie prześwitywanie słońca oraz całkowite zasłonięcie okna.

Zwolennicy tego rodzaju rozwiązania podkreślają dużą elastyczność w dopasowaniu do własnych potrzeb w danym momencie. Oprócz tego rolety dzień noc są dość minimalistyczne w swoim wyglądzie, więc pozwolą na dopasowanie do nich różnych dodatków i stylów aranżacji wnętrz. Podkreślić trzeba jednak, że nie wszystkie modele potrafią zasłonić okno tak dobrze jak na przykład rolety typu Blackout. Niektórzy nie montują ich zatem w miejscach, gdzie nasłonecznienie jest bardzo duże.

Więcej porad znajdziesz w naszym dziale Urządzam i dekoruję.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock.