Najbardziej zapaleni biwakowicze przygotowują posiłki na ognisku. Mimo wszystko dobrym wyborem będzie spakowanie kuchenki turystycznej, która uratuje życie w ekstremalnych warunkach i pozwoli zjeść ciepły posiłek, gdziekolwiek się znajdujemy. Jeśli pogoda nie sprzyja, umożliwia wypicie ciepłej kawy bądź herbaty i zaszycie się w namiocie. Nowoczesne kuchenki turystyczne zajmują niewiele miejsca, a jednocześnie ważą niewiele - ok. 1 kilograma. Zestawy składają się z palnika, pojemnika na paliwo i opcjonalnie z garnka. Istnieje kilka rodzajów, dlatego warto wiedzieć, jak wybrać dla siebie tę odpowiednią.

 

Szeroki wybór kuchenek turystycznych

Można wyróżnić kilka rodzajów kuchenek turystycznych: gazowe, na paliwa płynne typu diesel, benzyna nafta, wielopaliwowe - na paliwa płynne bądź gaz z kartuszy, a także zasilane, np. spirytusem. Każdy z tych typów ma swoje plusy i minusy, dlatego należy bardzo dokładnie przemyśleć zakup pod kątem indywidualnych potrzeb. Do najważniejszych kryteriów wyboru będzie należeć to, ile osób zamierza korzystać z kuchenki, na jakiej wysokości będziemy gotować posiłki, podczas jakiej pory roku i w jakiej temperaturze.

 

Miłośnicy biwakowania najczęściej wybierają kuchenki gazowe. Cechują się one niską wagą, prostotą obsługi, nie brudzą palnika czy naczyń. Trzeba jednak wiedzieć, że wraz ze spadkiem ciśnienia atmosferycznego, zmniejsza się ich wydajność.

 

W niskich temperaturach lepiej sprawdzą się kuchenki na paliwa płynne. Paliwo do nich jest powszechnie dostępne, dlatego nie musimy się obawiać, gdy nam się skończy. Tego rodzaju kuchenki mają nieco wyższą wagę, za to ich obsługa nie jest skomplikowana. Trzeba jednak je czyścić z zabrudzeń, które zbierają się na przewodzie paliwowym bądź dyszy.

 

Które rozwiązanie zatem wybrać? Jeśli nie decydujemy się na ekstremalne wyprawy, bez obaw wybierzmy kuchenkę zasilaną gazem, którą łatwiej jest przenosić. W tego rodzaju urządzeniach najważniejszym elementem jest palnik, gdyż to od niego zależy szybkość i komfort gotowania.

 

Funkcjonalność kuchenki turystycznej

Jeśli zamierzamy gotować na łonie natury, bardzo ważne jest to, aby kuchenka była bezawaryjna i prosta w obsłudze. Palnik nie powinien być zbyt ciężki. Najprostsze palniki cechują się wagą ok. 70-80 g, z kolei te bardziej skomplikowane to ciężar od 100 do 600 g. Urządzenie musi być również łatwe w montażu i demontażu. Co istotne, zwróćmy uwagę na to, czy siłę promienia można łatwo i precyzyjnie regulować oraz, czy sam promień jest stabilny.

 

Na funkcjonalność kuchenek turystycznych wpływa także osłona przeciwwietrzna. Bywa ona dołączona do zestawu, ale w razie potrzeby można ją dokupić. Nie musimy wtedy osłaniać samodzielnie płomienia. Jeśli zależy nam na tym, aby biwakowe potrawy były jak najbardziej dopracowane, możemy pokusić się o dokupienie dodatkowych akcesoriów, jednak nie jest to konieczne.

 

Użytkownicy muszą natomiast zadbać o wygodne i płaskie miejsce do gotowania. Sama kuchenka musi być stabilna i na to trzeba zwrócić uwagę. Bardziej stabilne będą palniki, które mają szerszą podstawę. Niektórzy producenci oferują także dodatkowe stabilizatory.

 

Każdy, kto pakował się na biwak, wie, jak ważne jest to, by kuchenka zajmowała niewiele miejsca. Zwróćmy uwagę na to, czy palnik ma składane ramiona, dzięki czemu zajmie w plecaku niewiele miejsca.

 

Moc i wydajność urządzenia

Istotnym wskaźnikiem dla kupującego będzie moc i wydajność kuchenki. Palniki różnią się między sobą parametrami. Moc palnika jest wyrażona w watach (W). Im większa będzie moc danego palnika, tym szybciej przygotujemy posiłek, ale jednocześnie zużyjemy więcej gazu. To dlatego bardzo ważne jest, aby określić dokładnie miejsce, w którym zamierzamy gotować. Przeciętna moc palnika mieści się w granicach od 1000 do 3000 W, jednak istnieją modele o bardzo dużej mocy sięgającej nawet 7000 W. Większa moc z pewnością będzie potrzebna wtedy, gdy panują trudne warunki do gotowania - niskie ciśnienie, niska temperatura, wietrzna pogoda. Gdy planujemy używać kuchenki w miejscach, które będą osłonięte od wiatru, a jednocześnie chcemy sprawnie przygotować dania i zużyć niewiele paliwa, możemy zdecydować się na palnik o mniejszej mocy.

 

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na inną wartość, czyli czas gotowania jednego litra wody. Czas ten dotyczy jednak warunków laboratoryjnych - panujących w pomieszczeniu o temperaturze 20 stopni Celsjusza, przy optymalizacji warunków gotowania. W plenerze zdarzają się rozmaite warunki, dlatego wskaźnik ten nie powinien być decydującym czynnikiem.