Dowiedz się, jak stosować olej rycynowy na:

Olej rycynowy – właściwości

Olej rycynowy charakteryzuje się cięższą niż inne oleje konsystencją. Nie jest jednak substancją, która w niskiej temperaturze zmienia swoją postać na stałą (inaczej niż np. olej kokosowy). Najlepiej przechowywać go z dala od źródła światła. Jego neutralny zapach sprawia, że nie działa drażniąco na powonienie.

Zastosowania oleju rycynowego

Rafinowany olej rycynowy pozwala na bezpieczne stosowanie go w celach medycznych, a także spożywczych czy kosmetycznych. Ten nierafinowany może być także używany zewnętrznie – jako preparat poprawiający kondycję skóry, włosów oraz paznokci.

Olej rycynowy w kosmetykach

Olej z nasion rącznika pospolitego od dawna był wykorzystywany jako składnik preparatów kosmetycznych, szczególnie kosmetykach naturalnych. Jak większość olei, także i rycynowy pomaga uzyskać efekt nawilżenia, wygładzenia oraz natłuszczenia. Bywa również używany w odżywkach do włosów oraz tych przeznaczonych do skóry głowy. Dodatek oleju rycynowego często znajduje się również w preparatach do brwi czy rzęs.

Olej rycynowy – właściwości lecznicze

Pierwotnie olej rycynowy służył jako środek przeczyszczający, łagodzący niestrawność i bóle brzucha. I choć nic nie stoi na przeszkodzie, by nadal go w ten sposób używać, to w dobie specjalistycznych preparatów na rozmaite problemy trawienne nie jest on już niezbędnym elementem wyposażenia domowej apteczki. Olej ten był również stosowany jako preparat wykrztuśny w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych, a nawet środek leczący dolegliwości w obrębie ucha.

Olej rycynowy na ciało

Olej rycynowy jest stosowany do pielęgnacji skóry ciała rzadziej niż inne olejki do ciała, ale ze względu na jego ochronno-odżywcze właściwości warto go wypróbować i w tym celu. Jeśli zniechęca cię jego konsystencja, spróbuj alternatywnych metod nakładania lub połącz olej z innymi kosmetykami.

Jak go stosować?

Każdy, kto miał już do czynienia z olejem rycynowym, zna jego konsystencję. Jest to olej ciężki, trudny do rozprowadzenia cienką warstwą na skórze. Chcąc używać go na ciało, najlepiej dodać niewielką jego ilość do balsamu do ciała lub rozcieńczyć innym olejem, na przykład ze słodkich migdałów. Dzięki temu uzyskamy lżejszą i o wiele łatwiejszą w aplikacji emulsję, którą bez trudu rozprowadzimy na powierzchni skóry.

Używany w ten sposób olej pozbawiony zostanie swojej lepkości i wchłonie się o wiele szybciej, nie brudząc ubrań. Jeśli zależy nam na regeneracji konkretnych miejsc (takich jak dłonie czy łokcie), wówczas można na nie zaaplikować punktowo niewielką ilość oleju rycynowego bez żadnych dodatków.

Nakładanie oleju może również ułatwić delikatne ogrzanie preparatu, na przykład w kąpieli wodnej lub pozostawienie go na chwilę przy źródle ciepła. Nie powinno się jednak dopuszczać do sytuacji, że olej stanie się gorący. Wystarczy lekkie zwiększenie jego temperatury.

Efekty stosowania oleju rycynowego

Olej rycynowy wykazuje silne działanie ochronne oraz okluzyjne, chroniąc skórę przed czynnikami zewnętrznymi. Dodatkowo natłuszcza i wspiera barierę ochronną. Regularne stosowanie oleju pomaga utrzymać gładką i jędrną skórę. Preparat ten może także przyspieszać gojenie podrażnień, stanów zapalnych czy przesuszeń. Olej rycynowy potrafi również zmniejszać skłonność do powstawania rozstępów oraz redukować widoczność już powstałych.

 

olej rycynowy vitafarm

 

Olej rycynowy na twarz

Stosowany w formie olejku do twarzy preparat rycynowy jest przede wszystkim popularnym elementem procesu oczyszczania twarzy olejami, tak zwanego OCM (Oil Cleansing Method). Metoda ta polega na stworzeniu odpowiedniej kompozycji olejów, które nie tylko rozpuszczają makijaż i zanieczyszczenia, ale także wpływają na zachowanie zdrowego, promiennego wyglądu cery. Jeśli lubisz naturalną pielęgnację, ten sposób demakijażu może się sprawdzić także w twoim przypadku.

Jak go stosować?

Podobnie jak w przypadku skóry ciała, także używanie oleju rycynowego na twarz wymaga rozcieńczenia go innym kosmetykiem. Może być to krem lub olejek. Taką mieszankę warto nałożyć jako ostatni krok pielęgnacji, już po aplikacji toniku oraz serum. Pozwoli to na domknięcie pielęgnacji oraz właściwą absorpcję składników aktywnych.

Podstawą wspomnianej już metody OCM jest łączenie mniejszej dawki oleju rycynowego (od 10% do 30% mieszanki) z olejkami dobranymi do rodzaju cery i jej specyficznych wymagań. W kwestii nakładania kluczowy będzie masaż twarzy kolistymi ruchami dłoni oraz późniejsze przykładanie do twarzy ściereczki nawilżonej ciepłą wodą.

Efekty stosowania oleju rycynowego

Nawet niewielki dodatek oleju rycynowego może pozytywnie wpłynąć na wygląd skóry twarzy, która po jego zastosowaniu stanie się miękka, nawilżona i jędrna. Składnik ten ogranicza bowiem rogowacenie się skóry, opóźnia proces powstawania zmarszczek, a także chroni cerę przed niekorzystnym oddziaływaniem czynników zewnętrznych. Ponadto wspiera proces regeneracji, odżywia i natłuszcza.

Olej rycynowy na włosy

Nie ma chyba włosomaniaczki, która nie znałaby dobroczynnych właściwości oleju rycynowego. Nie bez powodu jest on bowiem jednym z najczęściej wykorzystywanych olejków do włosów.

Jak go stosować?

Olej rycynowy zwykle nakłada się na skórę głowy, mieszając wcześniej z innym olejem bazowym. Można oczywiście próbować aplikować go samodzielnie, lecz wymaga to sporych nakładów czasu oraz dużej cierpliwości. Gęsta konsystencja oleju nie pomaga w równomiernym pokryciu skóry głowy, zatem lepiej, gdy dodamy go do innego kosmetyku.

Dobrym wyjściem będzie również stosowanie go punktowo, na przykład tylko w obrębie zakoli. Pamiętaj, aby po każdej aplikacji oleju rycynowego dokładnie umyć włosy, by pozbyć się resztek kosmetyku.

Efekty stosowania oleju rycynowego

Olej rycynowy słynie z właściwości przyspieszających wzrost włosów. Regularnie stosowany może przyczynić się do ich zagęszczenia, a także ograniczyć wypadanie. Jeśli widzisz na skórze głowy prześwity lub zależy ci na szybkim wzroście baby hair – olejek rycynowy to jedna z tych pozycji, której nie może zabraknąć na liście do wypróbowania. Tym bardziej, że kosztuje on kilka złotych i jest ultrawydajny.

Olej z nasion rącznika jest także popularnym składnikiem odżywek do włosów, ponieważ sprawia, że stają się one odżywione, elastyczne i błyszczące.

 

Odżywka do włosów so bio

 

Olej rycynowy na brwi

Najtańszy sposób na zagęszczenie brwi? Oczywiście olej rycynowy, naturalna odżywka pomagająca zyskać gęstsze i mocniejsze włoski, uzupełnić istniejące w brwiach ubytki oraz ewentualne prześwity.

Jak go stosować?

Niewielką ilość olejku nakładamy równomiernie na brwi, najlepiej czystą szczoteczką przeznaczoną do ich stylizacji, dokładnie wczesując olej w całą przestrzeń. Można również wykonać delikatny masaż opuszkami palców, wcierając lekko kosmetyk.

W przypadku punktowego stosowania oleju na obszarze brwi nie trzeba już dodatkowo rozcieńczać preparatu. Po aplikacji najlepiej pozostawić kosmetyk na całą noc.

Efekty stosowania oleju rycynowego

Systematyczne stosowanie oleju rycynowego przyczynia się do zagęszczenia brwi oraz pobudzenia wzrostu nowych włosków. Dodatkowo same brwi mogą ulec niewielkiemu przyciemnieniu. Włoski z czasem stają się nawilżone oraz miękkie.

Olej rycynowy na rzęsy

Olej rycynowy to jeden z najczęściej polecanych sposobów na poprawę wyglądu rzęs. Biorąc pod uwagę jego dobroczynne właściwości, niewielki koszt oraz łatwą dostępność, jest to rzeczywiście bardzo obiecująca opcja.

Jak go stosować?

Z każdym preparatem czy kosmetykiem stosowanym w obrębie okolicy oczu należy mocno uważać. Jeśli chcesz stosować olej rycynowy na rzęsy, pamiętaj o wybraniu oleju dobrej jakości i uważnej aplikacji, tak aby nie dostał się on do oczu. W przypadku jakiegokolwiek podrażnienia jak najszybciej zrezygnuj z nakładania kosmetyku.

Nakładaj go czystą spiralką, dbaj o higienę oraz stosuj minimalną ilość oleju. Zabieg wykonuj po wieczornym demakijażu, by cienka warstwa oleju mogła zadziałać podczas snu.

Efekty stosowania oleju rycynowego

Właściwie stosowany olej z nasion rącznika może przyspieszyć nieco wzrost rzęs, zagęścić je, a nawet odrobinę przyciemnić. Same włoski w miarę upływu czasu stają się elastyczne oraz miękkie w dotyku. Regularnie używany olej potrafi również ograniczyć wypadanie rzęs.

 

olej rycyowy auna vegan

 

Olej rycynowy na paznokcie

Jeśli walczysz z kruchą płytką lub rozdwajaniem się paznokci, to z pewnością przyda ci się olej rycynowy. Pomoże on zwiększyć ich odporność na łamanie się, a także zregeneruje zniszczone skórki.

Jak go stosować?

Wystarczy, że niewielką ilość olejku do paznokci wetrzesz w płytkę i pozwolisz mu zadziałać jak odżywce. Możesz również urządzić paznokciom wzmacniającą kąpiel z dodatkiem oleju, witamin i innych składników odżywczych.

Wybrane składniki połącz w niewielkiej miseczce i delikatnie ogrzej, a następnie na kilka minut zanurz w niej paznokcie. Niewielka ilość oleju rycynowego świetnie sprawdzi się również jako dodatek do innych dostępnych na rynku preparatów witaminowych.

Efekty stosowania oleju rycynowego

Dzięki stosowaniu oleju rycynowego płytka paznokcia staje się gładsza, nawilżona, ma zdrowy koloryt. Paznokcie wyraźnie mniej się rozdwajają, a skórki są miękkie i zregenerowane.

Więcej porad dotyczących wyboru kosmetyków kolorowych i nie tylko znajdziesz w dziale Dbam o urodę.