Filmy o gwiazdach, które warto obejrzeć:

 • „Framing Britney Spears”

Ten dokument na początku 2021 roku wywołał niemałe poruszenie w Internecie i po raz kolejny zwrócił uwagę na wpływ mediów na życie gwiazd. Film szczegółowo opisuje sposób, w jaki Britney Spears była traktowana przez media: jak w młodym wieku była przez nie seksualizowana i prześladowana przez paparazzich. Analizuje jej szokujące doświadczenia jako nastoletniej gwiazdy i ujawnia okropności z jakimi zmagała się przez lata swojej kariery. Odwołuje się także do ruchu #FreeBritney walczącego o uwolnienie piosenkarki spod kontroli ojca (dlaczego gwiazda była pod kuratelą ojca pisaliśmy w osobnym artykule). 

Jednak film skłania widzów do głębszej refleksji nad tym, jak nieustanne podążanie za plotkami na temat gwiazd może wpływać na ich życie i funkcjonowanie.

 • „Roadrunner”

Ten film zaspokaja niesłabnącą ciekawość na temat Anthony'ego Bourdaina, światowej sławy szefa kuchni i podróżnika, który zmarł tragicznie w 2018 roku. Morgan Neville stworzył dokument, który nie tyle prezentuje postać w faktograficznym skrócie, skupiając się na kolejnych etapach jego życia czy tragicznej informacji, która obiegła świat, ale stara się zaprezentować znaczenie, jakie Bourdain wywarł na media i sposób opowiadania historii.

Dlatego bohater pojawia się w filmie jako w pełni ukształtowany szef kuchni restauracji Les Halles na Manhattanie w latach 90., szczupły, przystojny mężczyzna z kolczykiem i mnóstwem energii. Wiele materiałów z jego programów i wywiadów telewizyjnych, a także filmy nakręcone przez rodzinę i przyjaciół, powodują, że poznajemy postać o nienasyconej ciekawości, pasji w opowiadaniu o kulturach i chęci dzielenia się światem ze wszystkimi.

Prezentuje też drugą stronę, czyli zmagania przyjaciół i rodziny z traumą po stracie, rzucając światło na problemy i chorobę psychiczną Bourdaina, która doprowadziła do tragedii. 

Ostatecznie „Roadrunner” nie próbuje stworzyć obrazu bohatera. Przedstawia po prostu człowieka, który kochał jedzenie, ludzi, podróże i przygody. Potrafił być szorstki i kochający, czuły i twardy, błyskotliwy i zaskakujący. I to właśnie największa wartość tego filmu.

 • „Billie Eilish: świat lekko zamglony”

Billie Eilish, gwiazda popu generacji Z stała się sensacją dzięki swoim charakterystycznym stylizacjom i mrocznej, tajemniczej muzyce, która przyniosła jej także liczne nagrody i wyróżnienia. Ta zaledwie 21-letnia wokalistka posiada już na swoim koncie spore doświadczenie sławy. Dlatego dokument daje fanom głęboki wgląd w jej przeżycia. Od odkrywania intrygujących momentów za kulisami, przez radzenie sobie z rozgłosem i ciągłym życiem w drodze, po zmagania z depresją. „Billie Eilish: świat lekko zamglony” to opowieść o wyjątkowej nastolatce i szczególnym sposobie na wkraczanie w dorosłość. To jeden z tych filmów o gwiazdach, które powinni zobaczyć nie tylko fani młodej artystki.

Przeczytaj także o ostatnich projektach wokalistki, czyli o książce i nowym albumie.

 • „Becoming: Moja historia”

Dokument powstał w trakcie trasy promującej bestsellerowe wspomnienia Michelle Obamy z 2018 roku i zawiera nagrania z rozmów, występów oraz pracy Pierwszej Damy podczas jej pobytu w Białym Domu. Stanowi intymny zapis dotyczący życia w tym wyjątkowym czasie. Zawiera osobiste anegdoty i lekcje, które ukształtowały jej życie. Michelle opowiada w nim o swoim pochodzeniu, o spotkaniu i poślubieniu Baracka, o wychowaniu dzieci w Białym Domu i o tym, co dla niej oznaczało pełnienie obowiązków Pierwszej Damy. Film zabiera widzów za kulisy, gdzie widać interakcje z fanami, niwelujące wszelkie podziały. Pełen jest też jej klasycznych, podnoszących na duchu przemówień.

 • „Miss Americana”

Taylor Swift pozwala widzom zajrzeć za kulisy swojego życia, przyglądać się wzlotom i upadkom oraz procesowi twórczemu podczas pracy nad albumami: „Reputation” i „Lover”. Lana Wilson spędziła kilka lat z piosenkarką, w czasie, gdy ta wkraczała w nowe etapy kariery i eksperymentowania z muzyką oraz stawała się osobowością publiczną. Ten film opowiada o idolce, która próbuje dowiedzieć się, jak mądrze wykorzystać swoje wpływy. Ale także o walce z zaburzeniami odżywiania, analizie mediów i decyzji, by głośno mówić o swoich poglądach społecznych i politycznych. Ten surowy i pełen emocji dokument to nietypowy film o giwazdach, pokazuje wokalistkę w zupełnie innym świetle. Zawiera wywiady ze Swift, a także domowe nagrania wideo i nagrania z koncertów.

 • „Pelé”

Najlepszy piłkarz w historii? Być może, ale jego dziedzictwo poza boiskiem będzie przedmiotem dyskusji w Brazylii przez następne pokolenia. Ten fascynujący dokument oferuje bezprecedensowe spojrzenie na życie Edsona Arantes do Nascimento, lepiej znanego pod pseudonimem Pelé. Opowiada o awansie gwiazdy z dzieciństwa spędzonego w slumsach Sao Paulo do mistrza brazylijskiej drużyny piłkarskiej. Ale film nie omija też trudnych tematów, a nawet jest nimi w równym stopniu zainteresowany. Na przykład tym, gdy Pelé stał się głośną postacią polityczną w radykalnej i burzliwej epoce w historii Brazylii.

Dzięki archiwalnym materiałom i ekskluzywnym wywiadom nakręconym z samym Pelé, możemy usłyszeć o dzieciństwie spędzonym w nędzy, jego licznych romansach i kontrowersyjnym związku z autorytarnym reżimem. Ten dokument jest zarówno hołdem złożonym piłkarskiej gwieździe, jak i odczarowaniem pewnego mitu bohatera narodowego.

 • „Homecoming: Film od Beyonce”

Homecoming pozwala fanom Beyonce zajrzeć za kulisy historycznego występu gwiazdy na Coachelli w 2018 roku, kiedy to została pierwszą czarną kobietą, która wystąpiła na festiwalu, 22 lata po jego powstaniu.

W filmie daje wgląd w swoje życie i proces twórczy. Dokument przeplatany szczerymi materiałami filmowymi i wywiadami szczegółowo opisuje przygotowania i intencje stojące za wizją piosenkarki, jaka miała towarzyszyć spektaklowi. Artystka jest jedną z niewielu celebrytek, którym udało się utrzymać swoje życie prywatne z dala od światła reflektorów i rzadko udostępnia fragmenty tego, co dzieje się za kamerami. Tu widzowie mogą zobaczyć, jak Bey przygotowywała się do swojego powrotu po urodzeniu bliźniaków, a także niesamowitą etykę pracy, kontrowersyjną dietę Beyonce i jej zaangażowanie w pozostawienie spuścizny, która wiązała się z jej występem na Coachelli. 

 • „Amy”

Nagrodzonego Oscarem w 2015 roku dokumentu o brytyjskiej piosenkarce Amy Winehouse z pewnością nie można zaliczyć do łatwych filmów o gwiazdach. To zarówno druzgocący jak i piękny film, który rzuca światło na olbrzymi talent Amy oraz osobiste problemy, które doprowadziły do jej przedwczesnej śmierci.

Amy dokument o Amy Winehouse dvd

Zawiera stare wywiady, emocjonalne reakcje fanów na jej odejście, szczegóły dotyczące jej związków i nie tylko. Przyjaciele i rodzina gwiazdy wspominają jej życie, a wcześniej niepublikowane nagrania i piosenki pomagają opowiedzieć jej historię. Co istotne, nie skupia się wyłącznie na tragedii, ale celebruje jej muzykę i to, jak niesamowitą piosenkarką i autorką tekstów była Amy Winehouse.

Więcej zakulisowych scen można obejrzeć w następujących filmach o popularnych gwiazdach:

 • „Demi Lovato: Dancing with the Devil” (2021)

 • „Prawdziwa historia Paris Hilton” (2020)

 • „What happened, miss Simone?” (2015)

 • „Ariana Grande: Excuse Me, I Love You” (2020)

 • „Shawn Mendes: In Wonder” (2020)

 • „Travis Scott: Mamo, potrafię latać” (2019)

 • „Gaga: Five Foot Two” (2017)

 • „Biggie: I Got a Story to Tell” (2021)

Inne artykuły o filmach znajdziesz w naszej pasji Oglądam.

Zdjęcie okładkowe: „Homecoming: Film od Beyonce”/mat prasowe Netflix.