Billie Eilish

Billie Eilish to jedna z najpopularniejszych piosenkarek młodego pokolenia. Pomimo swojego młodego wieku zdobyła już wiele prestiżowych nagród, a jej płyty i utwory znalazły się na szczycie prestiżowych list, w tym Billboard 200. Eilish wykonuje muzykę pop oraz alternatywną, a także jest autorką teksów.

 

Podstawowe dane:

 • Imię i nazwisko: Billie Eilish Pirate Baird O’Connell
 • Data i miejsce urodzenia: 18 grudnia 2001, Los Angeles
 • Najpopularniejsze płyty: WHEN WE ALL FALL ASLEEP, WHERE DO WE GO?, Dont Smile At Me
 • Książka: O sobie - Billie Eilish
 • Gatunek muzyczny: pop, indie pop, trap, teen pop, electropop, emo pop

Opis artystki

Dzieciństwo Billie Eilish

Billie Eilish urodziła się 28 grudnia 2001 roku w Los Angeles. Jest amerykańską wokalistką irlandzkiego oraz szkockiego pochodzenia. Jej ojciec, Patrick O’Connell, jest aktorem, podobnie jak matka, która jest nauczycielką teatralną i aktorką Maggie Baird. Oboje rodzice są również muzykami, podobnie jak brat piosenkarki Finneas O’Connell.

Billie Eilish wraz ze swoim bratem pobierała naukę w ramach edukacji domowej. Mając 8 lat dołączyła do lokalnego chóru. W wieku 11 lat napisała swoją pierwszą piosenkę, której tekst dotyczy zagłady Ziemi przez zombie. Oprócz śpiewania zajmowała się jazdą konną oraz tańcem, lecz musiała zaprzestać treningów z powodu kontuzji.

„Don’t Smile at Me” – pierwsza płyta Billie Eilish

Kariera amerykańskiej piosenkarki rozpoczęła się od wydania w 2015 roku singla pt. „Ocean Eyes”. Nagrała go wspólnie z bratem Finneasem i zamieściła w serwisie Sound Cloud.

W sierpniu 2017 roku ukazał się debiutancki minialbum Billie Eilish pt. „Don’t Smile at Me”. Znalazło się na nim 8 utworów, spośród których 7 zostało singlami: „Ocean Eyes”, „Watch”, „Bellyache”, „Idontwannabeyouanymore”, „Party Favor”, „My Boy” i „Copycat”. Płyta ta okazała się komercyjnym sukcesem – znalazła się m.in. na 14 miejscu listy Billboard oraz pokryła się platyną w Kanadzie.

„When We All Fall Asleep, Where Do We Go?” - debiutancki album studyjny

29 marca 2019 roku została wydana pierwsza płyta studyjna Billie Eilish pt. „When We All Fall Asleep, Where Do We Go?”. Piosenkarka nagrała ją w sypialni swojego brata Finneasa O’Connella, który jest producentem wykonawczym każdego utworu znajdującego się na tym albumie. W sumie jest ich 14, w tym 7 singli: „Bad Guy”, „Wish You Were Gay”, „All the Good Girls Go to Hell”, „Bury a Friend”, „Ilomilo”, „When the Party’s Over” i „You Should See Me in a Crown”.

Płyta ta utrzymana jest w konwencji popu, muzyki elektronicznej, indie popu oraz trapu. Teksty często nawiązują do tematyki depresji. Amerykańska wokalistka zyskała dzięki temu albumowi międzynarodową popularność, wielu fanów na całym świecie oraz prestiżowe nagrody. Każdy z utworów uplasował się w TOP 10 list w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, a singiel „Bad Guy” znalazł się na pierwszej pozycji notowania Billboard Hot 100. Album uzyskał w Polsce status poczwórnej platynowej płyty.

„Happier Than Ever” - drugi album studyjny Billie Eilish

30 lipca 2021 to dzień premiery drugiej płyty Billie Eilish pt. „Happier Than Ever”. Znalazło się na niej 16 utworów, w tym 5 singli – „My Future”, „Therefore I Am”, „Your Power”, „NDA” i „Lost Cause”. Album jest inspirowany muzyką jazzową, a teksty podejmują m.in. tematykę nadużywania władzy, nieufności czy emocjonalnej przemocy. W celu promocji płyty została zaplanowana trasa koncertowa Happier Than Ever World Tour 2022.

Billie Eilish – nagrody

Billie Eilish za swoją twórczość muzyczną zdobyła wiele prestiżowych nagród, m.in. Grammy Awards, MTV Europe Music Awards, American Music Awards, Billboard Music Awards czy Brit Awards. Jest pierwszą wokalistką, która jednego roku wygrała we wszystkich czterech głównych kategoriach Grammy Awards.

Ciekawostki o Billie Eilish
 • W 2021 roku ukazał się film dokumentalny „The World’s a Little Blurry”, który prezentuje okoliczności powstania pierwszego albumu studyjnego Billie Eilish.
 • Wokalistka jest weganką, angażuje się w obronę praw zwierząt i działania na rzecz ochrony środowiska.
 • Billie Eilish nagrała piosenkę pt. „No Time to Die” do filmu z Jamesem Bondem.
 • Piosenkarka napisała książkę autobiograficzną pt. „O sobie – Billie Eilish”, w której dzieli się własnymi przemyśleniami oraz historią dotychczasowego życia. W publikacji tej zamieszcza liczne fotografie wraz z krótkimi opisami.

 

więcej
Filtruj
Kategorie
Empik Premium
Polecane
Nowości
Wybrani wykonawcy
 • więcej
Nośnik
Dostępność
Cena
Ocena

Billie Eilish - płyty

  Płyty studyjne:

  • When We All Fall Asleep, Where Do We Go? (2019)
  • Happier Than Ever (2021)

  Minialbumy: 

  • Don't Smile at Me (2017)
  • Up Next Session: Billie Eilish (2017)

  Książki:

  • O sobie - Billie Eilis (2021)