Najlepsza myjka do okien – jakie powinna mieć funkcje? 

Na rynku dostępnych jest wiele różnego rodzaju myjek wykorzystujących do czyszczenia parę wodną: do fug, podłóg, tapicerek, okien. Czy oznacza to, że – chcąc całe mieszkanie myć i dezynfekować właśnie przy pomocy pary wodnej – trzeba kupić co najmniej kilka takich urządzeń? Oczywiście, że nie. Myjki parowe do okien, oprócz swojego standardowego zastosowania, mogą być także odpowiednie do mycia:

  • całości kabin prysznicowych,
  • kafelków ściennych i podłogowych na niewielkiej powierzchni,
  • blatów,
  • ceramicznej armatury łazienkowej i kuchennej,
  • luster,
  • parapetów.

 

Myjka do okien KARCHER

 

Aby dawała jak najwięcej możliwości, warto przed zakupem zwrócić uwagę na jej funkcje dodatkowe. W wersji najbardziej podstawowej ręczna myjka parowa umożliwia bowiem generowanie gorącej pary, która rozpuszcza brud i dezynfekuje powierzchnię ze skutecznością nawet do 99,99%. Zanieczyszczenia zostają od razu zebrane – przy pomocy miękkiej, delikatnej dla powierzchni szyb ściereczki z mikrofibry lub, niczym odkurzacz, poprzez specjalną ssawkę. A jakie są możliwości dodatkowe?

  • Odkurzanie zanieczyszczeń – ta funkcja zmienia metodę usuwania brudu. Nie zostaje on wytarty przez ściereczkę, tylko wciągnięty do dedykowanego zbiornika na zanieczyszczoną wodę. Znacznie zwiększa skuteczność mycia, znika bowiem ryzyko roztarcia zabrudzenia i zmniejsza się możliwość powstania smug.
  • Mycie z detergentem – nie każdego musi satysfakcjonować sprzątanie z wykorzystaniem samej pary wodnej (choć jej skuteczność jest naprawdę wysoka). Jeżeli bardziej przekonuje cię wykorzystanie detergentu, to wybierz model myjki parowej do okien, który wyposażony jest we wspomniany zbiornik. Wówczas urządzenie będzie nie tylko rozprowadzać gorącą parę, ale również detergent – i w przypadku wersji z odkurzaczem zbierać go do osobnego pojemnika.

 

Myjka do okien KARCHER WV 6 Plus

 

  • Regulacja strumienia pary – opcja, która umożliwi dostosowanie ilości generowanej pary do czyszczonej powierzchni (jej typu czy rozmiaru). Jeśli chcesz na przykład potraktować strumieniem pary wyłącznie narożnik szyby, możliwość znacznego zmniejszenia strumienia bardzo się przyda.
  • Drążek teleskopowy – możliwość jego zamocowania docenią szczególnie właściciele bardzo wysokich okien czy powierzchni trudnodostępnych. Dzięki niemu możliwe jest znaczne przedłużenie zasięgu myjki parowej do okien bez konieczności stania na drabinie czy krześle.

Myjki parowe do okien – jakie są najważniejsze parametry? 

Drugą kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, są oczywiście parametry techniczne. To one zdradzają najwięcej na temat możliwości urządzenia oraz skuteczności jego pracy. Jakie dane koniecznie należy zweryfikować przed zakupem parowej myjki do okien?

 

Myjka do okien VILEDA Windomatic Power

 

  • Wydajność myjki – wskazywana jest ona najczęściej w metrach kwadratowych. Dzięki tak obrazowemu określeniu wydajności bardzo łatwo jest znaleźć myjkę odpowiadającą potrzebom danego użytkownika. Zakres wydajności jest bardzo szeroki i może wynosić od 30 m2 do nawet 300 m2.
  • Pojemność zbiornika na wodę – nierozłącznie powiązana z wydajnością. Im większa pojemność zbiornika, na tym dłuższą pracę nieprzerwaną dolewaniem wody pozwoli myjka. Można wybierać wśród modeli na 100, 200 czy nawet 600 ml i więcej.
  • Czas pracy – myjki zwykle mają wbudowane akumulatory – dzięki temu pozwalają na większą mobilność, kosztem ograniczonego czasu pracy. Możliwości tych urządzeń to najczęściej od 20 do nawet 120 minut.
  • Moc – wyrażona w watach. To od niej zależy, pod jak wysokim ciśnieniem będzie wypuszczana para z urządzenia. To z kolei odnosi się do poziomu rozpuszczania zanieczyszczeń – im trudniejsze, jak np. zaschnięty olej na kafelkach nad kuchenką, tym większej mocy będziesz w danym momencie potrzebować. Zakres mocy urządzeń zaczyna się zwykle od 800 W.

 

Czyścik parowy CLATRONIC DR 3653, 5 l, czarno-żółty

 

  • Ciśnienie pary – ściśle powiązane z mocą. Jeżeli jednak producent wskazuje taką informację w opisie produktu, to również warto zwrócić na nią uwagę. Będzie ono wyrażone w barach. Tu jednak nawet teoretycznie niskie wartości przekładają się na dobrą pracę: 2-3 bary powinny wystarczyć do skutecznego i szybkiego mycia szyb.
  • Waga – od tego parametru zależy wygodna pracy. Pamiętaj, że urządzenie napełnisz dodatkowo wodą; im będzie cięższe, a pojemnik na wodę większy, tym trudniejsze przez dłuższy czas może być utrzymanie myjki w ręce.
  • Wyposażenie w końcówki zamienne – im więcej różnych końcówek, do tym większej liczby powierzchni nada się urządzenie. Bo najlepsza myjka do okien to taka, która sprawdzi się nie tylko do szyb, a do innych miejsc i powierzchni.

Najlepsza myjka do okien – którą wybrać? 

 

Ściągaczka elektryczna do szyb VILEDA Windomatic Power Set II

 

Może się wydawać, że funkcji i parametrów do weryfikacji jest całkiem sporo. W rzeczywistości jednak wybór urządzenia jest naprawdę prosty. Wiele danych, jak np. ciśnienie i moc, idzie ze sobą w parze i jedna wynika z drugiej. Aby znaleźć najlepszą myjkę do okien, najlepiej jest w pierwszej kolejności zastanowić się nad swoimi potrzebami. Osoba, której sypialnia mieści się na poddaszu wyposażonym w okno dachowe, z całą pewnością będzie potrzebowała dostępu do myjki z długim drążkiem. Z kolei w przypadku bardzo dużych powierzchni będzie należało skupić się na długości pracy na jednym ładowaniu.

Zapewnij sobie wygodę podczas sprzątania oraz dbania o czystość domu lub mieszkania i wybierz urządzenie, które będzie służyło przez długi czas.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock