Rodzaje małych pralek. Co wybrać – slim, do zabudowy, a może slim do zabudowy?

Mała pralka automatyczna niekoniecznie musi być pralką typu slim, czyli o zmniejszonej głębokości. W tej samej kategorii mieszczą się niewielkie pralki do zabudowy i urządzenia wolnostojące, których wymiary mogą być zminimalizowane. Pralka slim może być ładowana standardowo, jeśli drzwiczki do bębna są usytuowane od frontu, ale też dostępne są sprzęty, do których bieliznę wrzuca się od góry. Określenie „slim” dodawane do tego rodzaju urządzeń wskazuje, że masz do czynienia z wąską pralką, ale wcale nie musi to oznaczać, że kupując taki sprzęt, będziesz dysponować najwęższym urządzeniem, jakie jest dostępne na rynku. W istocie pralka slim oferuje niewielką głębokość, która może być mniejsza nawet niż 40 cm.

W przypadku pralek ładowanych od góry w sprzedaży dominują te, które standardowo mają 40–45 cm szerokości, 60 cm głębokości i 85 cm wysokości. Bierz pod uwagę to, że nad tego typu pralką należy zostawić około 60 cm wolnej przestrzeni, aby możliwe było załadowanie bębna i wyładowanie prania przez otwieraną klapę.

Pralki ładowane od frontu typu slim mają zaś szerokość 50–60 cm, ale ich głębokość może wynosić tylko 33 cm, a nawet trochę mniej. To w istocie wąskogabarytowe urządzenia, które można zamontować jako sprzęty wolnostojące lub wybrać pralki przeznaczone do zabudowy pod blatem kuchennym.

 

Pralka Whirlpool TDLR 6030S PL/N ładowana od góry

 

Wymiary małych pralek slim – ile pomieszczą prania?

Wymiary pralek slim są bardzo ograniczone. Jeśli sprzęt ma zaledwie 33 cm głębokości, nie można liczyć na to, że pomieści 10–12 kg ubrań, co możliwe jest w przypadku urządzeń o standardowych gabarytach. Wybór małej pralki automatycznej slim nie musi jednak oznaczać konieczności dzielenia prania na kilka cykli. Dostępne są urządzenia wąskie, mające pojemność nawet 6–7 kg. Jeśli masz większą rodzinę i często pierzesz, wybierz rozwiązanie o zwiększonej ładowności.

Jakie parametry brać pod uwagę przy wyborze pralki typu slim?

Jeśli interesują Cię pralki wąskie slim, z uwagi na ograniczoną przestrzeń do zagospodarowania w łazience, wybierz taki model, który spełnia Twoje oczekiwania. Zwróć uwagę na kluczowe parametry urządzenia, takie jak:

  • Klasa energetyczna – klasyfikacja obejmuje klasy od A do D, przy czym najwyższa i najlepsza z Twojego punktu widzenia będzie klasa A lub A+, A++ i A+++. Im więcej plusów przy literce „A”, tym mniejsze zużycie prądu będzie generowane na jeden cykl prania. Np. mała pralka automatyczna slim klasy A+++ pobierze około 0,7 kWh energii na 1 cykl, zaś urządzenie w klasie A++ będzie potrzebowało 0,9 kWh na cykl.
  • Klasa efektywności – oznaczana jest ona również według klasyfikacji literowej od A do G, gdzie A to pralka najbardziej skuteczna, a G najmniej skuteczna. Klasa efektywności określana jest dla prania i wirowania.
  • Programy prania – zastanów się, jakie opcje prania są Ci najbardziej potrzebne i zdecyduj się na urządzenie, które je zapewnia. Mogą to być programy: szybki, pranie z połową załadunku, pranie ubranek dziecięcych, pranie delikatne, np. jedwabiu, pranie ubrań sportowych, gotowanie, pranie firanek czy koszul.
  • Poziom generowanego hałasu – sprawdź parametr liczony w dB dla pracy podczas prania i podczas wirowania.

Szukając odpowiedniej pralki slim, sugeruj się również tym, czy ma ona funkcje dodatkowe  poprawiające efektywność prania i pozwalające na wypracowanie większych oszczędności energii, wody i detergentów.

Dobrze by było, aby sprzęt sam dobierał porcję środków piorących i kontrolował ilość piany, ponieważ ich nadmiar powoduje problemy z płukaniem ubrań i mało estetyczne zacieki na odzieży. Rozważ zatem zakup pralki wyposażonej w czujniki kontrolujące ilość piany.

 

Pralka AEG LTX7C562P

 

Standardem w maszynach piorących powoli staje się funkcja opóźnionego startu, przydatna zwłaszcza użytkownikom korzystającym ze strefy nocnej i dziennej w zakładzie energetycznym. Posiadając tę opcję, możesz ustawić wszystkie parametry cyklu prania i włączyć opóźniony start, aby o zadanej godzinie pralka automatycznie rozpoczęła pracę.

Jeśli masz w domu małe dzieci, wybierz sprzęt z blokadą rodzicielską, który uniemożliwi pociechom zmianę wybranych opcji temperatury prania czy prędkości wirowania.

 

Zachęcamy także do zapoznania się z innymi naszymi poradnikami, dzięki którym dowiesz się jakie są możliwości nowoczesnych pralek automatycznych, a także czy warto wybrać pralko-suszarkę do swojego domu lub mieszkania.