Do drugiego półfinału konkursu Eurowizja 2022 przystąpiło 18 krajów. Oznacza to, że osiem państw pożegnało się tego wieczoru z udziałem w jego dalszej części. Pozostałe zespoły i wokaliści, którzy zebrali najwięcej głosów jury i SMS-ów od widzów, uzupełnią grono 25 finalistów. Przypominamy, że oprócz 10 triumfatorów pierwszego półfinału, w konkursie głównym wystąpią także przedstawiciele tzw. Wielkiej Piątki, czyli Niemcy, Francja, Hiszpania, Wielka Brytania i Włochy.

 

 

One Hit Wonder z Finlandii

Zanim na scenę wyszedł Krystian Ochman, półfinał rozpoczęli reprezentanci Finlandii, czyli zespół The Rasmus. Część z was może kojarzyć tę kapelę, która w 2003 roku przez chwilę podbijała także polskie listy przebojów szlagierem „In the Shadows”. Teraz The Rasmus przyjechali do Turynu z piosenką „Jezebel”, a ta, podobnie jak ich największy hit, okazała się energicznym połączeniem popu i rocka. W pierwszej części występów duże emocje pod sceną wywołał kawałek Konstrakty „In corpore sano”. Reprezentantka Serbii zaskarbiła sympatię widowni, a przy okazji dała praktyczny poradnik tego, jak dbać o higienę ciała.

 

the rasmus eurowizja

The Rasmus (reprezentacja Finlandii) Eurowizja 2022, drugi półfinał — fot. EBU/SARAH LOUISE BENNETT

 

Drugi półfinał bardziej na poważnie

We wtorek ambitne utwory często przeplatały się piosenkami, w których najważniejsza była dobra zabawa i odrobina humoru. Czwartkowy wieczór był pod tym względem inny. Dużo więcej usłyszeliśmy spokojnych wykonań, gdzie na pierwszy plan wybijał się talent wokalny piosenkarki bądź piosenkarza. Do tej grupy zaliczyć możemy także naszego reprezentanta. Krystian Ochman w minimalistycznej, acz mrocznej oraz klimatycznej scenerii zaśpiewał utwór „River”.

 

krystian ochman eurowizja

Krystian Ochman (reprezentacja Polski) Eurowizja 2022, drugi półfinał — fot. EBU/CORINNE CUMMING

 

Wyjątkiem od tej nastrojowej reguły wśród dzisiejszych wykonawców była między innymi gruzińska formacja Circus Mircus w piosence „Lock Me In”. To dodało całemu line upowi dynamiki i trochę skonfudowało publiczność. Niemniej trzeba przyznać, że poza na wskroś pozytywnym przekazem, Gruzini zaprezentowali ciekawy, przypominający brytyjskiego rocka styl. Widzowie i jury docenili jednak bardziej Polaka niż Gruzinów, ponieważ to Krystiana usłyszymy ponownie w sobotę podczas wielkiego finału konkursu Eurowizji 2022.

 

gruzja eurowizja

Circus Mircus (reprezentacja Gruzji) Eurowizja 2022, drugi półfinał — fot. JORDY BRADA (MOROCCANOIL)

 

A tak prezentuje się pełna lista dziesięciu państw, których reprezentanci dostali się do finału:

  1. Belgia: Jérémie Makiese – „Miss You”
  2. Czechy: We Are Domi – „Lights Off"
  3. Azerbejdżan: Nadir Rüstamli – „Fade to Black”
  4. Polska: Krystian Ochman – „River”
  5. Finlandia: The Rasmus – „Jezebel”
  6. Estonia: Stefan – „Hope”
  7. Australia: Sheldon Riley – „Not The Same”
  8. Szwecja: Cornelia Jakobs – „Hold Me Closer”
  9. Rumunia: WRS – „Llámame”
  10. Serbia: Konstrakta – „In corpore sano”

 

 

Finał tegorocznego konkursu Eurowizji odbędzie się w sobotę, 14 maja. Jeśli checie przypomnieć sobie przebieg pierwszego półfinału, zerknijcie do naszego artykułu „Pierwszy półfinał Eurowizji 2022 za nami! Sprawdź, kto wystąpi w finale”.

Zdjęcie okładkowe: MARCO BERTORELLO/AFP/East News