Dlaczego bidon ze słomką dla dzieci jest tak istotny? 

Wczesne dzieciństwo jest czasem, kiedy najmłodsi uczą się podstawowych czynności, które w dalszym życiu będą wykonywać niemalże „automatycznie”, bez zastanowienia. Jednym z wyuczonych nawyków powinno być regularne picie wody, które zapobiega odwodnieniu organizmu. Odpowiedni bidon ułatwia płynne przejście od ssania butelki do przyjmowania innych napojów, dzięki czemu dziecko nie powinno mieć trudności z jego obsługą. Jeśli butelka będzie miała dodatkowo ergonomiczny kształt lub wygodne uchwyty, będzie dla dziecka jeszcze bardziej atrakcyjna. Oprócz tego ułożenie buzi podczas picia za pomocą słomki wspiera rozwój i ćwiczenia tzw. mięśni okrężnych ust, podniebienia oraz języka. Ich właściwe ułożenie jest koniecznie podczas nauki mowy oraz w zapobieganiu wykształcania się wad wymowy i zgryzu. Dodatkowo picie z butelki jest po prostu wygodne także dla rodziców, ponieważ wystarczy jedynie nalać wody, zakręcić i podać dziecku.

 

Bidony

 

Jakie cechy powinien mieć dobry bidon dla dziecka? 

Gdy kupujesz butelkę dla siebie, sprawdzasz zapewne głównie jej wygląd i nie przykładasz zbyt dużej wagi do innych parametrów. W przypadku produktów dla dzieci należy uwzględnić także kilka innych aspektów. Pierwsza rzecz to oczywiście bezpieczeństwo – butelki wykonane ze słabej jakości plastiku nie tylko są bardziej podatne na uszkodzenia, lecz także mogą uwalniać toksyczne związki. Bidon powinien także być trwały, ponieważ, jak wiadomo, dzieci często nie mają świadomości o wytrzymałości danej rzeczy i bezwiednie mogą doprowadzić do jej zniszczenia. Oprócz tego pojemnik nie powinien być zbyt duży, aby nie obciążał zbytnio malca, który i tak pije zazwyczaj mniej niż dorosły. Oprócz tego częstsza wymiana płynu pozwala kontrolować jego świeżość. Dobra butelka powinna mieć także stabilną podstawkę, aby trudno było ją potrącić przypadkowym gestem. Istotna jest również łatwość obsługi, ponieważ zbyt trudno zdejmowana osłonka lub na przykład skomplikowany system wyciągania rurki nie zachęci do użytkowania.

Najlepsze bidony dla niemowlaka i starszaka 

Aby ułatwić ci wybór odpowiedniej butelki, przygotowaliśmy kilka sprawdzonych propozycji. Niektóre z nich nadają się dla bardzo małych dzieci, inne będą odpowiednie dla tych nieco starszych. Wszystkie łączy za to wygoda użytkowania oraz atrakcyjne ceny.

1. Butelka ze słomką dla niemowlaka B.Box 

Marka B.Box cieszy się uznaniem wielu klientów i trudno się dziwić, dlaczego tak jest. Oferują oni szeroką gamę produktów dostosowanych specjalnie do potrzeb dzieci w różnym wieku. Ta butelka nadaje się dla niemowląt już od 6. miesiąca życia, a jej trzymanie ułatwiają ergonomiczne uchwyty. Wytrzymała osłonka na ustnik wykonana jest z trwałego, nieszkodliwego plastiku, a paleta kolorystyczna z wieloma żywymi barwami odpowie każdemu dziecku.

 

B.Box, Bidon ze słomką, Różowy granat, 240 ml

 

2. Bidon B.Box Blue Slate 

Ten model przystosowany jest do przechowywania większej ilości płynów. Część osób może zastanawiać się od kiedy można używać bidonu B.Box i w przypadku tego modelu dolna granica wieku to 9 miesięcy. Trójkątny, ergonomiczny kształt ułatwia trzymanie, a wygodny przycisk do otwierania zapobiega przeciekaniu. Dodatkowo butelkę wykonano z tritanu, czyli wytrzymałego tworzywa sztucznego podobnego do szkła. Łączy ono w sobie najlepsze cechy plastiku – czyli lekkość – i szkła – odporność na uszkodzenia.

 

B.Box, Bidon tritanowy ze słomką, Blue Slate, 450 ml

 

3. Kubek ze słomką dla niemowląt KIDodo 

Ten model bardzo przypomina pierwszy przedstawiony produkt firmy B.Box. Oprócz łatwych do złapania uchwytów jest on jednak też wyposażony w wypustki na osłonce, dzięki którym dzieci łatwiej mogą ją odsuwać i zasuwać. Słomka wykonana ze spożywczego silikonu jest specjalnie obciążona, dzięki czemu dziecko wypije wodę lub napój do samego końca, nie zostawiając ani kropli. Oprócz tego, dzięki regulowaniu przepływu powietrza do wnętrza butelki, zapobiega powstawaniu kolki, a jednocześnie uniemożliwia zbędne zasysanie.

 

KIDodo, Bidon z obciążoną słomką, Miętowy, 260 ml, 6m+

 

4. Kubek z rurką Canpol babies Hello Little 

W przeciwieństwie do poprzedniego modelu, dostępnego dla półrocznych dzieci, ten nada się dla nieco starszych, ponieważ używać go można od 9. miesiąca wzwyż. Oprócz cienkich uchwytów szczególnie zachęcające dla każdego dziecka będą wesoły nadruk i design nakładki chroniącej ustnik, uatrakcyjniające korzystanie z butelki. Dodatkowo boczne rączki daje się zdjąć, dzięki czemu kubek nada się również dla starszych dzieci.

 

Canpol babies, Hello Little, Kubek z rurką silikonową, Beżowy, 400 ml

 

5. Bidon z ustnikiem Skip Hop ZOO 

Butelki z serii ZOO firmy Skip Hop cieszą się uznaniem wielu dzieci dzięki wesołym i niebanalnym motywom ze zwierzątkami. Wraz z wyjątkowym wyglądem w parze idzie też funkcjonalność – chowany pod przesuwaną osłonką ustnik gwarantuje, że płyn nie będzie się wylewał, nawet gdy bidon jest ustawiony do góry dnem! Ten bidon nada się już dla rocznych dzieci, a także dla tych starszych, na przykład podczas pobytu w przedszkolu na zajęciach.

 

Skip Hop, Bidon, Jeż

 

6. Bidon ze słomką Trunki 

Ostatni w zestawieniu kubek będzie odpowiedni dla trzyletnich dzieci i na pewno przypadnie im do gustu! Łatwo otwierana osłonka zapewnia wygodę użytkowania przy jednoczesnej ochronie przed przeciekaniem. Oprócz tego do butelki dołączona jest smycz pozwalająca na wygodne doczepienie jej do plecaka bądź wózka, a całość wykonana jest z wytrzymałego i bezpiecznego materiału bez toksycznych ftalanów czy BPA.

 

Trunki, Bidon ze słomką, Pszczółka Bernard

 

Rodzice chcąc zadbać o swoje dziecko, zapewniają mu to, co najlepsze. Z odpowiednim bidonem wykształcisz w maluchu właściwe nawyki i sprawisz, że z chęcią będzie sięgał po wodę przez całe swoje życie.

Więcej porad znajdziesz w dziale Dziecko i mama.

 

Zdjęcie okładkowe – źródło: Shutterstock / EZ-Stock Studio