Pergole mają niezaprzeczalny urok. Girlandy zwisających kwiatów i gęsta kurtyna liści mogą stworzyć swego rodzaju naturalny dach – co prawda nie osłaniają przed deszczem, ale stanowią skuteczną ochronę przed promieniami słońca. Pergole można wykorzystać także do uprawy roślin dających owoce, jak choćby winogron.

 

Pergola przy altance ogrodowej

 

Rodzaje pergoli ogrodowych – jaki model wybrać?

Wybierając pergolę, warto zastanowić się nad kilkoma aspektami. Najważniejszy jest rodzaj roślin pnących, jakie zamierzasz na niej uprawiać, a także miejsce, w którym chcesz ją umieścić. Na rynku można znaleźć różne rodzaje pergoli. Niektóre z nich stanowią rozwiązania dwa w jednym, łącząc funkcję podpory dla roślin z użytkowym aspektem.

 

jaka pergola na winogron

 

Pergola montowana do fasady

Popularny wybór, który świetnie sprawdzi się na przydomowych tarasach czy balkonach pozbawionych dachu. Takie pergole montuje się do ściany domu. Rośliny mogą na takiej pergoli piąć się w górę kratki, tworząc naturalny dach nad tarasem. Jeśli potrzebna ci pergola na winogrona, takie rozwiązanie sprawdzi się idealnie. W przypadku gdy fasada rzuca cień na pergolę, dobrym wyborem może okazać się bluszcz, który dobrze rozwija się w miejscach zacienionych.

 

vidaXL Pergola z regulowanym dachem, śmietankowa, 3x3 m, stalowa
vidaXL Pergola z regulowanym dachem, śmietankowa, 3x3 m, stalowa vidaXL
0/5
1046,99 zł
Promocja
1030,99 zł  najniższa cena

1062,99 zł  cena regularna

Pergola ogrodowa wolnostojąca

To dobry wariant dla tych, którzy chcą mieć pełną swobodę w doborze ustawienia pergoli. W opcji wolnostojącej znajdziesz zarówno duże modele, jak i mini pergole w najróżniejszych kształtach. Wolnostojące pergole świetnie nadadzą się do uprawy bardziej niepozornych roślin pnących takich jak choćby epipremnum, róże pnące czy hortensja pnąca.

 

pergola ogrodowa ozdoba

 

Pergola ogrodowa jako dach

Pergolę możesz umieścić między ścianami na zabudowanych balkonach lub altanach, tworząc przestronny przedsionek okryty zielonym dachem. To rozwiązanie chętnie wykorzystywane na przykład w lokalach gastronomicznych, które tworzy wyjątkową atmosferę. Rośliną, która w szybkim tempie tworzy gęste naturalne, „zadaszenie” jest aktinidia, powszechnie znana jako kiwi. Mocne, dające cień liście to jej niewątpliwa zaleta, a przy okazji możesz cieszyć się jej pysznymi owocami pełnymi witaminy C!

 

pergola na winogron

 

Pergola ogrodowa ze skrzynią

Świetne rozwiązanie do umieszczenia przy ścianie. W dużej donicy możesz stworzyć mini ogród, w którym, oprócz odmian pnących, będą zachwycać również inne rośliny.

 

pergola ogrodowa

 

Pergola ogrodowa z ławką

Świetne rozwiązanie dla tych, którzy lubią akcesoria wielofunkcyjne. Stwórz zaciszny kącik, w którym będzie można przysiąść pod girlandami pnących się róż czy bugenwilli.

 

pergola ogrodowa z ławką

Z jakiego materiału powinna być wykonana pergola?

  • Stal

Stalowe modele to idealne pergole na bluszcz czy bungewille. Te gatunki dość mocno wczepiają się w podpory, dlatego warto wybrać dla nich naprawdę solidny materiał. Stal jest ponadto najbardziej odpornym na działanie czynników atmosferycznych materiałem, dlatego świetnie sprawdzi się w miejscach na nie narażonych.

  • Drewno

Drewno również jest dość wytrzymałe, a przy okazji pięknie się prezentuje! Pamiętaj o tym, by wybrać modele impregnowane, odporne na działanie czynników zewnętrznych. Na drewnianych pergolach możesz bez obaw uprawiać róże pnące, wiciokrzew czy powojnik.

  • Bambus

Bambus prezentuje się niezwykle elegancko i świetnie pasuje do naturalnych aranżacji w stylu boho. Wbrew pozorom, jest to wytrzymały materiał, który utrzyma naprawdę spore ciężary. Nie jest jednak tak odporny na wilgoć i promienie UV jak stal czy nawet drewno. Dlatego bambusowe pergole najlepiej sprawdzą się przy ścianie, w osłoniętych, zacienionych miejscach.

 

podpory do winogron

 

Jaki kształt pergoli ogrodowej będzie najlepszy?

W sklepach znajdziesz różne modele pergoli wolnostojących. Popularne są między innymi łuki, które pięknie wyglądają pokryte girlandami róż, kwiatów bugenwilli czy liści bluszczu. Pergola do róż pnących może również przybrać kształt piramidy czy też obelisku.

 

pergola na róże w kształcie łuku

 

Czy trejaż lub kratka mogą zastąpić pergolę ogrodową?

Jak najbardziej, rośliny będą miały wystarczającą podporę, by piąć się w górę. W przypadku trejażu czy kratki nie możesz jednak liczyć na zacienienie, które gwarantuje pergola z bluszczem czy innymi gatunkami pnącymi, a także różne dodatkowe funkcje, jak możliwość uprawy roślin w skrzyni czy skorzystania z ławki. Dzięki pergoli możesz stworzyć piękny naturalny dach i uprawiać różne smaczne owoce, jak kiwi, winogrona czy marakuje.

Więcej podobnych poradników znajdziesz na Empik Pasje w dziale Dom i ogród.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shuterstock.com