Każdy, kto wyznaje zasadę „w zdrowym ciele zdrowy duch”, wie, jak ważna jest dostarczana regularnie porcja ruchu. Jesteś właśnie na etapie poszukiwania nowej formy aktywności fizycznej? Tenis ziemny jest idealnym sposobem spędzania wolnego czasu. Jeśli jeszcze nie próbowałeś tego rodzaju aktywności, przeczytaj, jak grać w tenisa ziemnego oraz jakie korzyści przynosi gra w tenisa ziemnego.

Wpływ regularnej gry w tenisa na zdrowie fizyczne

Dość oczywistym efektem uprawiania każdej dyscypliny sportowej jest poprawa kondycji fizycznej. Sport ten dostarcza sporej dawki bardzo intensywnego ruchu. Dzięki temu będziesz mógł zaobserwować istotną poprawę swojej wydolności oddechowej oraz lepszą pracę serca. Prawdopodobnie uda Ci się też ładnie wyrzeźbić sylwetkę i zarysować mięśnie ramion.

Ponadto dzięki regularnemu podejmowaniu wysiłku fizycznego obniżysz swoją podatność na wiele chorób. Odpowiednia dawka ruchu sprawia, że organizm funkcjonuje wydajniej, a dotlenione organy wewnętrzne dłużej pozostają w dobrej kondycji.


Piłki do tenisa

 

Wpływ gry w tenisa na samopoczucie

Solidna dawka wysiłku fizycznego doskonale odpręża umysł. Gdy jesteś często narażony na stres, dynamiczna gra jest tym, czego ci trzeba. Skupiając myśli na rozgrywce, łatwiej jest nabrać dystansu do codziennych spraw. Przewietrzona głowa gwarantuje wewnętrzny spokój oraz działa odświeżająco na człowieka. Po satysfakcjonującej grze znika napięcie, a dobry nastrój utrzymuje się jeszcze długo. Ponadto tenis to sport towarzyski, więc spodoba się każdemu, kto nie lubi np. samotnie chodzić na siłownię.

Tenis jest również doskonałym rozwiązaniem w przypadku, gdy rozpiera cię energia, a twoje codzienne zajęcia nie pozwalają na konstruktywne spożytkowanie nadmiaru siły. Praca za biurkiem w połączeniu z dużą ilością siedzenia i stania obciąża kręgosłup oraz sprawia, że często czujemy znużenie. Gra w tenisa ziemnego okazuje się być wspaniałym lekarstwem na te przypadłości.

Podstawowe zasady gry w tenisa ziemnego

W wielkim skrócie gra polega na odbijaniu piłki przy pomocy rakiety. Kort podzielony jest na połowy siatką, a przeciwnicy mają za zadanie przekazać piłkę na drugą połowę. Gdy rywal nie odbije piłki bądź wykona błąd, traci punkty. Grę rozpoczyna serwis, czyli pierwsze odbicie. Następnie po drugiej stronie siatki odbija się ona od kortu i rozpoczyna się wymiana odbić. Zasada jest taka, że pomiędzy odbiciami piłka nie może dwa razy dotknąć podłogi, nie powinna również odbić się od żadnego innego elementu kortu.

 

Opaska frotowa tenis

 

Wygląd kortu tenisowego – wymiary i oznaczenia

Powierzchnia kortu tenisowego ma kształt prostokąta o wymiarach 23,77 m długości i 8,23 m szerokości do gry pojedynczej. Szerokość boiska do gry podwójnej to 10,97 m. Nawierzchnia podzielona jest liniami o szerokości 5 cm. Definiują one pola, w których powinni znajdować się gracze, a także miejsca, gdzie może odbić się piłka. Każde z pól wyznaczonych na nawierzchni przez linie ma swoje przeznaczenie. Na korcie tenisowym znajdują się więc:

  • pola serwisowe,
  • linia boczna gry pojedynczej,
  • linia boczna gry podwójnej,
  • linia główna,
  • korytarz,
  • znak środkowy,
  • wybieg boczny,
  • wybieg końcowy.

Na środku pomiędzy dwoma słupkami o wysokości około 1 m rozwieszona jest siatka, przez którą przeciwnicy przekazują sobie po skosie piłkę.

Do ilu się gra w tenisa, czyli jak wygląda punktacja?

Rozgrywka jest podzielona na sety, które składają się z gemów. W obrębie gemów przyznaje się punkty, odpowiednio 15 to pierwszy punkt, 30 – drugi i 40 – trzeci punkt. Kolejny zdobyty punkt oznacza wygrany gem. Gra toczy się do momentu, w którym jeden z graczy zdobędzie 2 wygrane sety.

Gra pojedyncza w tenisie – co to znaczy?

W grze pojedynczej, czyli singlowej, na korcie znajduje się dwoje przeciwników tej samej płci. Kort w tym przypadku ma wymiary 23,77 m na 8,23 m. Jest więc węższy, niż w przypadku gry podwójnej (tzw. deblowej) i mieszanej, w której przepisowa szerokość boiska wynosi 10,97 m.

Co jest potrzebne, by grać w tenisa?

Na początek w zupełności wystarczy lekka rakieta o sporej powierzchni główki, która ułatwi trafienie w piłkę (lub para rakiet, jeśli będziesz ćwiczyć z partnerem, a on nie ma swojej). No i oczywiście sama piłka. Przydadzą się również wygodne i przewiewne buty sportowe o niebrudzącej podeszwie, a także strój, najlepiej z materiału gwarantującego dobrą wentylację i odprowadzenie wilgoci. Nie zapomnij ponadto o butelce wody oraz ręczniku do wytarcia potu. Bardzo wygodna może być frotka do ocierania potu z czoła. Pamiętaj również o zestawie kosmetyków, które z pewnością przydadzą ci się pod prysznicem.

 

Wilson rakieta do tenisa

 

Wyposażony w podstawowe informacje, z pewnością jesteś już gotowy na pierwszy trening tenisa, najlepiej po117982,d czujnym okiem profesjonalisty. Jeśli masz ochotę spróbować czegoś nowego, być może właśnie tenis jest tym, co stanie się twoją pasją? Sprawdź inne artykuły z pasji Trenuję.