Jak działa myjka ciśnieniowa?

Zadaniem myjki ciśnieniowej jest generowanie takiego natrysku wody pod wysokim ciśnieniem, aby był on w stanie z powodzeniem usunąć uporczywe zabrudzenia z trudnych do czyszczenia powierzchni, do których zalicza się kostkę brukową czy elewację budynku o dużym stopniu chropowatości. Myjkę można wykorzystywać do mycia mebli ogrodowych, samochodu wraz z felgami, a także do czyszczenia innych powierzchni. Działa ona w ten sposób, że należy ją podłączyć do źródła zasilania i do ujęcia wody lub ewentualnie wykorzystać myjkę zasilaną na baterie oraz z pojemnikiem na wodę.

 

Najważniejsze parametry myjek ciśnieniowych

Przy wyborze odpowiedniej dla siebie myjki ciśnieniowej trzeba brać pod uwagę to, do czego jej potrzebujemy. Inna myjka będzie nadawać się do zastosowań codziennych, a inna do czyszczenia wytrzymałych, chropowatych powierzchni. Biorąc pod uwagę wielkość maksymalnego ciśnienia generowanego przez myjkę, można wyróżnić urządzenia o maksymalnym ciśnieniu do 130 barów i takie, które mają ciśnienie powyżej 130 barów. Te ostatnie to myjki profesjonalne, idealne do czyszczenia uporczywego brudu i wytrzymałych powierzchni. Atutem myjki ciśnieniowej może być regulowanie ciśnienia wody.

Znaczenie dla kupującego ma wydajność myjki, mierzona jako ilość tłoczonej wody. Im większy przepływ wody, tym lepiej. W połączeniu z wysokim ciśnieniem roboczym myjka ciśnieniowa będzie bardzo wydajna. Lepiej kupić więc taką, która ma ilość tłoczonej wody rzędu 420 l na godzinę i ciśnienie 130 barów, niż myjkę z ciśnieniem 140 barów, ale z wydajnością na poziomie 350 l na godzinę.

Warto wziąć pod uwagę przy wyborze to, jaka jest maksymalna temperatura dopływu, czyli temperatura wody wylatującej z naszej myjki. Najczęściej mieści się ona w zakresie od 40 do 60 stopni Celsjusza. Temperatura 40 stopni odczuwalna jest jako lekko ciepła woda, a w granicach 60 stopni – jako woda gorąca. Kolejnym ważnym parametrem jest moc urządzenia. Z reguły jest to 2000 W i więcej. Myjki o mocy np. 1300 W nie będą charakteryzowały się wysoką wydajnością. Na koniec warto wspomnieć o wyposażeniu zestawu z myjką ciśnieniową. Producenci dodają do niego lance, dysze, szczotki do czyszczenia różnych powierzchni, węże i reduktory itp.

 

Cena wskazówką

Myjki do sporadycznego użytku domowego można kupić już w cenie do 300 zł. Za taką kwotę będziemy mogli nabyć np. myjkę KÄRCHER K2 Basic. Generuje ona ciśnienie wody rzędu 110 barów, ma wbudowany filtr wodny, a przy tym waży zaledwie 4 kg bez dołączonego osprzętu. W zestawie wraz z myjką klient otrzymuje m.in. pistolet spryskujący, dyszę rotacyjną oraz adapter pozwalający na podłączenie węża o średnicy ¾ cala.

 

 

Dysponując jednak większym budżetem, można kupić lepszą, półprofesjonalną myjkę ciśnieniową Makita HW111, która jest wydajna i wytrzymała. Ona również generuje ciśnienie do 110 barów, a przepływ wody w jej przypadku wynosi 370 l na godzinę. Myjka ma bogaty osprzęt dołączany przez producenta i system Total Stop, który umożliwia automatyczne uruchamianie i zatrzymywanie wody. Ciśnienie do 130 barów wytwarza myjka ciśnieniowa Kärcher K4, w przypadku której wydajność tłoczenia wynosi 420 l na godzinę. Kosztuje mniej niż 1000 zł.

Do zastosowań profesjonalnych z kolei przyda się mocniejszy sprzęt, który niestety będzie też droższy. Na przykład myjka ciśnieniowa KÄRCHER K5 Full Control Home o mocy 2100 W i ciśnieniu 140 barów. Ma 3 poziomy ciśnienia spryskującego, które pozwala na dopasowanie stopnia wyrzutu wody do skutecznego czyszczenia różnych powierzchni. W zestawie klient otrzymuje dwie dysze, pistolet, 8-metrowy wąż wysokociśnieniowy i adapter służący do podłączenia węża ogrodowego.