Zasady łączenia jadalni z pokojem wypoczynkowym

Zastanawiasz się, jak urządzić salon z jadalnią tak, by wnętrze prezentowało się jak najlepiej? Boisz się, że nadmiar mebli może wizualnie przytłoczyć i zaburzyć proporcje pokoju? Oto zasady, jakimi powinieneś się kierować przy aranżacji salonu, by tego uniknąć.

Pierwszą, bardzo ważną rzeczą jest zachowanie spójności w wyglądzie tych dwóch stref. Łączyć je mogą kolory, czy powtarzające się wzory, np. tkaniny na obiciach kanapy i krzeseł lub zasłony nieopodal stołu odpowiadające barwom poduszek na sofie. Nawet tak drobne elementy dekoracyjne potrafią wpłynąć na to, jak prezentować się będzie całokształt.

Istotne jest także, by mały salon z jadalnią łączyła ta sama podłoga – dzięki temu przestrzeń wydawać się będzie nieco większa, niż jest w rzeczywistości.

Paradoksalnie, by zachować harmonię i równowagę między tymi dwiema strefami funkcjonalnymi, należy je od siebie oddzielić. Pomysłów na strefowanie pomieszczenia jest całkiem sporo. Można wykorzystać tutaj osobne oświetlenie (np. lampy wiszące tuż nad stołem), przeszklone lub ażurowe ścianki działowe, czy fragment tapety na ścianie.

Najważniejszy mebel w salonie – sofa. Jaką kanapę wybrać?

Wybór sofy do nowoczesnego salonu z jadalnią to bardzo istotny krok aranżacji tego wnętrza. Szukając idealnego modelu, zwróć uwagę na przestrzeń, jaką możesz wygospodarować na wypoczynek. Jeżeli masz do dyspozycji ograniczoną ilość miejsca, postaw na kanapę dwu- lub trzyosobową. Taki rozmiar nie przytłoczy wnętrza, a nadal członkowie rodziny się na niej bez problemu zmieszczą. Jeżeli mimo wszystko będzie ci brakowało dodatkowego miejsca dla gości, możesz dokupić pasujący stylistycznie fotel lub puf, pełniący również funkcję podnóżka.

Dostosuj też rodzaj materiału do swoich potrzeb i możliwości. Jeżeli cenisz sobie luksus i elegancję, twój wybór powinien paść na naturalną skórę. Sofy tego typu prezentują się doskonale we wnętrzach typu vintage, glamour czy art déco. Na dodatek są trwałe, nie tracą barwy, a dobrze pielęgnowane będą odporne na uszkodzenia. Problemem może być tu jednak cena, która owszem – jest wysoka, ale proporcjonalna do jakości.

Popularnym wyborem jest kanapa z klasycznym materiałowym obiciem. To bardzo uniwersalna opcja. Dzięki wielu kolorom i wzorom łatwo ją dopasować do niemalże każdego stylu. Szczególnie modne ostatnimi czasy stały się szare i kremowe sofy z dużymi poduchami oraz mocne akcenty kolorystyczne – takie jak butelkowa zieleń, granat czy musztardowy. Len, bawełna lub poliestrowe włókna są tańsze w pozyskiwaniu, jednak ciężko utrzymać je w czystości, chyba że zakupimy tkaninę wodoodporną, która nie będzie wchłaniać plam.

Centrum jadalni – stół. Jaki model wybrać?

Tak jak kanapa w salonie, tak stół stanowi najważniejszy punkt w jadalni. To tutaj zbierać się będzie cała rodzina, czy znajomi, zasiadając do wspólnych posiłków. Możesz wybierać spośród dwóch najpopularniejszych opcji – stołu okrągłego bądź prostokątnego. Oba kształty mają swoje plusy i minusy, musisz więc zadecydować, który z nich będzie bardziej pasować do twojego mieszkania.

Stół okrągły polecany jest przede wszystkim do trochę większych salonów, gdyż wymaga dostępu do miejsca z każdej strony. Jest w stanie pomieścić sporą liczbę osób, sprawdza się więc przy nieco większej rodzinie. Każda osoba zasiadająca ma równy dostęp do tego, co znajduje się na blacie i nie ma problemów z komunikacją między sobą. Dużym plusem jest też wizualna lekkość i subtelność, opcja ta pasuje więc do wnętrz w stylu rustykalnym, skandynawskim, czy chociażby prowansalskim.

Standardowy kształt stołu, czyli prostokąt, to model bezpieczny i chętnie wybierany do mieszkań. Łatwo jest go dopasować do innych elementów wystroju, a w przypadku gdy korzysta z niego mniejsza ilość osób – przystawić go którymś z boków do ściany tak, by zajmował jeszcze mniej miejsca. Jeśli jednak raz na jakiś czas przyjmujesz dużą liczbę gości, warto byś zaopatrzył się w model z możliwością powiększenia blatu – czyli stół rozkładany.

Jak ustawić meble w salonie z jadalnią?

Jeżeli zależy ci na tym, by twój salon z jadalnią stanowił spójną, zrównoważoną przestrzeń, musisz pamiętać o odpowiednim ułożeniu mebli względem siebie i tworzonych przez nie stref.

Bardzo istotnym aspektem przy wyborze mebli jest ich kolor. Im jaśniejsze fronty i obicia, tym lżejsze i lepiej doświetlone wydaje się pomieszczenie. Ta iluzja powiększy twój pokój. Dobrze też, by wybierane przez ciebie sprzęty stały na dosyć wysokich nóżkach – zabieg ten sprawia, że nie wyglądają na masywne.

Jakie meble są niezbędne, by przytulny salon z jadalnią oprócz swojego wyglądu cieszył także praktycznością? Przede wszystkim jest to wspomniana już wcześniej sofa, stolik kawowy lub sztywny puf, który służyć będzie jednocześnie za dodatkowe miejsce do siedzenia, przechowywania, czy jako podnóżek oraz szafka RTV pod telewizor i inne sprzęty rozrywkowe. To w zasadzie niezbędne minimum, które musi być zachowane, by salon spełniał swoje zadanie.

Ustawienie mebli powinno odbywać się na planie koła lub kwadratu. Chodzi o to, by były one zwrócone do centrum pomieszczenia – powstaje wtedy bardziej otwarta kompozycja, która nie przytłacza na i tak małym metrażu. Jeżeli jednak dysponujesz dużą powierzchnią, możesz kanapę ze stolikiem kawowym umieścić na samym środku, stawiając ją plecami do stołu w jadalni. Podkreśli to strefowość pokoju, dzięki czemu łatwiej będzie ci się odnaleźć w tym układzie.

Jadalnia wymaga od ciebie kupienia jedynie stołu z krzesłami. Przy ich wyborze warto pamiętać, by kolorystycznie dopasowywały się do elementów wystroju w salonie.

Nie musisz obawiać się łączenia tych dwóch stref funkcjonalnych ze sobą. Jak widzisz, wystarczy dobry pomysł i zachowanie podstawowych zasad kompozycji, by uzyskać zrównoważoną i elegancką przestrzeń, w której z radością będziesz spędzać swój wolny czas.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock