Wiele mieszkań dostępnych na rynku nieruchomości to kompaktowe przestrzenie, często posiadające łączone, otwarte pomieszczenia. Do takich rozwiązań należy salon łączony z jadalnią. Skupia on wówczas w sobie całe życie rodzinne i towarzyskie, bo przecież nic tak nie zacieśnia więzów, jak wspólnie spożywany posiłek. Jak urządzić ten pokój tak, by w sposób ułożony i elegancki łączył on w sobie te dwie funkcje?

Jak zaaranżować jadalnię z pokojem wypoczynkowym? 

Musisz pamiętać o tym, by obie te strefy tworzyły spójną całość, lecz nadal były od siebie w pewien sposób oddzielone, np. oświetleniem, dywanem, fragmentem tapety na ścianie. Takie wyróżnienie powoduje, że przestrzeń staje się lepiej uporządkowana i bardziej harmonijna.

Sposobów na strefowanie pomieszczenia jest wiele. Do jednego z nich należy zastosowanie różnych materiałów wykończeniowych, np. innego koloru ściany, tapety czy posadzki. Świetnie rozdzielają także belki stropowe czy drewniane ryflowane panele naścienne.

Drugim pomysłem jest oddzielenie stref za pomocą ażurowej lub przeszklonej ścianki działowej. To niezwykle eleganckie rozwiązanie, niestety wymaga nieco większego nakładu pracy przy montażu. Odwdzięczy się za to niezliczonymi komplementami od gości odwiedzających twój salon.

Najtańszą i najprostszą opcją jest po prostu ustawienie stołu z krzesłami na odpowiednio dużym dywanie, który zamknie strefę jadalnianą w wyraźny sposób, jednocześnie nie zabierając cennego miejsca.

Ustawienie mebli – jak urządzić mały salon ze stołem? 

Ważne jest też odpowiednie ustawienie mebli. Warto, by ułożone były one na planie koła lub prostokąta, uwzględniając standardowy kształt pomieszczenia. Chodzi przede wszystkim o to, by meble były „otwarte” na centrum pokoju lub strefy, w której się znajdują. Odradza się na przykład ustawianie sofy tyłem do stołu, choć takie rozwiązanie z pewnością doskonale rozdzieliłoby przestrzeń funkcjonalnie, niestety zadziałałoby również na wizualne pomniejszenie pokoju. Dlatego nie poleca się tego typu zabiegów przy małym metrażu.

 

Stół do jadalni vidaXL, kolor biały i dębowy, 90 x 73,5 cm, MDF

 

Najważniejszy mebel – stół do małego salonu. Jaki kształt wybrać? 

Najczęściej wahamy się pomiędzy dwoma najpopularniejszymi kształtami – prostokąta lub koła. Obie opcje mają swoje wady i zalety, należy je dostosować do warunków, jakie panować będę w twoim mieszkaniu. Przy dużej liczbie domowników okrągły stół do małego salonu sprawdzi się znakomicie. Pomieści on sporą liczbę osób, a przy tym nikt nie będzie miał problemu z komunikacją między sobą czy dostępem do tego, co na stole będzie się znajdowało.

Jest to też opcja nieco delikatniejsza ze względu na swój kształt, idealnie pasuje do wnętrz w stylu prowansalskim, rustykalnym czy skandynawskim, gdzie stawia się na lekkość i subtelność. Idealnie wypełni też przestrzeń wykuszu, którego kształt wręcz narzuca nam wykorzystanie tego rodzaju blatu.

 

Stół jadalniany vidaXL surowe drewno mango i stal, 120x77cm

 

Prostokąt to standardowy, bezpieczny kształt stołu. Zajmuje on znaczniej mniej miejsca od okrągłych modeli, można go przysunąć do ściany w momencie, gdy korzysta z niego mniejsza ilość osób. Łatwiej dopasować go również do innych mebli w pokoju.

W przypadku, gdy raz na jakiś czas przyjmujemy wielu gości, na przykład przewidujemy, że będą odbywać się u nas przyjęcia rodzinne, warto wybrać model rozkładany, który można w łatwy sposób powiększyć i dzięki temu zyskać dodatkowe miejsca.

 

Stół jadalniany vidaXL, 200 x 100 x 75 cm, biały

 

Mały stół do salonu – najbardziej polecane materiały i style 

Ostatnio coraz więcej mówi się o powrocie do natury i ekologii. Dużo osób zaczęło przykładać większą wagę do materiałów, z jakich wytworzone zostały meble. Stawia się teraz przede wszystkim na trwałość i naturalność. Te cechy łączą w sobie stoły wykonane z litego drewna. To co prawda nieco masywne i ciężkie meble, więc nie będą pasowały do każdego wnętrza, szczególnie takiego o małej powierzchni, ale dzięki swojej prostocie i jakości zastosowanych materiałów stanowią inwestycję na wiele, wiele lat.

Do małych jadalni połączonych z salonem poleca się szczególnie delikatne i lekkie konstrukcje. Do takich należą blaty z płyty w jasnych kolorach drewna lub całkowicie białych, umieszczonych na cienkich, metalowych lub drewnianych nóżkach. Jest to również opcja przyjazna domowemu budżetowi, bo w pełni naturalne materiały są niestety dość kosztowne.

Zastanów się, w jakim stylu chcesz urządzić swój salon. Jeżeli zależy ci na efekcie glamour, czyli luksusie i blasku, wybierz stół ze złotymi fragmentami oraz szklanym lub marmurowym blatem, który świetnie załamuje światło. A może przemawia do ciebie nowoczesny styl industrialny? Wówczas połączenie ciepłego drewna z czarnym, metalowym stelażem będzie strzałem w dziesiątkę! Dostępność wzorów i kolorów jest spora, nie powinieneś więc mieć żadnego problemu z dopasowaniem do własnych preferencji.

 

Stół ELIOR Wuwi, brązowo-czarny, 76x120x120 cm

 

Jakie krzesła do jadalni wybrać? Na co zwrócić uwagę? 

Przy wyborze krzeseł należy wziąć pod uwagę kilka aspektów, m.in.:

  • rodzaj materiału i jego kolor – dobrze, by był podobny do sofy w salonie lub pokrywał się kolorystycznie z dekoracjami użytymi w pokoju. Dostępne są krzesła plastikowe (najłatwiejsze w utrzymaniu czystości, niestety niezbyt trwałe), materiałowe (wybór wzoru tapicerki jest bardzo szeroki) lub skórzane (opcja najdroższa i najtrwalsza, oczywiście przy odpowiedniej pielęgnacji).
  • głębokość siedziska – przyjęło się twierdzić, że idealne ułożenie ciała jest wówczas, gdy 1/3 naszego uda wystaje spoza siedziska.
  • wysokość – musi być dopasowana do poziomu blatu. Jeżeli kupujesz przez internet, najbezpieczniej jest wybrać gotowy zestaw mebli do jadalni.
  • ilość – oczywiście kupuj tyle krzeseł, ilu jest mieszkańców domu, tak by zapewnić komfort użytkowania jadalni. A co jeżeli wybrałeś stół rozkładany do małego salonu lub regularnie przestawiasz meble, zmieniając ich ułożenie? Powinna cię zainteresować opcja kupna krzeseł składanych, które podczas przechowywania zajmują mało miejsca. Nie brzmi to jednak zbyt elegancko, prawda? Na szczęście producenci mebli stworzyli naprawdę ładne, stabilne krzesła, które bez problemu można schować, gdy zajdzie taka potrzeba.

Połączenie salonu z jadalnią bywa czasem nie lada wyzwaniem. Gdy jednak ci się to uda, zyskasz cudowne miejsce do spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi. Stół w małym salonie może stać się sercem całego domu, gdzie oprócz jedzenia można również grać wspólnie w gry, pracować czy rozmawiać godzinami. Dzięki naszym podpowiedziom wiesz już, na co zwrócić uwagę przy wyborze mebli i jak harmonijnie zaaranżować to pomieszczenie. Nie pozostaje nic innego, jak ruszyć na zakupy.

Więcej designerskich porad znajdziesz w pasji Urządzam i dekoruję.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock