Jak długo można przechowywać chleb? Optymalny termin

Aby udzielić prawidłowej odpowiedzi na to pytanie, należy najpierw oddzielić pieczywo sklepowe od tego zakupionego w małej piekarni lub wypieczonego w domu ze względu na skład. Chleb sklepowy, bułki czy bagietki albo zakupione w sieciowej piekarni może zawierać konserwanty, które przedłużają ich żywotność. Niestety w przypadku pieczywa z marketów zwykle tak właśnie jest. Z kolei w chlebie domowym czy w tym pochodzącym z małej, lokalnej piekarni można znaleźć raczej tylko podstawowe składniki, takie jak mąka, woda, sól i ewentualnie ziarna, zakwas czy drożdże. Tym samym optymalny czas przechowywania chleba uzależniony od jego „pochodzenia” to:

  • ok. 7 dni w temperaturze pokojowej – w przypadku pieczywa, które zawiera konserwanty,
  • ok. 2-4 dni w temperaturze pokojowej – w przypadku chleba, który nie zawiera konserwantów (np. wypieczonego w domu).

chlebak-maestro-mr1677-cu-bialy-zloty-na-pieczywo

Należy zwrócić także uwagę na rodzaj pieczywa, ponieważ w zależności od receptury niektóre mogą po prostu psuć się szybciej od innych. Dobrym przykładem może być chleb bezglutenowy, który ze względu na zwiększoną wilgotność szybciej ulega procesom gnilnym w porównaniu np. z chlebem pszennym.

Nie mniej istotny jest sposób przechowywania pieczywa. Ulokowanie go w złym miejscu lub przechowywanie w nieodpowiednim opakowaniu może powodować, że będzie psuć się znacznie szybciej niż powinno. Wobec tego jak przechowywać pieczywo, by przedłużyć jego świeżość?

woreczki-wielorazowe-na-zakupy-6-szt-siatki-rosenstein-soehne

Jak przechowywać chleb? Podstawowe zasady

Zachowanie świeżości pieczywa przez jak najdłuższy czas nie jest skomplikowane. Wystarczy zapewnić mu idealne warunki: przechowywać w suchym, czystym miejscu o temperaturze  pokojowej (18-22 stopni C).

Przedostawanie się do chleba nadmiaru wilgoci sprzyja rozwojowi pleśni, a więc przyspiesza zachodzenie procesów gnilnych. Podobnie dzieje się w przypadku, gdy nie zachowamy odpowiedniej temperatury. W zbyt wysokiej pieczywo zaczyna się zaparzać, co objawia się jego przesuszeniem (traci naturalną wilgoć). Zbyt niska może z kolei dostarczać nadmiaru wilgoci z zewnątrz. Z całą pewnością nie warto więc przechowywać chleba czy bułek w lodówce albo owiniętych folią spożywczą lub aluminiową (które doprowadzą do jego przegrzania).

chlebak-stalowy-tadar-maestra

Nie mniej istotna jest czystość miejsca, w którym znajduje się pieczywo. Jeśli poprzedni bochenek przechowywany w chlebaku pokryje się nawet najmniejszą warstwą pleśni, to przed włożeniem nowego cały chlebak powinien zostać dokładnie wyczyszczony. Choć bakterie pleśni nie będą w nim widoczne, to z całą pewnością znajdują się wewnątrz i szybko przeniosą się na kolejny bochenek. Najlepiej więc regularnie dezynfekować wnętrze chlebaka, np. przecierając je mieszanką wody z octem (który wykazuje działanie bakteriobójcze).

zestaw-chlebak-melaminowy-z-deska-maselniczka-brunbeste

A jak przechowywać chleb w chlebaku – luzem czy w opakowaniu? W przypadku zakupu pieczywa krojonego warto wyjąć je z fabrycznej folii (która może prowadzić do jego zaparzenia). Zarówno bochenek w całości, jak i w kromkach najlepiej umieścić w lnianym albo bawełnianym woreczku typu zero waste. Już podczas wizyty w piekarni warto mieć go ze sobą i poprosić o umieszczenie chleba wewnątrz niego zamiast w foliowej torebce – pomoże to ograniczyć ilość generowanego plastiku.

Woreczki lniane zapewniają pieczywu odpowiednią wilgotność powietrza, dzięki czemu chleb czy bułki dłużej będą świeże. Co więcej, taki woreczek bardzo łatwo zachować w czystości – wystarczy wyprać go w pralce.

zestaw-siatek-bawelnianych-allbag-ecru

Jaki chlebak do przechowywania chleba wybrać?

Gdy przeglądamy ofertę akcesoriów do wyposażenia kuchni, nietrudno zauważyć, jak szeroki jest wybór różnych chlebaków. Drewniane, bambusowe, metalowe, plastikowe… na jaki się zdecydować, by pieczywo jak najdłużej zachowało świeżość?

  • Chlebaki bambusowe – bambus jest jednym z najmodniejszych materiałów wnętrzarskich. Rosnącą sławę niewątpliwie zawdzięcza swojej biodegradowalności – zastępuje plastik w przypadku takich przedmiotów jak szczoteczki do zębów czy podkładki pod mydło. Dodatkową zaletą bambusa jest połączenie bardzo wysokiej wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne z wyjątkową lekkością. Wykonany z niego chlebak trudno więc uszkodzić, a przy tym jest lżejszy od większości pozostałych modeli. Dodatkowo pieczywo ma w nim zapewnioną odpowiednią wilgotność i temperaturę.
  • Chlebaki drewniane – znacznie cięższe od bambusowych i najbardziej tradycyjne. Od lat są chętnie wybierane ze względu na to, że znajdujący się wewnątrz chleb ma odpowiednie warunki (jak w przypadku bambusa), dzięki czemu dłużej pozostaje świeży.
  • Chlebaki metalowe – bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne i zawilgotnienie. Nie chłonie wilgoci z zewnątrz (co może dziać się w przypadku modeli wykonanych z włókien naturalnych) i znacznie zmniejsza ryzyko przedwczesnego pleśnienia pieczywa. Metal jednak dość łatwo się nagrzewa, należy więc pamiętać, by chlebak znajdował się w zacienionym miejscu, daleko od kuchenki, by nie zaparzył pieczywa.
  • Chlebaki plastikowe – zachęcają niską ceną, jednak ze względu na to, że wykonane są wyłącznie z plastiku (a wnętrze nie jest np. metalowe czy drewniane), to nie zapewniają pieczywu odpowiedniej cyrkulacji powietrza, a tym samym prowadzą do jego zaparzenia.
  • Chlebaki ceramiczne i gliniane – dwa wyjątkowo ciężkie materiały, jednak taki chlebak pozwala stworzyć idealne warunki do przechowywania pieczywa. Nie chłonie zapachów i wilgoci, a jednocześnie nie odcina w pełni dostępu do powietrza. Zapewnia odpowiednią cyrkulację, zwykle dzięki niewielkim otworom. Takie rozwiązanie do przechowywania chleba jest przy tym bardzo łatwe w czyszczeniu.

promis-chlebak-trapezowy-czarny

Jak przechowywać nadmiar chleba? Mrożenie to jeden ze sposobów

Chlebak i lniany woreczek to dobre metody przechowywania pieczywa na co dzień. Gdy jednak zachodzi potrzeba znacznego przedłużenia żywotności np. nadmiarowego bochenka przed długą podróżą, by po powrocie był zdatny do spożycia, to wówczas sprawdza się mrożenie. Chleb może być przechowywany w zamrażarce nawet do 3 miesięcy. Niezależnie od tego, czy jest krojony czy nie, wystarczy zapakować go w całości w woreczek strunowy przeznaczony do mrożenia żywności.

zestaw-siatek-bawelnianych-allbag

Kluczem do właściwego przechowywania chleba jest wybranie chlebaka z odpowiedniego materiału i wyposażenie się w przedłużający świeżość lniany woreczek. Nie mniej przydatne okazuje się mrożenie, które pozwala ograniczyć ilość marnowanego pieczywa. Wybierz odpowiednie gadżety i zamień swoją kuchnię na bardziej praktyczną!

źródło zdjęcia okładkowego: Shutterstock