Śniadanie w biegu

Wiele osób tłumaczy brak śniadania brakiem czasu. Tymczasem świetne śniadanie można sobie przygotować dzień wcześniej. Przykład?

Nocna owsianka

Składniki:

  • 2 łyżki płatków owsianych
  • 1 łyżeczka siemienia lnianego
  • Bakalie i orzechy
  • Mleko/jogurt

Do słoika (najlepiej sprawdzają się słoiki z resztką dżemu, nutelli czy maseł orzechowych) wrzucamy 2 łyżki płatków owsianych, 1 łyżeczkę siemienia lnianego, ulubione bakalie i orzechy. Zalewamy wrzątkiem tak, by sięgał około 3 cm ponad składniki. Zamykamy słoik i zostawiamy na blacie do rana. Rano dodajemy do niego mleko/jogurt/łyżeczkę dżemu lub masła orzechowego. Mieszamy i cieszymy się pysznym śniadaniem. Niektórzy płatki od razu zalewają jogurtem lub mlekiem - jest to dobra opcja dla tych, których układ pokarmowy nie jest wrażliwy na poranną porcję laktozy.

Innym śniadaniem, które możemy przygotować dzień wcześniej są pancakes. Smażymy ulubione placki starając się, by były ciut większe. Rano wrzucamy je do tostera i zapiekamy - smakują rewelacyjnie. Wskazówka dla zaawansowanych jest taka, że pancakes można mrozić, a potem z zamrażarki od razu wrzucić je do tostera.

Toster Tefal

Jak zrobić pancakes?

Składniki:

  • 1 ½ szklanki mąki pszennej
  • Soda
  • Proszek do pieczenia
  • Cukier waniliowy
  • 2 jajka
  • 1 ¾ szklanki maślanki
  • 50 g masła

 1 1/2 szklanki mąki pszennej mieszamy z 2 łyżeczkami proszku do pieczenia i 1/4 łyżeczki sody. Dodajemy 1 łyżkę cukru waniliowego. W oddzielnej misce mieszamy 2 jajka, 1 3/4 szklanki maślanki i 50 g rozpuszczonego i ostudzonego masła. Łączymy zawartość obu misek, ale nie wyrabiamy jednolitego ciasta - po prostu mieszamy składniki do połączenia. Smażymy na suchej patelni po 2 minuty z obu stron.

Jak je mrozić? Najlepiej ułożyć na półce w zamrażarce papier do pieczenia, a na nim położyć obok siebie placki. Po zamrożeniu przekładamy je do woreczka strunowego.

pankejki przepis

Jajka zapiekane w sosie? Oczywiście! Nawet szakszukę można przyspieszyć i sos przygotować dzień wcześniej, a rano tylko podgrzać i usmażyć jajka. Jak to zrobić najprościej?

Szybka „szakszuka”

Składniki:

  • 2 jajka
  • 2 ząbki czosnku
  • 1 puszka siekanych pomidorów
  • ½ papryki słodkiej
  • kumin
  • mielone chilli
  • mielona kolendra
  • cynamon
  • parmezan do podania

 Na patelni smażymy drobno posiekaną cebulę, aż będzie miękka. Dodajemy zmiażdżone 2 ząbki czosnku, 1 1/2 łyżeczki kuminu, 1 łyżeczkę mielonej kolendry, 1 łyżeczkę cynamonu i 1/2 łyżeczki soli. Smażymy 30 sekund, dodajemy 1/2 papryki posiekanej w kostkę i 1 puszkę siekanych pomidorów. Doprowadzamy do wrzenia i smażymy na małym ogniu 5 minut. Doprawiamy do smaku solą. Rano na patelni rozgrzewamy połowę sosu, wbijamy 2 jajka i smażymy na małym ogniu około 5 minut (białka muszą się ściąć). Serwujemy z posiekaną natką kolendry. Jeśli ktoś lubi ostre smaki to może dodać do pomidorów 1/2 łyżeczki chilli. Resztę sosu możemy zostawić w lodówce i zużyć w ciągu 5 dni (można go dodać do makaronu i stworzyć szybki obiad posypując go przed podaniem świeżo otartym parmezanem).

Tarka do sera

Innym prostym i pysznym śniadaniem w biegu jest sadzone jajko z awokado i orzeszkami ziemnymi. Brzmi banalnie i takie jest - robi się je w oka mgnieniu, a smakuje jakby było śniadaniem z najlepszej śniadaniowni. Na maśle smażymy jajko sadzone oprószając je solą i pieprzem. Dojrzałe (to bardzo ważne!) awokado przekrawamy na pół i tę połowę kładziemy na talerz skrapiając delikatnie sokiem z limonki i oprószając posiekanymi orzeszkami ziemnymi. Najlepiej smakuje w towarzystwie świeżego bajgla lub rogalika francuskiego. Możemy do niego podać plaster wędzonego łososia i poczuć jakbyśmy rano mieli małą niedzielę.

Pomysł na jajka

Jajka na śniadanie to klasyk. Może występować w wielu odsłonach - jako jajecznica, omlet, na miękko, po wiedeńsku, w koszulce. Jak przygotować fantastyczną jajecznicę? Przygotowanie jajecznicy to jedno z największych wyzwań kulinarnych, bo każdy ma swoją wersję idealną - jedni lubią puszystą jajecznicę w której białka są niczym puch, inni lubią dobrze ścięte jajka przypominające suchą masę, jeszcze inni lubią luźne białko i ledwo ścięte żółtko. W jednym z hoteli sekretnym składnikiem jajecznicy jest śmietanka 36%.

Idealna jajecznica

Składniki:

  • 2 jajka
  • 4 łyżki śmietanki / ¼ szklanki mleka
  • Łyżka masła

Do dwóch jajek dodaje się szczyptę soli i 4 łyżki śmietanki (pomija się mleko). Wszystko się dobrze ubija widelcem, a następnie smaży na klarowanym maśle. Przed podaniem na gorącą jajecznicę kładzie się mały kawałeczek masła, które rozpuszcza się na niej i dodatkowo dodaje smaku, oprósza kwiatem soli (fleur de sel) i świeżo mielonym pieprzem.

Dla tych, którzy wolą nieco lżejsze smaki idealna będzie puszysta jajecznica z mlekiem. 2 jajka wbijamy do szklanki, dodajemy 1/4 szklanki mleka i ubijamy widelcem ze szczyptą soli około 90 sekund. Potem smażymy na klarowanym maśle ciągle mieszając.

Idealna jajecznica

Jajka po wiedeńsku

To jajka gotowane w szklance lub słoiku (pamiętajmy, by szklanka była żaroodporna). Do ogrzanej szklanki wbijamy 2 jajka, dodajemy kawałeczek masła i oprószamy solą. Wstawiamy do płaskiego garnka z wrzącą wodą tak, by woda sięgała do połowy szklanki/ramekinu. Gotujemy, aż białko się zetnie - od 3 do 5 minut. Jajka po wiedeńsku wspaniale smakują z masłem ziołowym (do masła dodajemy posiekaną rzeżuchę lub natkę pietruszki lub bazylię, szczyptę soli i mieszamy).

Moje dzieci uwielbiają jajka „weekendowe”. Nazywamy je tak dlatego, że mamy czas na ich przygotowanie tylko w weekendy. Jak je zrobić?

Jajka „weekendowe”

  • 2 jajka
  • kawałek łososia / szynki
  • 1 łyżka śmietanki 36 %
  • Szczypiorek / koperek

 Przygotowanie jest proste - potrzebujemy tylko cierpliwości w czekaniu na efekty pracy. Są to jajka pieczone w ramekinach z wędzonym łososiem lub szynką. Jak je przygotować? Piekarnik nagrzewamy do 200 stopni Celsjusza. Ramekin smarujemy masłem. Na dno wkładamy kawałek łososia lub plasterek szynki. Wbijamy 2 jajka starając się nie uszkodzić żółtka. Na wierzch wlewamy 1 łyżkę śmietanki 36%. Pieczemy 12-15 minut (brzeg jajka będzie mocno zapieczony, a środek delikatnie galaretowaty; po wyciągnięciu z piekarnika białko „dojdzie”). Wyciągamy z pieca, oprószamy szczypiorkiem lub koperkiem (lub nie oprószamy, jeśli dzieci tego nie lubią).

Jajka z łososiem możemy podać z tostem posmarowanym cytrynowym masłem (2 łyżki miękkiego masła mieszamy z odrobiną skórki z cytryny), a jajka z szynką dobrze smakują z tostem posmarowanym masłem czosnkowym (4 łyżki miękkiego masła mieszamy z 1 ząbkiem wyciśniętego czosnku i szczyptą soli).

Jajowar adler

Zdrowe śniadania dla dzieci

Dzieci lubią kolorowe śniadania i znane smaki. Czasem gardzą jakimiś warzywami, kręcą nosem widząc kaszę jaglaną czy owsianą, mają swoje ulubione dania. Jedną z najważniejszych lekcji, których nauczyła mnie Fundacja Szkoła na Widelcu jest postawienie na stół talerza pełnego kolorowych warzyw do każdego posiłku. Nie trzeba dzieci zmuszać do sięgania po warzywa, jeśli sami będziemy to robić. Ważne, że na talerzu będą pokrojone w słupki różne rzeczy - ogórki, marchewki, papryka, kalarepa, rzodkiewka, pomidorki. Zanim podamy dzieciom danie, spróbujmy podać warzywa.

A co ze śniadaniem? Najlepszym śniadaniem są oczywiście pancakes (na które przepis na to śniadanie znajdziecie w poprzednich akapitach). Można je podać z masłem orzechowym, jogurtem naturalnym, ugotowanymi w małej ilości wody jabłkami czy gruszkami.

iOwsianka z borówkami to też dobry pomysł. 3 łyżki płatków owsianych zalewamy wodą tak, by je przykryła na 1/2 cm ponad płatki, doprowadzamy do wrzenia. Podajemy z mlekiem lub jogurtem naturalnym i owocami.

Świetnym sposobem na śniadanie są jajka sadzone usmażone w plasterku papryki (wystarczy przekroić paprykę w poprzek, na patelni położyć plasterek papryki i wbić do środka jajko, które smażymy jak zwykle). Zamiast papryki możemy użyć do tego specjalnej foremki. Dzieci lubią też jajka w koszulkach - jeśli boimy się operacji wlewania jedną ręką i robienia wiru drugą, możemy pójść na skróty i wykorzystać specjalną formę do jajek w koszulce. Wystarczy jajko wbić w tę foremkę, a na patelnię wlać ciut wody, by otrzymać wspaniałe jajko.

Foremki do jajek

Pyszne są też austriackie omlety zwane kaiserschmarrn.

Omlety kaiserschmarn

Składniki:

  • 3 jajka
  • 4 łyżki masła
  • 1 łyżka cukru waniliowego
  • 1 szklanka mąki
  • 1/3 rodzynek (opcjonalnie)
  • Cukier puder / mus jabłkowy do podania

Ubijamy na pianę 3 białka, odstawiamy. W misce ubijamy 3 żółtka, szczyptę soli, 3 łyżki rozpuszczonego masła, 1 łyżkę cukru waniliowego. Dodajemy powoli mąkę (1 szklankę) i mleko (1 szklankę). Ubijamy do połączenia składników. Za pomocą łyżki dodajemy pianę z białek i delikatne mieszamy całą masę. Na patelni rozgrzewamy 1 łyżkę masła. Wlewamy omlet i smażymy na średnim ogniu (jeśli dzieci lubią możemy dodać 1/3 szklanki rodzynek).

Po około 5 minutach sprawdzamy czy omlet się zezłościł od spodu i ściął od góry. Oprószamy 1 łyżeczką cukru. Przewracamy placek, oprószamy kolejną łyżeczką cukru. Za pomocą łopatki lub dwóch widelców przerywamy omlet na małe kawałeczki. Dosypujemy na patelnię jeszcze 1 łyżkę cukru i delikatnie przewracając kawałki omleta smażymy jeszcze 2 minuty, aż cukier się skarmelizuje.

Podajemy oprószone cukrem pudrem z dodatkiem musu jabłkowego.

patelnia tefal empik

Przygotowując śniadanie dla dzieci warto pamiętać, by jednym ze składników była pełnoziarnista mąka (chleb, naleśnik, placek, tortilla), jakiś produkt białkowy (ser, wędlina, pasta jajeczna, jajko, omlet) i jakieś warzywa. Dzieci lubią kolory, ale nie zawsze czują chęć eksperymentowania. Nie ma w tym niczego złego - w końcu ważne jest to, co jemy przez cały dzień, a nie tylko rano.

Płatki śniadaniowe pełne cukru nie muszą iść w zapomnienie, ale warto je ograniczyć - może mogą być śniadaniem w tym dniu w którym wyjątkowo ciężko wstać albo w weekend. Zamiast nich zaproponujmy dzieciom naturalny kleik ryżowy lub kukurydziany do którego dokroimy banana czy kawałki jabłka. Jeśli naprawdę trudno nam rano przygotować coś dobrego, to spróbujmy się za to zabrać wieczorem - nasze ciało będzie nam wdzięczne.

Więcej pomysłów na pyszne posiłki znajdziesz w dziale Gotuję na Empik Pasje!

źródło zdjęć: shutterstock.com