Filtr do basenu – funkcje, dostępne rodzaje

Jeśli nosisz się z zamiarem zakupu filtra, przede wszystkim sprawdź jaka jest wydajność pompy. W ten sposób dowiesz się, ile czasu potrzeba, by przefiltrować konkretną ilość wody. Działanie filtra basenowego jest niezwykle proste. Woda z basenu trafia do pompy z filtrem, gdzie jest oczyszczana, a następnie z powrotem trafia do basenu. Sposób oczyszczania wody w filtrze zależy od rodzaju urządzenia.

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów filtrów, między innymi papierowe, piaskowe i kartuszowe. W przypadku basenów ogrodowych idealnie sprawdzą się filtry piaskowe i papierowe, gdyż mają one małą, lecz wystarczającą wydajność i są tańsze. Filtry papierowe należy wymieniać co około 2 tygodnie, natomiast aby filtr piaskowy działał prawidłowo, należy pamiętać o jego oczyszczaniu i wymianie co kilka sezonów.

pompa bestway

Pompa do basenu – z jakich elementów się składa?

Żeby podłączyć filtr basenowy,  trzeba w pierwszej kolejności zapoznać się z budową pompy. Składa się z kilku podstawowych elementów, takich jak zawór powietrza, pokrywa, obudowa z filtrem oraz węże.  W przypadku pompy piaskowej, we wnętrzu jej obudowy umieszczono dodatkowo piasek, którego zadaniem jest oczyszczanie wody. W obudowie każdej pompy znajdują się podłączenia węży, dzięki czemu w prosty sposób woda przenoszona jest z basenu do pompy i z powrotem.

Przy wyborze pompy filtrującej należy zwracać uwagę na jej wydajność – czyli liczbę litrów, którą urządzenie jest w stanie przefiltrować przez godzinę. To od niej zależy, jak szybko woda zostanie oczyszczona.

pompa filtrująca

Podłączenie filtra basenowego – krok po kroku

Jak podłączyć filtr do basenu ogrodowego? Przede wszystkim zawsze należy przestrzegać zaleceń podanych w instrukcji. Tylko wówczas  ma się pewność, że montaż przebiegł prawidłowo i woda oczyszczana jest w odpowiedni sposób. Ważne, by basen i pompa znajdowały się od siebie minimum 2 metry, jednak wszystko zależy od długości dołączonych do zestawu węży.

Pompa filtrująca musi być podłączona do źródła zasilania,  trzeba więc sprawdzić gdzie znajduje się najbliższe gniazdko. Upewnij się jednak, że kabel doprowadzający nie stanowi zagrożenia i nie zostanie zniszczony np. przez zwierzęta domowe. Żeby pompa była stabilna, najlepiej przymocować ją do podłoża. Należy również pamiętać o odpowiednim ułożeniu basenu tak, aby łącznik wlotu i wylotu skierowany był w stronę pompy.

pompa do basenu

Jak zamontować pompę?

Teraz można przejść do właściwego montażu pompy. W ścianach basenu, od strony wewnętrznej, należy zamontować sitko i dyszę. Od strony zewnętrznej natomiast montuje się wężyki, wykorzystując do tego klamry i uszczelki. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie, czy filtr w pompie został prawidłowo zamontowany - tylko  wtedy woda będzie oczyszczana w odpowiedni sposób.  Wreszcie, sprawdza się  wężyk łączący pompę z basenem. Jeśli obecne są w nim pęcherzyki powietrza,  trzeba je usunąć.

Pompa z filtrem to doskonały wybór jeśli chcesz cieszyć się czystą wodą, wolną od zanieczyszczeń. Podłączanie filtra piaskowego czy papierowego do basenu nie jest trudne, jednak zawsze  najpierw trzeba zapoznać się z instrukcją i przestrzegać zaleceń producenta, gdyż poszczególne modele mogą różnić się od siebie.

filtr do basenu

Więcej poradników znajdziesz na Empik Pasje w dziale Dom i ogród.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com