Jak często trzeba ładować rower elektryczny?

To bez wątpienia jedno z pytań, które są najczęściej zadawane przed kupnem roweru elektrycznego. Pojemność akumulatora jest niezwykle istotna, od niej bowiem zależy czy pojazd rzeczywiście odpowie twoim oczekiwaniom i pozwoli używać go tak, jak sobie to zaplanowałeś. Częstotliwość ładowania e-bike nie jest ujednolicona, zależy więc wyłącznie od marki oraz modelu danego pojazdu. I tak np. rower elektryczny marki vidaXL pozwoli ci przejechać na jednym ładowaniu do 60 km, a model I-Riser HD marki Wheeler nawet do 125 km.

 

vidaXL, Rower elektryczny, 20", czarny

 

Jak ładować baterię w rowerze elektrycznym?

Kolejna kwestia zastanawiająca świeżo upieczonych i przyszłych właścicieli e-bike’ów to: gdzie ładować rower elektryczny? Czy dla tych pojazdów są specjalnie przeznaczone punkty ładowania, tak jak w przypadku samochodów elektrycznych i hybrydowych, a więc trzeba ich szukać w mieście? Odpowiedź brzmi: niekoniecznie.

Baterię roweru elektrycznego naładujesz wszędzie tam, gdzie tylko będziesz mieć dostęp do gniazdka z prądem. Może odbywać się to na specjalnych stacjach ładowania, ale wcale nie musi – z powodzeniem podładujesz swój e-bike również w biurze, mieszkaniu czy garażu. Akumulator w e-bike ładuje się przy pomocy zasilacza, który wizualnie przypomina ten do laptopów. I tak, jak w przypadku przenośnych komputerów, wystarczy podpiąć ładowarkę pod pojazd oraz do gniazdka, by rozpocząć ładowanie.

Odpowiedź na pytanie, jak ładować rower elektryczny, jest więc bardzo prosta. Co nie oznacza, że nie ma tutaj mowy o możliwości popełnienia żadnego błędu lub ogólnych zasad użytkowania, których należy się trzymać. Najbardziej podstawowa mówi o tym, by sprawdzić, czy posiadany model baterii jest wyposażony w stacyjkę. Jeżeli tak, to każdorazowo przed jej ładowaniem będzie należało przekręcić kluczyk – w przeciwnym razie proces ładowania nie zostanie rozpoczęty.

 

TrybEco, Skladany rower elektryczny, Compacta, 26'', bialy 2020

 

Bateria powinna być uzupełniana do osiągnięcia poziomu ok. 80-90%. Choć ładowanie  „do pełna” zapewnia nieco dłuższą jazdę, to utrzymywanie wspomnianych 80-90% pomoże utrzymać akumulator w lepszej kondycji – dokładnie tak samo jak pilnowanie, by nie został rozładowany do zera. Oczywiście nic się nie stanie, jeżeli kilka razy zdarzy się naładować baterię prądem do 100% lub całkowicie ją wyzerować. Jest to spowodowane tym, że ogniwa w baterii w pełni naładowanej po prostu szybciej się eksploatują.

O tym, jak długo należy ładować rower elektryczny, decyduje oczywiście pojemność akumulatora oraz moc zasilacza. Proces ten, zakładając uzupełnianie prądem od 0 do 100 %, zajmuje najczęściej 2-6 godzin, rozpiętość widełek jest więc dość spora. W każdym przypadku miej na uwadze, by używać wyłącznie dopasowanego zasilacza rekomendowanego przez producenta roweru. W innym razie może dojść do uszkodzenia ogniw baterii, nawet jeżeli ładowarka ma identyczne wejście i z pozoru wydaje się, że wszystko jest w porządku – tutaj zasada ponownie jest analogiczna do smartfonów.

 

Wheeler, Rower elektryczny, I-Rider 29", szary 2021

 

Pierwsze ładowanie roweru elektrycznego i ładowanie po przerwie – jak to zrobić?

Zanim uruchomisz swój nowy pojazd, koniecznie sprawdź poziom naładowania baterii. W ten sposób unikniesz ryzyka przeciążenia ogniw w razie, gdyby akumulator był niemal całkowicie (lub w pełni) rozładowany. Większość modeli będzie wyposażona w przycisk, po którego naciśnięciu zostanie uruchomiony wyświetlacz LED z informacją o stanie naładowania. Jeżeli wynosi on mniej niż 50%, podładuj baterię przynajmniej do tego etapu.

Ta sama zasada dotyczy pierwszego użytkowania pojazdu po jego sezonowaniu czy dłuższym zaparkowaniu, np. na okres 1 miesiąca. Każdorazowo przed rozpoczęciem jazdy sprawdź, jaki jest poziom naładowania akumulatora i jeśli wynosi mniej niż 50%, naładuj go do minimum do tej wartości. Gdy rower nie będzie używany przez dłuższy czas, to pamiętaj, by co najmniej raz na 3 miesiące rozładować go do 20% i naładować do ok. 80%. Takie działanie zadba o dłuższą żywotność ogniw baterii. Cały proces nie jest więc bardzo skomplikowany, wymaga jednak odpowiedniego podejścia.

 

Kross, Rower elektryczny, Level Boost 1.0 29" 18", szaro-czerwony 2020

 

Sprawdź najnowsze modele rowerów elektrycznych, zapewniających wygodną jazdę przez długi czas.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock