Och, nawet nie wiecie jak często zdarza mi się sytuacja, w której do naszego domu przyjdą trzy lub cztery osoby i nagle okazuje się, że większość naszej ogromnej kolekcji nie daje możliwości gry w więcej niż cztery osoby! Na szczęście, nauczona doświadczeniem, mam już specjalną półeczkę, na której leżą tytuły przeznaczone specjalnie na takie spotkania.

 

Gry dla dużej liczby graczy. Po słowie

Przy większej liczbie graczy doskonale sprawdzają się gry słowne. Wszelkie formy kalamburów, odmiany Scrabbli i im podobne. Doskonale sprawdzi się więc na przykład Gra słów, czyli kalambury w zupełnie nowej odsłonie, podzielone na trzy części, w których kooperujemy zamiast walczyć przeciwko sobie! Bardzo świeży i jednocześnie kompaktowy, warty sprawdzenia tytuł.

Nasza Księgarnia, gra towarzyska Gra słów 

 

Labirynt słów z kolei wprowadza nas do ponurego lochu, w którym jedna drużyna zastawia pułapki na drugą. Sama rozgrywka jest stricte kalamburowa - odgadujemy słowa podawane przez naszą drużynę, ale trzeba przyznać, że zarówno pomysł na dodanie szczypty przygody do takiej gry - oraz jej wykonanie! - sprawiają, że Labirynt Słów zdecydowanie wyróżnia się na tle innych gier słownych.

Rebel, gra imprezowa Labirynt słów 

 

Bójka na słówka to wspaniały sposób na naukę angielskiego, przyda się więc przy zabawach z dziećmi - choć i dorośli mogą się nieźle namęczyć, ponieważ w pudełku znajdziemy aż trzy warianty gry, możemy więc dostosować poziom trudności do wieku graczy i ich znajomości języka. To prosty, ale bardzo satysfakcjonujący tytuł, który ma ogromną wartość edukacyjną.

Edgard, gra karciana Bójka na słówka 

 

Pamiętacie „Inteligencję” czy też „Państwa-miasta”? Łap za słówka mocno nawiązuje do swoich growych „dziadków”. Tutaj też musimy wypisywać hasła z danej kategorii, rozpoczynające się na wybraną literę. Na dodatek robimy to pod presją czasu! Jednak cały myk polega na tym, że punktować będziemy wyłącznie za słowa, których nie podali inni gracze. Nawet nie wiecie, jak trzeba się czasem nakombinować, żeby nie napisać „Warszawa” przy mieście na literę „W”. No, chyba, że inni tak pomyśleli i Warszawa da nam dużo punktów! A może oni pomyśleli, że wy tak pomyślicie? A może wy pomyśleliście, że oni… Mnóstwo frajdy!

Egmont, gra imprezowa Łap za słówka 

 

Dwalambury przywodzą mi z kolei na myśl stąpanie po bardzo cienkim lodzie z dziesięciokilowym ciężarkiem w rękach. Otóż wyobraźcie sobie, że mamy tutaj dwie drużyny, każda ma odgadnąć hasło - ale robimy to jednocześnie, czyli dwoje podpowiadających na raz podsuwa swoim drużynom podpowiedzi. Jednak oba hasła są bardzo do siebie zbliżone, a jeśli nasza drużyna niechcący odgadnie hasło przeciwników - przegrywamy! Doskonały pomysł, który daje naprawdę mnóstwo zabawy. Koniecznie spróbujcie!

FoxGames, gra towarzyska, Dwalambury 

 

Gry planszowe, które sprawdzą się na imprezie

 

Nie tylko słownymi grami gracz żyje, więc spójrzmy też na Kasa i spluwy. To pełna emocji gra o dzieleniu się łupem, który został nam po udanym skoku na bank. Ponieważ dużą kasę jednak najlepiej dzieli się przez… jeden, to staramy się wyeliminować pozostałych graczy z rozgrywki, „strzelając” do nich z zabawkowych pistoletów. Dlatego właśnie, choć dorośli gracze mają z niej sporo frajdy, zdecydowanie odradzam grę z dziećmi - jest całe mnóstwo innych tytułów, przy których będą się świetnie bawić, niekoniecznie mierząc do siebie z nawet zabawkowej broni.

Rebel, gra planszowa Kasa i Spluwy 

 

Maskarada to tytuł przeznaczony nawet dla trzynastu osób, więc tu mamy szansę rozwinąć skrzydła przy wyjątkowo dużym stole. Maskarada jest grą blefu, a więc w jej trakcie próbujemy zmylić przeciwników i zgromadzić jak najwięcej monet. Maskarada to reimplementacja słynnej Cytadeli tego samego autora, która czerpie garściami z jej wspaniałych rozwiązań, jednocześnie dokładając nowe, jeszcze ciekawsze. Jeśli lubicie się przy stole troszkę pooszukiwać - Maskaradę czas zacząć!

Rebel, Maskarada, gra towarzyska 

 

Wreszcie spójrzmy na Podaj Dalej!, czyli planszową wersję głuchego telefonu, w której próbujemy zrozumieć ciągi myślowe naszych współgraczy i przekazać hasła dalej w formie rysunkowo-pisanej. Nie pamiętam, kiedy tak dobrze bawiłam się ostatnio przy grze, w której trzeba coś narysować - bo tutaj jakość naszych dzieł nie ma kompletnie znaczenia!

Rebel, gra towarzyska Podaj dalej! 

 

Jak widzicie, gier na wiele osób jest mnóstwo, więc jeśli będziecie mieli okazję do większego spotkania - wypróbujcie którąś z tych powyżej! Może skusicie się na jakieś planszówki, dzięki którym będziecie mogli bardziej się poznać? Na przykład gry planszowe dla dorosłych