Historia składu Kalush jest krótka, ale z racji ostatnich wydarzeń – niezwykle intensywna. O muzykach często mówi się w kontekście wojny i kontrowersji w krajowych eliminacjach do Eurowizji, jednak Kalush Orchestra to przede wszystkim niezwykle ciekawe połączenie hip-hopu i folku. Co wiemy o tej formacji?

 

„Stefania” Kalush Orchestra

 

Krótka historia drogi do Turynu

W obecny skład grupy wchodzą: wokalista i twórca tekstów Oleh Psiuk, dwaj multiinstrumentaliści Tymofij Muzyczuk i Witalij Dużyk, a także DJ MS Kylymmen (ukr. Олег Псюк, Тимофій Музичук, Віталій Дужик, МС Килиммен).

Główną postacią zespołu Kalush jest raper Oleh. Jego znakami rozpoznawczymi są dynamiczna nawijka oraz charakterystyczna, różowa czapka, z którą się nie rozstaje. Formacja Kalush powstała w 2019 roku i wzięła swoją nazwę od rodzinnego miasta Oleha Kałusz, leżącego w obwodzie iwanofrankiwskim. To tylko jeden z przykładów pokazujących przywiązanie Oleha do rodzinnych stron. Pierwszy teledysk do kawałka „Ne marynuj” nagrany został właśnie w Kałuszu.

 

 

Oprócz małej ojczyzny, frontman Kalusha podkreśla swoje przywiązanie do rodziny. Przykładem tego jest eurowizyjny przebój grupy, czyli „Stefania”. Przed inauguracją konkursu Eurowizji raper wyjaśnił, że utwór poświęcił swojej matce, jednak z powodu wojny wydźwięk piosenki się zmienił.

„Tytułowa Stefania przestała być tylko moją matką, ale także Ukrainą. Utwór zaczął nieść ze sobą wiele pozytywnych wartości dla wszystkich Ukraińców. Mamy nadzieję, że wielu Europejczyków także zrozumie ten przekaz.” – mówił Oleh w rozmowie Onetu.


Zainteresował cię temat tegorocznej Eurowizji? Czytaj więcej:


Sam fakt reprezentowania Ukrainy na tegorocznym konkursie Eurowizji przez Kalush również odbił się szerokim echem w mediach. W czasie krajowych eliminacji formacja przegrała bowiem jednym punktem z Aliną Pash, jednak wokalistka została potem wykluczona z konkursu. Okazało się, że główny manager Aliny dopuścił się fałszerstwa dokumentów, związanych z przekroczeniem granicy ukraińsko-rosyjskiej. W efekcie do Turynu pojedzie zespół, który zajął drugie miejsce. „Stefania” otrzymała w finale krajowych eliminacji 14 punktów. Muzycy zdobyli maksymalną notę ośmiu punktów od widzów i sześć oczek od jurorów. Warto dodać, że w głosowaniu widzów grupa Kalush Orchestra zdobyła 31 634 głosy, a druga Alina Pash 19 535 głosów.

 

 

Nie od dziś wiadomo, że konkurs Eurowizji w dużej mierze ma wydźwięk polityczny. Z tego względu uznaje się Kalush za faworytów do zwycięstwa w Turynie. Oleh podkreśla jednak, że jeszcze przed rosyjską agresją jego zespół był wymieniany wśród potencjalnych triumfatorów, dlatego liczy na wygarną bez względu na okoliczności. Byłoby to trzecie w historii zwycięstwo Ukrainy na Eurowizji (zwyciężali w 2004 i 2016 roku).

Dwa albumy i „Stefania”

Muzycznie Kalush zgrabnie przeplata energiczny rap i trap z folkowymi elementami. Bez trudu w większości piosenek grupy można usłyszeć charakterystyczne, słowiańskie brzmienia. Do szybkiego stylu Oleha znakomicie dobierani są goście. W utworach często pojawia się raper Skofka, którego kawałki jest bardziej śpiewne i rytmiczny, dzięki czemu często stanowi świetne uzupełnienie Oleha. Z kolei w utworze „Góry” Psiuk stworzył udany duet z raperką Alyoną Alyoną.

Z racji krótkiej historii formacji Kalush, dyskografia ogranicza się do dwóch płyt. W 2019 Oleh i spółka wydali „Hotin”, a dwa lata później powstał krążek „Jo-jo” nagrany ze wspomnianym wcześniej Skofką. Single z obu płyt często docierały do czołowych miejsc list przebojów, ale dopiero „Stefania” przyniosła grupie rozgłos.

W 2021 roku skład formacji został poszerzony o muzyków i od tego czasu znany jest jako Kalush Orchestra. W „Stefanii” folkowe brzmienia są znaczenie wyraźniejsze, a członkowie grupy podkreślają to ludowymi strojami, takimi jak tradycyjne huculskie kamizelki keptar, różowy bucket hat uszyty w typowym ukraińskim stylu lub stroje huculskich molfarów (magików, szamanów i uzdrowicieli wśród Hucułów Zachodniej Ukrainy).

 

Kalush Orchestra

Kalush Orchestra (reprezentacja Ukrainy) Eurowizja 2022, pierwszy półfinał — fot. EBU/SARAH LOUISE BENNETT

 

„Stefania” to krążek, dzięki któremu możemy poznać twórczość zespołu w Polsce. Na płycie znajdziemy pięć najpopularniejszych utworów w dorobku formacji. Kalush Orchestra zapowiedzieli już koncerty w Polsce. Najpierw zawitają w lipcu we Wrocławiu, a potem w drugiej połowie listopada zespół zagra w Krakowie, ponownie we Wrocławiu oraz w Warszawie.

Jeśli chcecie przeczytać więcej artykułów poświęconych waszym ulubionym wykonawcom, koniecznie zajrzyjcie do działu Słucham.

Zdjęcie okładkowe: Ceremonia otwarcia Konkursu Eurowizji 2022, La Venaria Reale, fot.: EBU/CORINNE CUMMING