Co to jest biokominek?

Biokominek to ekologiczna, wygodna alternatywa dla tradycyjnego kominka, która jest zasilana biopaliwem. Od tradycyjnej wersji różni się jednak dość mocno, ponieważ w przeciwieństwie do kominków opalanych drewnem, możesz zainstalować (a nawet postawić) go w niemalże dowolnym miejscu. Bez znaczenia, czy chcesz mieć go w domu, mieszkaniu czy na tarasie.

To też świetny dodatek designerski, ponieważ wygląd takiego kominka jest wyjątkowo estetyczny i doda odrobiny luksusu każdemu pomieszczeniu. Długie, chłodne wieczory nabiorą niezwykłego i romantycznego klimatu dzięki jasnym płomieniom wytwarzanym przez ten nowoczesny element wyposażenia. Warto więc zastanowić się nad rodzajem biokominka, który pasowałby do miejsca, w którym chcesz go ustawić lub zawiesić. Do wyboru są modele:

  • Wolnostojące – czyli takie, które możesz postawić w niemalże każdym miejscu, ponieważ są bardzo mobilne mimo różnych rozmiarów (jak np. model Whiskey marki Kratki);
  • Wiszące – słynące z łatwego montażu. Możesz zawiesić je tuż nad podłogą czy np. na werandzie i cieszyć się niesamowitym klimatem nawet na zewnątrz budynku. Przykładowy model tego typu to Golf marki Kratki;
  • Narożne – czyli kominki dające możliwość wbudowania ich w ścianę. Jeżeli właśnie taki rodzaj najbardziej pasuje do aranżacji twojego wnętrza, to sprawdź np. model Delta od firmy Kratki;
  • Mini wersje stołowe – maleńkie kominki, które możesz postawić na stole czy szafce przy łóżku i tym samym stworzyć miłą atmosferę gdziekolwiek zechcesz! Np. z biokominkiem Hotel Mini marki Kratki.

czarny kominek wolnostojący

Jak działa biokominek?

Skoro wiesz już, co to jest biokominek, warto również ustalić, jak on właściwie działa. Napędzany jest na wcześniej wspomniane biopaliwo, co czyni go ekologicznym rozwiązaniem. Każdy model zawiera wkład chłonny umieszczony w specjalnym pojemniku, który uniemożliwia wylanie się paliwa. Następnie użytkownik podkłada ogień, który zacznie spalać płyn, wytwarzając tym samym klimatyczny stały płomień.

Nie musisz jednak martwić się spalinami, osadem czy popiołem – ten rodzaj kominków nie pozostawia żadnego śladu, ponieważ efektem ubocznym spalania biopaliwa jest para wodna i niewielka ilość dwutlenku węgla. Takie ekologiczne biopaliwo jest o tyle wydajne, że będzie w stanie utrzymać ogień nawet do ośmiu godzin (po pełnym zalaniu zbiornika i zależnie od jego rozmiaru). Nie trzeba także zastanawiać się nad poprowadzeniem żadnych instalacji elektrycznych, magazynowaniem opału ani skomplikowanym montażem, kominek nie potrzebuje bowiem węgla czy drewna, a jego mocowanie jest naprawdę proste (mowa tu oczywiście o modelach wiszących oraz narożnych).

Czy biokominek ogrzeje dom?

Na podstawie powyższych informacji może nasuwać się pytanie: czy taki kominek, zwłaszcza ten mini, możliwy do postawienia na blacie stołu, będzie w stanie ogrzać dom, mieszkanie czy chociażby pomieszczenie, w którym się znajduje? Choć według definicji kominki służą do ogrzewania wnętrz, to taki rodzaj nie jest do tego przeznaczony. W zależności od swojego rozmiaru, w większości przypadków może nieznacznie podnieść temperaturę, co najwyżej o dwa stopnie Celsjusza, choć nie jest to efekt gwarantowany. Ten typ wyposażenia pełni funkcję dekoracyjną, tworzy niepowtarzalny klimat i wprawia w zachwyt miłośników eleganckich rozwiązań.

biokominek wiszacy golf 2

Czu biokominek jest bezpieczny?

Czytając o uwalnianym dwutlenku węgla, zastanawiasz się pewnie, czy biokominek jest bezpieczny? Bez obaw – zdecydowanie jest, ponieważ dwutlenek węgla (CO2) i tlenek węgla (CO) nazywany potocznie czadem to dwa inne związki chemiczne. Ten pierwszy to gaz uwalniany między innymi przez ludzi oraz zwierzęta w procesie oddychania i w żadnym stopniu nikomu nie zagraża. Nie musisz więc martwić się ryzykiem zaczadzenia, czy innymi skutkami ubocznymi, które często wymieniane są w przypadku innych rodzajów kominków i pieców, gdzie niepełne spalanie może prowadzić do uwalniania się czadu.

Nie musisz martwić się także samym rozpalaniem płomienia, ponieważ jest to szybki i prosty proces. Poza wspomnianym wcześniej biopaliwem potrzebna będzie ci jeszcze specjalna zapalniczka albo długie zapałki – przy ich pomocy w sposób bezpieczny podpalisz paliwo. Wystarczy chwila, by móc cieszyć się romantycznym widokiem płonącego ognia. Samo gaszenie również nie jest skomplikowane, ponieważ by to zrobić, należy odciąć płomieniowi dopływ powietrza. Należy jednak pamiętać, że nie powinno dolewać się paliwa do już palącego się kominka, budzi to bowiem ryzyko gwałtownego wzrostu płomienia. Trzeba także korzystać z nich według zaleceń producentów.

biokominek wiszący whiskey

Jeżeli więc chcesz sprawić sobie romantyczny klimat w domu czy ogrodzie, koniecznie przejrzyj nasz asortyment, w którym znajdziesz wiele modeli i rodzajów biokominków w różnych rozmiarach!

Więcej porad odnośnie aranżacji znajdziesz w naszym dziale Urządzam i dekoruję.

 

Zdjęcie okładkowe – źródło: Shutterstock