– Tak lepiej, frontem do klienta – Marcin Prokop, poprawiając statuetki Bestsellerów Empiku ustawione na scenie przez Monikę Brodkę.
 

– Czułem przez chwilę twoje wąsy na aorcie – Marcin Prokop do Dawida Podsiadło, którego wyściskał na scenie.

Bardzo dziękuję za nagrodę, jestem przeszczęśliwy. Chciałem serdecznie pozdrowić Bartka Dziedzica, który zrobił ze mną płytę „Małomiasteczkowy”. Miał niedawno urodziny, wszystkiego najlepszego, przyniosę ci, żebyś podotykał – Dawid Podsiadło machając statuetką Bestsellera Empiku w kategorii „muzyka polska”.

Wygrał jedyny film, którego nie widziałem, będę to musiał nadrobić – Tomasz Bagiński ogłaszając, że w kategorii „film zagraniczny” wygrał musical „Mamma Mia! Here we go again”.

Uwodziciel całych stadionów gimnazjalistek – Marcin Prokop o Pawle Domagale, który wręczał statuetkę Bestsellera Empiku w kategorii „film polski”.

 

– Uważam, że to jest najważniejsza kategoria tego wieczoru. Zgodzą się ze mną wszyscy, którzy mają dzieci, bo zdarzają się takie momenty w życiu każdej rodziny, że dobry film na DVD może uratować komuś życie – Igor Kwiatkowski przed ogłoszeniem wyników w kategorii „film dla dzieci”.
 

Chciałabym podziękować w imieniu niewidzialnych, których reprezentantką się czuję. Mam tu na myśli całą armię ludzi, bez których nie dałoby się wydawać literatury zagranicznej w Polsce, wszyscy musieliby się uczyć języków obcych albo czekać, aż Netflix zrobi wersje z napisami. Myślę przede wszystkim o wydawcach, którzy wykupują niemal na pniu najciekawsze tytuły, myślę o działach redakcji i korekty, gdzie dzieją się rzeczy magiczne i gdzie uprawia się zapomnianą sztukę ortografii i interpunkcji, ale przede wszystkim myślę o mojej konfraterni, czyli o tłumaczach i tłumaczkach, którzy, jak kraj długi i szeroki, spolszczają dla państwa rozmaite treści – Katarzyna Gucio, tłumaczka Bestsellera Empiku 2018 w kategorii „literatura zagraniczna”, czyli powieści Heather Morris „Tatuażysta z Auschwitz”.
 

– Bardzo proszę, żeby, wybierając lektury, wybierali państwo wspaniałą literaturę polską, a z tej literatury autorów i autorki żyjących, którzy mają rachunki do zapłacenia – Zygmunt Miłoszewski mocujący się z kopertą zawierającą tytuł książki, która została Bestsellerem Empiku 2018 w kategorii „literatura polska”.
 

Chciałabym serdecznie podziękować wszystkim dziewczynom, chłopakom, paniom i panom, którzy zechcieli wybrać akurat mnie na towarzyszkę wagarów od rzeczywistości – Katarzyna Nosowska odbierając statuetkę Bestsellera Empiku w kategorii „literatura polska” za książkę „A ja żem jej powiedziała”, którą chwilę wcześniej nazwała „pociesznikiem”.

 

Konstytucja! Jacek Żakowski po otwarciu koperty z tytułem Bestsellera Empiku w kategorii „literatura faktu”, chwilę później sprostował jednak, że wygrała książka Kuby Wojewódzkiego „Nieautoryzowana biografia”.

 

To byłby straszny obciach wygrać z Hawkingiem – Kuba Wojewódzki, który wygrał z Hawkingiem w kategorii „literatura faktu”.

 

Zdecydowana przesada już z tymi nagrodami. (...) Wszystko, co się wydarzyło w zeszłym roku było zasługą głównie dwóch osób. To jest Bartek Dziedzic, który zrobił ze mną płytę „Małomiasteczkowy” i Maciek Woć, który jest ogromnym reżyserem tego wszystkiego i poświęca mojej osobie niebezpiecznie dużo czasu i mam nadzieję, że nie ucierpi na tym jego zdrowie. Ja w ogóle już na luzie traktuję Dawida Podsiadło – Dawid Podsiadło odbierając nagrodę za Wydarzenie Roku 2018.

 

*(zdj okładkowe - telemagazyn.pl; drugie zdjęcie - Nowiny)