53. Międzynarodowe Targi Książki, podczas których gościem honorowym był Izrael, przeszły płynnie w 11. Dni Książki Żydowskiej w Warszawie. - Fajnie, to taki dalszy ciąg targów - mówi Szewach Weiss, były ambasador Izraela w Polsce, który będzie jednym z gości święta książek pisanych nie tylko w języku hebrajskim.

Dni Książki Żydowskiej w Warszawie to największa tego typu impreza w Polsce. Jest okazją do uzupełnienia domowych księgozbiorów, zapoznania się z nowościami wydawniczymi (dotyczącymi polskich Żydów, Izraela oraz diaspory), spotkania się z autorami oraz wysłuchania interesujących wykładów, dyskusji i koncertów.

11. Dni Książki Żydowskiej w Warszawie zostały zainaugurowane 18 maja, w ostatnim dniu Targów Książki, spotkaniem zorganizowanym przez Warszawską Gminę Żydowską, podczas którego m.in. zwiedzano Synagogę im. Nożyków, odbyły się także warsztaty muzyczne, degustacja dań kuchni koszernej, wykład o odkrywaniu historii przodków, warsztaty tańca izraelskiego oraz koncert Rzeszów Klezmer Band i pokaz filmu „Kabała w Kabulu”.

Podczas imprezy, która będzie trwała do 21 maja, zaplanowano m.in. spotkania autorskie z amerykańskim dziennikarzem Danem Kurzmanem, poetą Emilem Draitserem, izraelskimi autorami - Irit Amiel i Szewachem Weissem oraz mieszkającą od 1968 roku w USA poetką Anną Frajlich, a także liczne panele dyskusyjne i wykłady tematyczne. Ciekawie zapowiada się na przykład promocja książki "Pod sztandarami Orła Białego", która jest monografią problemów związanych ze służbą wojskową Żydów w Polskich Siłach Zbrojnych w okresie II wojny światowej.

Na babińcu Synagogi im. Nożyków prezentowana jest od 18 maja wystawa ilustracji Andrzeja Wajdy do spektaklu "Dybuk" wg Szlojme Zajnwila Rapoporta.

- Współpraca literacka i naukowa między Polską i Izraelem rozwija się z roku na rok - mówi Szewach Weiss. - To jest podobne do sytuacji politycznej, która jest o wiele lepsza. O wiele więcej Polaków wyjeżdża do Izraela, także na prywatne pielgrzymki. W ubiegłym roku Izrael odwiedziło około miliona stu tysięcy Polaków, a w tym roku już milion. O wiele więcej Izraelczyków przyjeżdża też do Polski na spotkania, konferencje, dialogi - cały czas coś się dzieje. Instytut Adama Mickiewicza ogłosił 2008 rok Rokiem Izraela w Polsce. Jest to także Rok Polski w Izraelu i bardzo dużo się dzieje. Ta statystyka jest znakiem tempa rozwoju powrotu do naszych normalnych stosunków. Tak powinno być i to się dzieje - mówi Weiss.

Były ambasador Izraela w Polsce wydał w naszym kraju sześć książek, a o najnowszej "Między narodami" będzie opowiadał w ostatnim Dniu Książki Żydowskiej - 21 maja w podczas spotkania w austriackim forum kultury przy ulicy Próżnej w Warszawie.

Magdalena Walusiak/Midrasz