Rodzaj smyczy: treningowe usuń
najczęściej zadawane pytania
Smycze treningowe, nazywane również behawioralnymi, mają postać wytrzymałej linki lub taśmy zakończonej metalowym karabińczykiem. Ich charakterystyczną cechą jest spora długość, która może wynieść od 5 do nawet 20 metrów. Smycze takie pozwalają przytrzymywać psa blisko siebie, a także dawać mu więcej swobody poprzez wydłużanie linki. Dostępne są modele z klasyczną rączką do trzymania, która dobrze leży w dłoni, zapewnia stabilny chwyt i nie obciera skóry. Niektóre smycze treningowe dla psów nie mają rączki – trzeba wtedy zawinąć końcówkę na dłoni.
Smycz treningowa dla psa może mieć różną szerokość. Dla najmniejszych czworonogów (o wadze do 10 kg) odpowiednie są smycze o szerokości około 0,5-1 cm. Dla średnich psów (o wadze kilkunastu kilogramów) producenci oferują najczęściej modele o szerokości około 1,1-2 cm, a dla dużych (od 20 kg) 2,1 do 3 cm.
Można zdecydować się na treningową smycz z elementami odblaskowymi, która poprawia widoczność po zmroku. Niektóre modele zostały wyposażone w amortyzator, który łagodzi skutki szarpnięć, a tym samym chroni przed bolesnymi kontuzjami zarówno psa, jak i jego opiekuna.
Przed rozpoczęciem używania smyczy treningowej warto założyć na dłonie rękawiczki, np. rowerowe. Pozwoli to uniknąć bolesnych otarć, skaleczeń i odcisków, a także ułatwi zapanowanie nad silnym psem. Smycz należy rozwijać stopniowo, aby pupil mógł przyzwyczajać się do coraz większej swobody i możliwości oddalania się. Linki treningowe dla psów nie powinny być używane razem z obrożą zaciskową ani kolczatkami – znacznie wygodniejsze i bezpieczniejsze będą szelki typu guard. Smycz bez rączki wymaga mocnego zawiązania końcówki na dłoni i wykonania węzła, co zapobiegnie jej wyślizgnięciu się.
W trakcie treningu należy uważać, aby nie zaplątać się o pobliskie drzewa i krzewy. Ważne jest również uważne obserwowanie psa, aby nie podchodził zbyt blisko do innych czworonogów, przechodniów czy rowerzystów. W razie potrzeby, można szybko nadepnąć na smycz, co poskutkuje zatrzymaniem zwierzęcia. Linka treningowa dla psa powinna być trzymana przez opiekuna za swoimi plecami, co ułatwi w nagłym wypadku jej szybkie zwinięcie.
Ważne jest również, aby behawioralna smycz treningowa była używana w cichym miejscu, co pozwoli psu łatwiej usłyszeć wydawane mu komendy. Można także posłużyć się gwizdkiem. Jeśli pupil wykona prawidłowo polecenie, warto go nagrodzić, np. wręczając mu jego ulubiony przysmak.
Najczęściej smycze treningowe dla psów to produkty o długości od 5 do 10 metrów. Sprawdzają się one dobrze dla osób, które nie mają doświadczenia w tresurze psów. Linki treningowe o długości co najmniej kilkunastu metrów są przeznaczone głównie dla osób bardziej doświadczonych, które trenują większe psy i mniej skłonne do oddalania się.
Behawioralna smycz treningowa sprawdza się dobrze do nauki przywoływania, posłuszeństwa, zatrzymywania się, zawracania, tropienia czy zapoznawania się z innymi psami. Można jej również użyć podczas spaceru w miejscach, gdzie zabronione jest swobodne puszczanie psa, np. w lasach czy parkach. Smycz treningowa zapewnia czworonogowi sporo swobody i pozwala mu się wybiegać. Jednocześnie właściciel zachowuje nad nim dużą kontrolę.
Z jakiego materiału najlepiej wybrać smycz treningową?
Warto wybrać smycz treningową wykonaną z wytrzymałego, odpornego na przetarcia, lekkiego, przyjemnego w dotyku, łatwego w zachowaniu czystości, a zarazem odpornego na różne warunki atmosferyczne materiału. Wszystkie te zalety mają smycze treningowe dla psów powstałe z tworzyw syntetycznych, np. polipropylenu, nylonu, poliamidu czy poliestru.
Smycze ze skóry uchodzą za bardziej eleganckie i przyjemniejsze w dotyku, lecz są mniej odporne na wilgoć i promienie słoneczne, a także wymagają konserwacji. Metalowa smycz treningowa jest najbardziej wytrzymała, dlatego sprawdza się dobrze w przypadku dużych i silnych psów. Wadą takiego materiału jest jednak jego mała poręczność, duża waga oraz marznięcie dłoni podczas używania chłodną porą.