Rodzaj smyczy: automatyczne usuń
najczęściej zadawane pytania
Smycz automatyczna z linką zazwyczaj jest dłuższa (zwykle powyżej 5 metrów) niż z taśmą (najczęściej poniżej 5 metrów). Cechuje ją nieduża waga, spora poręczność i łatwość trzymania. Sprawdza się do stosowania w przypadku spokojnych, małych i niezbyt silnych psów, ponieważ nie ma wtedy dużego ryzyka zerwania linki na skutek mocnego szarpnięcia przez czworonoga.
Smycz flexi z taśmą jest bardziej wytrzymała, szersza (kilka centymetrów) i krótsza. Mogą jej używać nawet opiekunowie dużych, silnych, lecz zdyscyplinowanych psów. W porównaniu do smyczy z linką, zwykle okazuje się mniej poręczna oraz cięższa. Zastosowany w niej mechanizm zwijania i rozwijania szybciej się zużywa. Automatyczna smycz z taśmą uchodzi również za bezpieczniejszą – istnieje mniejsze prawdopodobieństwo zranienia ręki z powodu mocnego pociągnięcia przez psa.
Smycz automatyczna flexi działa w oparciu o prosty mechanizm, umożliwiający rozwijanie linki lub taśmy, nawiniętej na umieszczony w plastikowej obudowie kołowrotek. Kiedy pies usiłuje się oddalić, ciągnie za smycz, która się wydłuża. Gdy natomiast zwierzę wraca, smycz automatycznie się zwija.
Opiekun może również korzystać z uruchamianej przyciskiem blokady, która uniemożliwia dalsze rozwijanie się taśmy/linki. Dzięki temu zyskuje większą kontrolę nad swoim pupilem. Smycze automatyczne dla psów zawsze pozostają lekko napięte.
Smycz automatyczna sprawdza się dobrze podczas miejskich spacerów i biegania z psem, natomiast nie powinna być używana do nauki zatrzymywania czy przywoływania pupila. Zaleca się korzystanie z niej wyłącznie w przypadku dorosłych psów spokojnych ras. Pupil powinien być zdyscyplinowany, umieć chodzić na spacerowej smyczy i nie mieć skłonności do jej ciągnięcia.
Smyczy flexi nie należy wykorzystywać do ciągnięcia psa za sobą – powinien on zawsze znajdować się z przodu, aby opiekun mógł cały czas go obserwować. Powinien używać automatycznej smyczy razem z szelkami typ guard, które pozwolą zapobiec nadmiernemu naciskowi na obręcz barkową i szyję zwierzęcia. Nie jest natomiast wskazane stosowanie obroży ani kolczatki.
Należy ostrożnie używać smyczy automatycznych dla psów w pobliżu drzew i krzewów, aby nie doszło do zaplątania się taśmy lub linki. Ważne jest także, aby nie naciskać zbyt często przycisków blokujących smycz flexi, np. kiedy pies biegnie i nic mu nie zagraża. Jeśli sytuacja na to pozwala, warto spróbować najpierw przywołać go do nogi komendą głosową lub gwizdkiem.
Automatyczne smycze sprawdzają się dobrze zwłaszcza w miejscach, gdzie nie ma zbyt wielu ludzi i innych psów, np. w lesie, parku czy na łące. Zapewniają zwierzęciu sporą swobodę, a jednocześnie umożliwiają opiekunowi szybkie reagowanie. Smycz trzeba mocno i pewnie trzymać za uchwyt. Wiele modeli flexi umożliwia krótkotrwałe lub stałe zablokowanie rozwijania taśmy, aby pies mógł być prowadzony na krótkiej smyczy.
Automatyczna smycz flexi pozwala psu odchodzić na sporą odległość, podczas gdy opiekun zachowuje nad nim kontrolę oraz w każdej chwili może zablokować rozwijanie smyczy i przyciągnąć pupila do siebie. Na rynku dostępne są modele o różnej długości – zwykle od 3 do 10 metrów.
Smycze flexi dla psów zazwyczaj cechują się sporą wytrzymałością. Mają mocny karabińczyk i taśmę przyjazną dla skóry psa. Jest ona także odporna na przetarcie i rozerwanie. Najczęściej ma szerokość kilku centymetrów oraz powstaje z tworzywa sztucznego, np. plastiku, polipropylenu czy nylonu.
Smycz flexi zapewnia opiekunowi wysoki komfort podczas spacerów z psem. Jest to głównie zasługą wygodnego uchwytu oraz intuicyjnego systemu blokowania smyczy jedną ręką, przy użyciu przycisku. Dzięki automatycznej smyczy zwierzę ma sporą swobodę ruchów i może zaspokajać swoje potrzeby – np. węszenia czy załatwiania potrzeb fizjologicznych.
Niektóre smycze automatyczne umożliwiają wyprowadzanie dwóch psów jednocześnie. Na rynku dostępne są również modele z amortyzatorem napięć czy elementami odblaskowymi.