W tradycyjnym żelazku, choć para odgrywa rolę w procesie prasowania, główny nacisk położony jest na stopę prasującą. Im cięższa i do im wyższej temperatury się rozgrzewa – tym dokładniej radzi sobie z marszczeniami na tkaninach różnego typu. Ale nie zawsze. Problem pojawia się na przykład, gdy stajesz przed zadaniem wyprasowania delikatnego materiału, który z jednej strony uparcie się zagina, ale z drugiej – szybko ulega zniszczeniu pod wpływem gorąca. To tylko jeden z powodów, dla których warto pomyśleć o inwestycji w urządzenie do prasowania, które bazuje przede wszystkim na parze.

 

 

Parownica czy stacja parowa?

Choć może się wydawać, że parownica i stacja parowa to to samo urządzenie – w rzeczywistości są to dwie zupełnie inne kategorie sprzętu AGD. Na czym polega różnica?

Stacje parowe to – mówiąc najprościej – ulepszona wersja klasycznego żelazka z generatorem pary. Urządzenia z tej kategorii składają się z dwóch elementów:

  • żelazka – które zazwyczaj jest lżejsze od tych tradycyjnych,
  • zewnętrznego generatora pary, które stanowi jakby podstawę dla żelazka.

To, że para generowana jest na zewnątrz, pozwala utrzymać jej stałą wysoką temperaturę, dużą ilość oraz właściwe ciśnienie. Tak dzieje się np. w stacji parowej Tefal Pro Express Ultimate Care. W praktyce więc, rozgrzane powietrze lepiej wnika w strukturę materiału i przyspiesza proces prasowania, a jednocześnie lepiej chroni tkaniny przed przypaleniem czy zniszczeniem.

 

 

A parownice? To urządzenia, za pomocą których ubrania (i inne tkaniny) prasuje się na stojąco – np. na wieszaku. Świetnie sprawdzają się na przykład przy prasowaniu żakietów, garniturów, koszul biznesowych czy spodni. Pozwalają szybko pozbyć się zagnieceń, a przy okazji również przykrych zapachów. Na tej zasadzie działa np. parownica Philips GC536/35.

 

Na czym polega moc pary?

Para wodna jest wyjątkowo skuteczna w walce z zagnieceniami ubrań. „Rozmiękcza” włókna tkaniny, a co za tym idzie – ułatwia ich formowanie (prostowanie). Ale to nie wszystko. Warto również pamiętać, że „kuracja” parą:

  • odświeża tkaninę – co pozwala np. na rzadsze pranie ubrań,
  • pomaga pozbyć się przykrych zapachów – np. jedzenia, napojów czy dymu papierosowego,
  • usuwa bakterie – w wysokiej temperaturze i pod wysokim ciśnieniem ginie nawet do 99,9% bakterii na odzieży, pościeli czy ręcznikach.

To zatem kolejne zalety, dla których warto rozważyć inwestycję w parowe urządzenie do prasowania.

 

 

Na jaki sprzęt do prasowania się zdecydować?

Wszystko zależy od twoich indywidulanych potrzeb. I tak:

  • jeżeli prasujesz rzadko, np. 2 razy w tygodniu, głównie ubrania z podatnych na prasowanie materiałów i niewielkimi „porcjami” – standardowe żelazko z dobrym wbudowanym generatorem pary sprosta twoim oczekiwaniom za niewielkie pieniądze,
  • gdy prasujesz częściej i zależy ci na tym, aby przyspieszyć proces prasowania, a jednocześnie odświeżać tkaniny – rozważ zakup stacji parowej,
  • prasownica dobrze sprawdzi się np. wówczas, gdy często szybko odświeżasz ubrania biznesowe, obrusy, pościel lub też prasujesz w bardziej „przemysłowym trybie”.

Zastanów się więc, jakie masz oczekiwania wobec prasowania i ile możesz zainwestować w nowy sprzęt. Dzięki temu podejmiesz słuszną decyzję.