Gdy myślisz: „robot do mycia okien” – jakie urządzenie sobie wyobrażasz? Jeśli androida, który pucuje szyby przy pomocy szmatki z mikrofibry, no cóż, to nadal wizja rodem ze świata science ficition. Ale urządzenia, które automatyzują pracę przy szybach, istnieją i zyskują coraz większą popularność. Zobacz, jak działają.

 

Robot do mycia okien, czyli co?

Urządzenia z tej kategorii są przeznaczone do czyszczenia szyb okiennych (a nie np. okiennic, o czym warto pamiętać). Jeśli wiesz, jak wyglądają i zachowują się glonojady w akwarium z rybkami, z łatwością wyobrazisz sobie również robota do mycia okien. Urządzenie to bowiem przysysa się do szyby okiennej i miejsce po miejscu myje ją oraz poleruje aż do pełnego błysku.

Praca robotów do mycia okien odbywa się za pomocą specjalnych głowic czyszczących z mikrofibry. Należy je tuż przed „przyssaniem” do szyby spryskać detergentem. Potem urządzenie wystarczy włączyć i… pozwolić mu pracować.

 

 

Nowoczesne roboty do mycia okien:

  • pracują z niezwykłą precyzją – usuwając zarówno powierzchowne, jak i mocniejsze zabrudzenia (które powstały np. jeżeli długo nie myłeś okien)
  • nie uszkadzają powierzchni szyb – nie ma ryzyka, że zostanie ona zarysowana czy w inny sposób uszkodzona
  • pracują w połączeniu ze standardowymi płynami do mycia szyb – nie musisz więc inwestować w specjalne detergenty

Co ważne, większość urządzeń pracuje w oparciu o zasilanie przewodowe. Kabel ma najczęściej około 4 metrów długości, jak np. w popularnym robocie HOBOT 188 lub więcej, co oznacza, że urządzenie z łatwością poradzi sobie też z wysokimi oknami. Warto też pamiętać, że specjalny system głowic czyszczących – obecny np. w modelu ROBOJET Wiso – efektywnie dociera także do narożników szyb i w inne problematyczne miejsca. Istotne jest również, że ze sprzętu możesz korzystać tak na mokro, jak i na sucho. Ten drugi tryb przyda się wówczas, gdy chcesz tylko wypolerować szyby.

Samo urządzenie świetnie sprawdza się nie tylko na szybach okiennych. Można je również wykorzystać do polerowania innych gładkich powierzchni – np. blatów kuchennych i meblowych, czy luster.

 

Jak wybrać najlepszy robot do mycia okien?

Liczba modeli robotów do mycia okien na rynku jest stosunkowo ograniczona. Niemniej jednak, przyglądając się dostępnym modelom, zwróć uwagę na:

  • długość kabla – powinno to być minimum 4 metry lub więcej – tak, abyś nie miał problemów z wygodnym podpięciem sprzętu
  • obecność trybu UPS, a więc dodatkowego zasilania awaryjnego, które pomoże podtrzymać pracę urządzenia np. na wypadek chwilowego wyłączenia prądu w sieci
  • sposób sterowania urządzeniem – do większości dobrych modeli dołączane są specjalne piloty, coraz śmielej w tym segmencie rynku zadomawia się też technologia smartś

 

 

Robot do mycia okien – czy dla każdego?

I tak, i nie. Z jednej strony – przyda się do umycia każdej, nawet najmniejszej szyby i pomoże Ci zaoszczędzić czas. Z drugiej strony jednak – jego zakup to spora inwestycja. Zdecyduj się na nią więc przede wszystkim, jeśli:

  • masz problemy z samodzielnym myciem okien – np. wynikające z ograniczeń ruchowych
  • mieszkasz w domu z dużą liczbą okien – im więcej przeszkleń, tym więcej czasu zaoszczędzisz
  • masz wysokie i nietypowe okna, które jest Ci trudno normalnie doczyścić
  • masz niewiele czasu na sprzątanie i nie chcesz zamawiać ekipy pracowników, którzy wykonają to zadanie

Dobrze dobrany robot do mycia okien to niezwykle funkcjonalne urządzenie. Przyjrzyj się bliżej jego możliwościom i zadecyduj, czy to opcja także dla ciebie.