"Doll Story" Michał Paweł Urbaniak

Powieść kameralna, melancholijna i okrutna jak duszny domestic thriller, o przyjacielu, którego można kupić i o dojmującej współczesnej samotności. No właśnie. Chorowity, samotny nastoletni Wolf dostaje przyjaciela do wynajęcia. I tak w jego życiu pojawia się Mariusz. Mariusz i jego własne sekrety. To opowieść wyborna i nieoczywista. Prawdziwy majstersztyk budowania napięcia i czołgającej się wokół tajemnicy. Fascynująca, współczesna, bardzo dzisiejsza w przesłaniu. I napisana tak, że chce się czytać.
 

Doll story
 

"Z nieba spadły trzy jabłka" Narine Abgarjan

Realizm magiczny w znakomitej powieści ormiańskiej nagradzanej pisarki o małym ormiańskim miasteczku, o wielkiej historii i zwykłych ludziach, którzy płyną na jej falach. Jej Maran pośród gór jest niczym Macondo ze „Stu lat samotności”, ale nawet tu musi zajrzeć śmierć i zniszczenie. Wciąż, całość pozostaje pełna nadziei, opowieścią przeciw tyranii, sprzeciwem wobec panoszącego się zła. Narine Abgarjan pozwala uwierzyć, że piękno i dobro zawsze zwyciężą. Znakomita proza, piękna opowieść, ormiańska do szpiku kości.
 

Z nieba spadły trzy jabłka
 

"Moje dni w antykwariacie Morisaki" Satoshi Yagisawa

Jedna z najpiękniejszych książek 2023 roku. Prawdziwa perełka literatury japońskiej. Historia małego tokijskiego antykwariatu i młodej kobiety, która musi poskładać swoje życie od nowa. Cicha i niespieszna, ciepła i pogodna japońska opowieść o miłości do książek i o tym jak książki odmieniają człowieka. To jedna z najpiękniejszych książek, jakie możecie sobie sprawić. Czyta się z radością i z uśmiechem na twarzy. I tym poczuciem, że książki to jednak jest naprawdę to.
 

Moje dni w antykwariacie Morisaki
 

"Płomień" Magdalena Salik

Science fiction, które zwala z nóg. W „Płomieniu” nie ma nic banalnego – jest wielka wizja i ludzie, którzy niczym mrówki dążą do jej ziszczenia. Ogólnoświatowy projekt, wspólne marzenie, które idealistycznie łączy nas wszystkich, wszystkim bowiem daje nadzieję. A w tle zwykli śmiertelnicy o wielkich marzeniach, naukowcy o wielkiej odwadze, gotowi przekraczać granice, zmierzający tam, gdzie żaden człowiek jeszcze nie dotarł, prosto w przestrzenie, które tylko czekają na zdobycie. Magdalena Salik stawia niewygodne pytania i omawia dylematy, z którymi być może w przyszłości będzie musiała zmierzyć się ludzkość.
 

Płomień magdalena salik
 

"Niewinne ofiary" Katarzyna Wolwowicz

Tajemnice zbrodni, śledcza, która nie odpuszcza, a w tle klimatyczna Jelenia Góra i okolice w pierwszym tomie serii z komisarz Olgą Balicką. Katarzyna Wolwowicz nie owija w bawełnę – jej kryminały są lekkie w formie, ale potrafią uderzyć znienacka! Nie bawi się w metaforyzowanie czy upiększanie kryminału. Nie przekracza też granic dobrego smaku – jej opisy miejsc zbrodni są wyraziste i jednoznaczne. Wystarczą dwa, trzy zdania, żeby wszystko stało się jasne. Stawia na bohaterów, na relacje między nimi i na dochodzenie, łącząc klasyczną powieść kryminalną z wątkami obyczajowymi. A sama Olga jest jedną z najbardziej rzeczywistych bohaterek w literaturze gatunkowej, a mimo to (a może właśnie dlatego!) – nie sposób się z nią nudzić.
 

Niewinne ofiary katarzyna wolwowicz
 

"Wiedźmy" Emilia Hart

Delikatna i przejmująca. Drapieżna i niewinna. Kobieca powieść historyczno-obyczajowa z motywem niesamowitości. Emilia Hart ukazuje trzy różne linie czasowe, trzy różne światy – robi to prosto i obrazowo, tak, byśmy od razu mogli przenieść się w konkretny urywek rzeczywistości. Snuje niemiłe wizje, często okrutne i przejmujące, które przetyka idyllicznym schronieniem, jakim jest chatka rodziny Wayward. Trzech pokoleń kobiet, które walczą o przetrwanie.
 

Wiedźmy Emilia Hart
 

„Fatum i Furia” Lauren Groff

Wybitna – to najlepsze podsumowanie powieści Groff. Niby historia małżeńska jakich wiele, pełna białych kłamstewek, sekretów, skrywanych uraz, a jednak unikatowa, działająca na wszystkie zmysły. Głośna i fascynująca, precyzyjna jak w zegarku jawi się niczym grecka tragedia i tak samo zaskakuje zwrotami akcji. Pełna nawiązań literackich, symboliczna, dojrzała i pomysłowa. Nie ma w niej nic zwyczajnego. Teraz w nowym przekładzie Jerzego Kozłowskiego.
 

Fatum Furia
 

"Babetta" Nina Wähä

Pełna nieznośnego napięcia i nieznośnego upału opowieść o kobiecej przyjaźni na zawsze z Serii Dzieł Pisarzy Skandynawskich. O trudnej do uchwycenia rywalizacji. O kobiecości, która z czasem zmienia się i przekształca. O straconych złudzeniach, o przebrzmiałej sławie, o tęsknocie za tym, co utracone. O starzeniu się i o porównywaniu. O życiu w cieniu i życiu w pełnym słońcu. O dwóch przyjaciółkach, które, jak dwie komety, spalają się we własnym ogniu. I wciąż potrzebują siebie nawzajem.
 

Babetta
 

"Burza kolorów" Damien Dibben

Najlepsza powieść historyczna z motywem tajemnicy i wielkiej sztuki. O poszukiwaniu nieznanego koloru, o legendarnych artystach, o Wenecji. I o miłości, która bywa największą inspiracją. Aż trudno uwierzyć, że to opowieść o artystach, o malarzach, o twórcach renesansowego przełomu! Tyle tu dobra, tyle napięcia, tyle poukrywanych faktów i ciekawostek. Zachwycająca.
 

Burza kolorów
 

"Nie dopniesz swego" Diana Brzezińska

Pierwszy tom serii kryminalnej z prokurator Gabrielą Sawicką w roli głównej. To postać ostra i silna, która stawia czoła nie tylko zbrodni, ale też własnym demonom. I te demony prowadzą intrygę całego cyklu, to tym demonom przyglądamy się z bliska. Przed czytelnikiem historie mroczne i drapieżne, w których niczego i nikogo nie można być do końca pewnym. Tylko nasza Sawicka pozostaje niezmienna – symbol siły (także tej kobiecej), bezlitosna tak dla siebie, jak i dla innych. Ostrzeżenie: całość uzależnia!
 

Nie dopniesz swego
 

A jakie książki znajdują się na waszej kupce wstydu? Dajcie znać! Więcej artykułów znajdziecie na Empik Pasje w dziale Czytam.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com