Co to jest slime?

Slime to plastyczna masa, która może mieć różne kolory, strukturę i fakturę. Jest wilgotna, ciągnąca się i specyficzna w dotyku. Dzieci mogą z niej tworzyć różne kształty, ale już sam proces przygotowania masy sprawia wiele frajdy. Uruchamia wyobraźnię dziecka, rozwija jego kreatywność oraz zdolności manualne.

 

Produkty Elmer's do slime

 

Co ciekawe, zabawa slimem jest też zalecana jako rodzaj terapii dla dzieci nadpobudliwych bądź autystycznych. Uczy skupienia i koncentracji. Jest bardzo angażująca, więc ma także właściwości uspokajające. Slimami bawią się także uczniowie podstawówek, którzy nierzadko wciągają do zabawy całą rodzinę.

 

Jak zrobić slime?

Slime można przygotować w domu z kleju, płynu do czyszczenia soczewek oraz sody, a także wielu innych składników, używanych jako dodatki bądź subsytuty.

 

 

Można także kupić specjalny zestaw do robienia plastycznej masy, który zawiera wszystkie niezbędne składniki, a często także brokat i inne dodatki udoskonalające właściwości masy oraz zmieniające jej wygląd.

W zależności od wyglądu i struktury wyróżniamy kilka rodzajów mas:

  • glitter slime – lśniący, brokatowy (z dodatkiem brokatu)
  • fluffy slime – puszysty (z dodatkiem pianki do golenia)
  • butter slime – kremowy (z dodatkiem glinki samoutwardzalnej)
  • crunchy slime – „chrupiący” (z dodatkiem drobnych, styropianowych kulek lub piasku)

 

 

Ich wygląd się różni, a składniki można łączyć i podmieniać, tworząc wyjątkowe masy spoza podstawowej klasyfikacji. Nic nie stoi na przeszkodzie, by slime naszego dziecka był jednocześnie brokatowy i chrupiący. Dzięki dodaniu odpowiednich składników można nawet stworzyć masę świecącą w ciemności.

 

 

To właśnie wyjątkowość każdej masy oraz możliwość wypracowywania nowych receptur składają się na fenomen popularności zabawy.

 

Jakie zasady bezpieczeństwa zachować?

Samodzielne robienie slime wymaga odpowiedzialności zarówno od rodzica, jak i dziecka. Bezpieczniej jest kontrolować reakcje chemiczne, które przeprowadza nasza pociecha. By uniknąć ryzyka niepożądanych reakcji chemicznych, a jednocześnie przeprowadzić proces „czyściej” i sprawniej, warto kupić gotowy zestaw do slime. Bez względu na to, czy chcemy robić slime „od zera”, czy skorzystać z przetestowanych składników bądź półproduktów, trzeba pamiętać, że zalecany minimalny wiek dziecka to około 5 lat. W tym wieku dziecko jest już odpowiedzialniejsze, a ryzyko połknięcia któregoś ze składników jest znacznie mniejsze.

 

Zestaw startowy do slime, Elmer's

 

O co jeszcze powinien zadbać rodzic przed zabawą, podczas i po niej? Przede wszystkim należy sprawdzić, czy nasze dziecko nie jest uczulone na któryś ze składników masy.

Bardzo popularne są także przepisy na slime wykonany z domowych składników. Jeśli eksperymentujemy z nieprzetestowanymi składnikami, koniecznie upewnijmy się, że są one bezpieczne dla naszego dziecka. Mąka, olej czy naturalny krochmal są bezpiecznymi składnikami, z kolei boraks (czyli sól sodowa słabego kwasu borowego) oraz detergenty – niekoniecznie, zwłaszcza dla młodszych dzieci. Sprawdźmy skład i alergeny. Nie bawmy się slimami od nieznanych producentów bez zamieszczonego składu na odwrocie opakowania.

Jeśli nie korzystamy z miseczek z zestawu, tylko wybieramy jakieś z kuchni, pamiętajmy, że zwykłe umycie naczyń po zabawie nie wystarczy. Miseczki do wyrabiania masy najlepiej przeznaczać tylko do tego celu.

Zwłaszcza podczas pierwszych kilku zabaw lepiej nie zostawiać dziecka samego z masą, tylko obserwować, co robi. Zadbajmy, by dziecko nie przecierało brudnymi rękami oczu, nie brało masy do ust (i nie obgryzało paznokci z resztą masy). To odpowiedzialna zabawa. Im starsze i odpowiedzialniejsze dziecko, tym mniej kontroli z naszej strony potrzebuje. Ale i tak przy pierwszych kilku razach warto bawić się razem z dzieckiem. Zwłaszcza, że slime przysparza wiele frajdy także dorosłym. To wspaniały sposób na wspólne spędzenie czasu.

 

Zestaw kreatywny do slime, Elmer's

 

Po zrobieniu masy należy dokładnie umyć ręce dziecka (i swoje, jeśli dotykaliśmy masy), a także naczynia oraz blat.

 

Kilka oryginalnych pomysłów na wykorzystanie masy slime

Masę slime można rozciągać, układać z niej kształty, na przykład „sztuczne” babeczki. Praca nad masą daje dziecku odwagę eksperymentowania. Uczy, kiedy jak dobierać proporcje i łączyć składniki. To świetna rozrywka zarówno dla przyszłych artystów, jak i chemików. A także dla każdego dziecka, które lubi angażujące zabawy.

 

Półprzezroczysty klej w kolorze niebieskim marki Elmer's

 

Jakie kształty można stworzyć z masy slime? Poniżej kilka pomysłów.

 

  • Witraże

Czego potrzebujesz? Przygotuj klej Elmer’s (możesz wybrać dowolny: czysty, lśniący, świecący w ciemności). Ponadto: papier woskowy, foremkę do pieczenia w ulubionym kształcie, dziurkacz, nitkę bądź sznurek. Opcjonalnie także wykałaczkę.

 

Witraże z masy slime

 

  1. Na woskowym papierze połóż ulubioną foremkę.
  2. Wypełnij foremkę klejem. Możesz łączyć różne rodzaje klejów, wylewać je obok siebie, tak, by stworzyć upragniony wzór. Użyj wykałaczki, by mieszać kolory ze sobą i tworzyć kolorowe smugi.
  3. Zostaw kształt do zastygnięcia. Zajmuje to około 48 godzin.
  4. Po zastygnięciu wyjmij kształt z foremki. Zrób mały otwór na szycie zastygniętej masy. Przewlecz przez niego sznurek lub włóczkę. Powstałą ozdobę możesz zawiesić w miejscu z dostępem do słońca, tak, by przechodzące przez nią promienie słoneczne dawały efekt witrażu.

 

  • Bubble slime, czyli bańka z masy w 5 krokach

Czego potrzebujesz? Przygotuj 2 butelki czystego kleju Elmer’s (Elmer’s Clear Glue, 150 g), 1 butelkę świecącego kleju (Elmer’s Glitter Glue, 180 g) i magiczny płyn (Elmer’s Magical Liquid). Będziesz także potrzebować 1 miseczki, szpatułki do mieszania oraz łyżeczki.

 

Bańka z masy slime

 

  1. Do miseczki wlej 2 butelki czystego kleju Elmer’s i jedną butelkę lśniącego kleju. Wymieszaj oba kleje, by stworzyły jednolitą masę.
  2. Dodaj około jednej łyżeczki magicznego płynu tak, by slime zaczął się dobrze formować. Dokładnie ugniataj i dodaj więcej magicznego płynu, by uzyskać pożądaną konsystencję.
  3. Uformuj masę tak, by miała cztery rogi. Poproś o pomoc przyjaciela lub członka rodziny. Niech każdy z was chwyci po dwa rogi. Powoli ciągnijcie rogi masy w przeciwne strony, tak, by rozciągany slime stawała się coraz bardziej płaski i cienki, nie tracąc zaokrąglonego kształtu.
  4. Zacznij delikatnie trząść masą w górę i w dół, naśladując ruch wachlarza. Masa powinna zacząć formować się w bańkę. Kiedy bańka będzie już duża, połóż rogi masy na podłodze, blacie lub innej płaskiej, czystej powierzchni. Przyklej je do powierzchni.
  5. Teraz możesz szturchać masę, nakłuwać ją i zgniatać.

 

Magiczny płyn slime

 

Podsumowanie

Slime to świetna zabawa dla całej rodziny, atrakcyjna zarówno dla przedszkolaków, jak i dla uczniów podstawówek. Tylko od naszej kreatywności zależy, jak będzie wyglądała nasza masa i co z niej zrobimy. A czy Wy macie swoje ulubione przepisy na slime lub nieszablonowe sposoby wykorzystania masy?

 

Zobacz także, jak urządzić artystyczny kącik dziecka oraz dlaczego warto rozwijać talent plastyczny u dziecka.