Rok 2020 chyli się ku końcowi, a długie, chłodne wieczory same w sobie zachęcają do spędzenia kilku godzin pod kocem z książką w ręku. Szczególnie, gdy na rynku pojawiło się tyle wartościowych pozycji, które tylko czekają na przeczytanie. Ale jak w gąszczu premier wyłuskać te najbardziej interesujące? Poznaj naszą listę pięciu najciekawszych propozycji!

„Oni migają tymi kolorami w sposób profesjonalny.” Piotr Marecki, Tomasz Cieślewicz

Polskie gry komputerowe przeżywają od lat prawdziwy rozkwit i są coraz lepiej rozpoznawane na świecie. I nie chodzi tylko o CD Projekt RED z ich serią o Wiedźminie czy najnowszym „Cyberpunkiem 2077”. Mamy przecież też łódzki SUPERHOT team czy też Blobber Team autorów m.in. „Layers of Fear” oraz „Blair Witch”. Polscy fani tego medium naprawdę mają z czego być dumni.

Tym bardziej warto dowiedzieć się, jak w Polsce wyglądały początki gamedevu i w jaki sposób kształtowała się polska demoscena. W wywiadzie-rzece Piotra Mareckiego z Tomaszem TDC Cieślewiczem autorzy odbywają nostalgiczną podróż do przeszłości. Sięgają aż do samych korzeni polskiej branży gier, gdy królowały 8-bitowe komputery, głównym miejscem spotkań była giełda, a pierwsze growe czasopisma podbijały rynek. Rozmowa dwóch ekspertów to prawdziwa pigułka pełna ciekawostek, mniej znanych faktów oraz przede wszystkim pasji do gier, która aż wylewa się z kolejnych stron.

"Nowe pokolenia nie będą fascynować się poezją Mickiewicza. Młodych ludzi, zanurzonych w cyfrowym świecie, może zainteresować historia pierwszych dzieł na komputery domowe. Przeczytaj, co tworzono bez internetu i ekranów 4K, za to z pasją, wyobraźnią i mikroprocesorem o częstotliwości taktowania 1,77 MHz." – mówi o książce Piotr "0xF" Fusik, naczelny koder demosceny Atari 

Oni migają tymi kolorami

„Król darknetu. Polowanie na genialnego cyberprzestępcę” – Nick Bilton

Pozostając w tematach technologicznych – bestseller New York Timesa, który na równi wciągnie zarówno komputerowych geeków, jak i miłośników dobrego true crime. Nick Bilton w swojej najnowszej książce opisuje historię polowania amerykańskich służb na Rossa Ulbrichta – twórcy Silk Road, podziemnego sklepu internetowego, na którym każdy użytkownik mógł jeszcze kilka lat temu kupić wszystko, co nielegalne: od najróżniejszej maści narkotyków, aż po nielegalną broń.

Nick Bilton prowadzi nas od samego powstania Silk Road, tłumaczy, jak to możliwe, że taki serwis w ogóle mógł powstać oraz przybliża sylwetkę młodego chłopaka, który trochę przez przypadek stał się pierwszym wirtualnym baronem narkotykowym. To nie jest książka tylko dla znawców tematu – ogromnym atutem „Króla darknetu” jest to, że czyta się go jak najlepszy kryminał. Bilton zachwyca lekkością pióra i umiejętnym nakreślaniem charakterów postaci, a książkę najprawdopodobniej pochłoniesz w zastraszającym tempie.

Król darknetu

„Ludowa historia Polski” – Adam Leszczyński

Świeżo wydana książka Adama Leszczyńskiego już zdążyła odbić się szerokim echem wśród czytelników. Nie jest to co prawda reportaż jako taki, ale tytuł popularno-naukowy, który bez wątpienia zainteresuje wszystkich miłośników literatury faktu. W swojej publikacji autor bierze się za historię PRL-u, ale pod nieco innym kątem –  obiera za punkt widzenia perspektywę zwykłych ludzi, ich codzienne życie oraz wieczny konflikt z władzą i elitami. A to wszystko napisane w sposób, który zafascynuje nie tylko historyka.

„Ludowa historia Polski” nie jest podręcznikiem akademickim czy książką napisaną dla fanatyków tematu – to mądrze napisana publikacja dla każdego. Leszczyński dużo czerpie zarówno z własnej, subiektywnej oceny oraz chętnie sięga po metody znane chociażby z antropologii codzienności. Wartościowa pozycja dla wszystkich, którzy chcą spojrzeć na przeszłość Polski w świeży sposób.

Ludowa historia Polski

„Złap i ukręć łeb. Szpiedzy, kłamstwa i zmowa milczenia wokół gwałcicieli” Ronan Farrow

Jeden z najważniejszych i najgłośniejszych reportaży ostatnich lat, za który Ronan Farrow dostał w 2018 roku Nagrodę Pulitzera. „Złap i ukręć łeb” to reportaż rozpoczynający sprawę Haveya Weinsteina. Farrow po kolei rozpracowywał kolejne wpływy i powiązania znanego producenta, docierał do jego ofiar, a co za tym idzie wyciągnął na światło dzienne proceder, który od lat trawił branżę filmową Hollywood. I szybko okazało się, że to dopiero wierzchołek góry lodowej.

„Złap i ukręć łeb” Ronana Farrowa to najwyższej jakości praca dziennikarska, która na równi budzi intelektualny podziw oraz wywołuje skrajne emocje. Szczególnie, że podczas swojego śledztwa autor był wielokrotnie zastraszany przez ekipę prawników Weinsteina i agencje szpiegowskie (!). Mocna i społecznie ważna lektura, po którą po prostu trzeba sięgnąć.  

Złap i ukręć łeb Weinstein

„Trolle Putina” Jessika Aro

Lekko napisana książka, która dotyka ciężkiego i trudnego tematu – to niełatwe połączenie, ale w tym przypadku się udało. Autorka pochyla się nad rosyjskimi metodami walki informacyjnej w internecie. W „Trollach Putina” znajdziemy wszystko: od prostych fake newsów i komentarzy w social mediach, przez internetowe szpiegostwo, cyberprzestępczość aż po internetowe kampanie nienawiści, które kończą się na groźbach śmierci.

Z książki wyłania się jaskrawy obraz tego, jak rosyjscy specjaliści potrafią działać w internecie i eliminować swoich politycznych przeciwników. Przy całym tym bagażu faktów Aro udało się zachować tempo narracji rodem z najlepszej powieści szpiegowskiej. „Trolle Putina” to bez wątpienia najprzyjemniejszy sposób, by dowiedzieć się więcej o współczesnej wojnie toczącej się w wirtualnym świecie.

Trolle Putina

Głodni literackich nowinek? Sprawdźcie nasze pozostałe teksty z działu Czytam w Empik Pasje. Magazyn Online.