Technologia ciągle się rozwija i już dawno przeminęły czasy wentylatorów, które posiadały jedynie funkcję włączenia, a ich wydajność była dyskusyjna. Obecnie na rynku znajdziemy kilka rodzajów sprzętu z tej kategorii. Każdy z nich ma swoje zalety i spisze się w konkretnych warunkach. W takim razie, jaki wentylator wybrać do domu? Zebraliśmy wszystko, co musisz wiedzieć o tych urządzeniach, aby dokonać rozsądnego wyboru.

 

Wentylatory

 

Rodzaje i konstrukcja wentylatorów

Wentylatory kojarzą się przede wszystkim z urządzeniami posiadającymi śmigło, które dzięki szybkim obrotom generuje podmuch powietrza. Obecnie jednak znajdziemy kilka rodzajów tych sprzętów, które różnią się od siebie pod względem konstrukcji i wykorzystanych technologii. Główny podział prezentuje się następująco:

  • Wentylatory klasyczne

Ten rodzaj skupia wspomniane powyżej urządzenia posiadające silnik sparowany ze śmigłem wytwarzającym podmuch powietrza. Taki wiatrak może być wykonany z różnych materiałów jak plastiki czy metal. Część z urządzeń posiada specjalne klatki zabezpieczające przed przypadkowym dotknięciem wirującego śmigła.

 

Wentylator stojący ASF501

 

Ten rodzaj urządzeń posiada konstrukcję kolumny o wysokości zazwyczaj powyżej pół metra. Wymiary i design tych sprzętów mogą być rozmaite. Technologicznie zamiast jednego dużego śmigła w obudowie znajduje się wiele małych. Generują one podmuch powietrza wydostający się przez szczeliny lub kratki w konstrukcji.

 

Wentylator kolumnowy ADLER AD 7857

 

  • Wentylatory bezłopatkowe

Urządzenia przeznaczone dla osób szukających designerskiego rozwiązania. Zamiast klasycznych wiatraków wentylatory te posiadają obręcz, przez którą zostaje wyrzucane powietrze zasysane z dołu przez wbudowaną w podstawę turbinę. Cechą modeli bezłopatkowych oprócz eleganckiego i nowoczesnego designu jest cicha praca.

 

Wentylator kolumnowy CONCEPT VS5140

 

Tak wygląda główny podział ze względu na konstrukcję, ale można jeszcze podzielić wentylatory pod kątem zastosowań. I tak na rynku znajdziemy m.in. wentylatory biurkowe, stojące czy sufitowe.


Zainteresował cię temat? Zobacz nasz „Ranking wentylatorów domowych – czym się chłodzić latem?


Na co zwrócić uwagę wybierając wentylator do domu?

Wentylatory, jak każde urządzenia elektryczne, posiadają pewne kluczowe parametry. Wybierając odpowiedni model, należy zwrócić na nie uwagę, aby sprzęt po zakupie spełniał oczekiwania. W przypadku wentylatorów do domu powinno się sugerować następującymi cechami:

  • Moc wentylatora

Im większa moc, tym lepsza wydajność. Ta wartość bywa różna w zależności od konstrukcji urządzenia. Duże wentylatory stojące i kolumnowe cechują się mocą co najmniej 40-45W. Co więcej, nie brakuje małych biurkowych modeli podłączanych do komputerowych gniazd USB, które cechuje moc poniżej 5W. W tym ostatnim przypadku mowa jednak o sprzęcie, który w minimalny sposób umili pracę w upale tylko jednej osobie.

  • Regulacja prędkości

Wraz z dużą mocą powinna iść w parze regulacja szybkości obrotowej. Ważne, aby wentylator dało się dostosować do pracy w konkretnych warunkach. Nie zawsze użytkownikom zależy na pełnym podmuchu, który w małych pomieszczeniach może być niekomfortowy.

 

Promocja Smartmi, Wentylator stojący Standing Fan 3, bezprzewodowy, biały

 

  • Regulacja położenia wentylatora

Bardzo dobrze, aby wentylator posiadał regulację położenia śmigła lub dysz wyrzucających powietrze. W ten sposób można wygodnie wybierać kierunek strumienia powietrza bez przestawiania wentylatora.

  • Głośność

Każdy rodzaj wentylatora wydaje odgłos. Najgłośniejsze pozostają klasyczne modele z dużymi śmigłami. Znośny poziom głośności w ich przypadku nie powinien przekraczać 60 dB. Oczywiście im niższy ten parametr, tym lepiej dla komfortu użytkowania.

  • Rozmiar wentylatora

W wielu przypadkach to wielkość urządzenia będzie miała kluczowe znaczenie. Wentylator do domu powinien bez problemu się zmieścić na wybranym dla niego miejscu. Warto przed zakupem dobrze sprawdzić wymiary obudowy i śmigła oraz wagę, aby urządzenie zachowało stabilność podczas pracy.

Oprócz najważniejszych parametrów można zwrócić uwagę na design wentylatora do domu. Obecnie nie ma problemu ze znalezieniem sprzętów pasujących do praktycznie każdego wystroju wnętrza. Dobrze również sprawdzić długość przewodu zasilającego.

 

Wentylator biurkowy ESPERANZA Chinkook EHF003WE

 

Dodatkowe funkcje wentylatorów do domu

Patrząc na powyższe parametry wiemy już, jaki wentylator na upały będzie dobry. Jednak oprócz podstawowych funkcji warto zapoznać się z dodatkowymi. Producenci prześcigają się bowiem w pomysłach na zwiększenie funkcjonalności ich urządzeń. I tak wentylator może być połączony z nawilżaczem powietrza. W ten sposób zadbamy o lepszą wilgotność i otrzymamy przyjemny, chłodny powiew. Nierzadko taka funkcja jest także połączona z opcją aromaterapii i rozpylania zapachów. Część urządzeń posiada wbudowane jonizatory powietrza. Dzięki temu powietrze zostaje oczyszczone ze szkodliwych substancji i jest zdrowsze dla mieszkańców.

Bardzo przydatnym dodatkiem do wentylatora domowego jest pilot zdalnego sterowania. Umożliwia on zmienianie parametrów pracy oraz włączanie i wyłączanie urządzenie bez wstawania z wygodnego fotela.

W przypadku szerokiej regulacji obrotów lub kilku trybów pracy dobrze, aby wentylator posiadał ekran z najważniejszymi informacjami. Część modeli może się pochwalić programatorami pracy, co umożliwia zaplanowanie włączenie urządzenia.

Mamy nadzieję, że powyższe rady pozwolą ci zdecydować, jaki wentylator kupić. Wybierając model dla siebie, zadbaj przede wszystkim o to, by wiatrak był dopasowany do pomieszczenia. Jest to bardzo istotne, bo urządzenie o dużej mocy w niewielkim biurze zdmuchnie dokumenty z biurka, a mały wentylator w wielkim salonie nikogo nie ochłodzi.

 

Wentylator kolumnowy Revento Zephyr (Srebrny) Revento

 

Więcej podobnych artykułów znajdziesz w dziale AGD.

Zdjęcie okładowe: Shutterstock