Wiele osób myśląc o odkurzaczu automatycznym ma przed oczami charakterystycznego okrągłego robota, który jeździ po pomieszczeniu i wciąga zabrudzenia. Tymczasem na rynku znajdziemy wiele modeli, które, choć podobne z wyglądu, różnią się wykorzystanymi technologiami, a nawet przeznaczeniem. Ich wspólną cechą jest to, że pracę wykonują samodzielnie, bez naszej pomocy. Przyjrzyjmy się bliżej rodzajom tych urządzeń oraz temu, jak pracują i co mają do zaoferowania.

 

Karcher RCV 5 robot sprzątajacy z mopem

 

Jak działają odkurzacze automatyczne?

Odkurzacze automatyczne nazywamy robotami sprzątającymi, ponieważ są urządzeniami wykonującymi powierzone im czynności. W tym konkretnym przypadku mowa o oczyszczaniu powierzchni z zanieczyszczeń. Sprzęty tego rodzaju wymagają do pracy bazy ze stacją dokującą, w której się ładują.

Programator pracy pozwala na ustalenie godzin, w jakich odkurzacz ma pracować. O wyznaczonym czasie robot opuszcza swoją bazę i przemierza pomieszczenia domu. W zależności od konstrukcji w omijaniu przeszkód pomagają takie rozwiązania jak czujnik antykolizyjny lub czujnik uskoku podłoża.

Kluczową rolę odgrywają jednak główne sensory, pozwalające określić obszar działania. Producenci w swoich konstrukcjach wykorzystują różne technologie mapowania obszaru. W najtańszych odkurzaczach automatycznych znajdują się czujniki żyroskopowe. To rozwiązanie nie jest doskonałe i sprawia, że urządzenie czasem potrafi pobłądzić, przez co odkurzanie pomieszczeń oraz powrót do bazy mogą mu zająć nieco więcej czasu. Z drugiej strony, dzięki tej technologii odkurzacze automatyczne stały się bardziej przystępne. W droższych modelach wykorzystuje się kamery śledzące sufit i określające w ten sposób układ pomieszczeń. To rozwiązanie dużo bardziej precyzyjne od podstawowych czujników. W topowych odkurzaczach jest obecnie stosowany system LIDAR będący niczym innym jak technologią laserowego skanowania i mapowania obszaru wokół urządzenia. To najbliższy perfekcji system, który sprawia, że robot posiada obraz całego pomieszczenia łącznie ze znajdującymi się w nim przedmiotami.

Standardowo roboty sprzątające posiadają oprócz czujników silnik napędzający koła, a także silnik zasysający zanieczyszczenia do komory. Kurz i inne zabrudzenia są podsuwane pod otwór zasysający przez szczoteczki wirujące na krawędziach urządzenia. Po zakończonej pracy odkurzacz powraca do bazy, gdzie ładuje się przed kolejnym cyklem. Odkurzacze automatyczne w tej formie nie gwarantują dotarcia do każdego zakamarka pomieszczenia, ale dzięki regularnej pracy zmniejszają nawarstwiający się brud. Warto nadmienić, że na rynku znajdziemy kilka typów odkurzaczy automatycznych.

 

odkurzacz automatyczny XIAOMI Mi Robot Vacuum-Mop 2 Pro biały

 

Główne rodzaje odkurzaczy automatycznych

Odkurzacze automatyczne można podzielić na kilka rodzajów ze względu na ich główne przeznaczenie. Pierwszym są modele odkurzające, czyli klasyczne roboty sprzątające posiadające wspomniane dwie szczotki zgarniające brud w stronę otworu ssącego.

Drugim typem odkurzaczy są modele hybrydowe 2w1, posiadające funkcje mopowania. W tym przypadku urządzenie ma dodatkowy zbiornik na wodę lub detergent i nakładkę mopującą. Najczęściej jest to element wykorzystujący szmatkę z mikrofibry mocowaną na podwoziu robota.

Oprócz tego na rynku znajdziemy także roboty mopujące przeznaczone wyłącznie do mycia podłóg. Poruszają się one po liniach równoległych, aby precyzyjnie oczyszczać powierzchnię. Na podobnej zasadzie działają roboty do mycia okien. Także przemieszczają się po liniach równoległych w pionie i poziomie. Specjalny silnik wytwarza podciśnienie przysysające je do mytej szyby. Oba rodzaje to nie stricte odkurzacze automatyczne, ale warto o nich wspomnieć w kontekście urządzeń sprzątających automatycznie.

 

odkurzacz automatyczny IROBOT Roomba i6

 

Przydatne funkcje odkurzaczy automatycznych

Odkurzacz automatyczny w celu zapewnienia sobie autonomii pracy musi posiadać odpowiednie czujniki antykolizyjne, czujniki uskoku podłoża czy funkcję automatycznego powrotu do bazy. Niezwykle ważny jest także programator pracy, który w dobrych modelach nie tylko pozwoli ustawić godziny pracy, ale także da możliwość zaprogramowania działania na różne dni. Zaawansowane odkurzacze nie tylko posiadają sensory wykrywające przeszkody, ale mogą się pochwalić takimi dodatkami, jak czujnik przeciw zaplątaniu się w przewody.

Przydatną funkcją jest rozpoznawanie powierzchni, które umożliwia włączenie mocniejszego ssania np. w sytuacji wjechania na dywan. W tym wypadku pomocna może być także funkcja sterylizacji światłem UV.

Czujnik kurzu wykrywa większe zabrudzenia i nakazuje odkurzaczowi przejechać przez dane miejsce kilkukrotnie. Komfortowym rozwiązaniem może być sterowanie aplikacją, co da możliwość zdalnego uruchomienia odkurzacza poza jego harmonogramem pracy. Aplikacje w niektórych przypadkach pozwalają przeglądać mapę pomieszczenia wytworzoną przez robota i wykluczać poszczególne strefy. Producenci przygotowują także specjalne programy pracy dedykowane różnym powierzchniom oraz przestrzeniom.

 

Robot Sprzątający Lenovo E2 Pro Dezynfekuje Mopuje

 

Na co zwrócić uwagę wybierając odkurzacz automatyczny?

Odkurzacze automatyczne są określane paroma parametrami, a jednym z nich jest moc wyrażana w watach. Ogólnie można przyjąć, że im większa moc, tym bardziej mobilny będzie odkurzacz. Najsłabsze modele mogą mieć problem z powierzchniami innymi niż gładka podłoga. Jeżeli dany odkurzacz ma pracować na różnych powierzchniach, jak np. parkiet przechodzący w dywany, to warto postawić na nieco mocniejszy sprzęt. Istotnym parametrem jest również siła ssania podawana w paskalach. Modele ze średniej półki cechuje siła ssania na poziomie od ok.1800-2000 Pa.

W zależności od typu odkurzacza należy zwrócić uwagę na wielkość pojemnika na zanieczyszczenia oraz ewentualnie pojemność zbiornika na wodę wykorzystywaną do funkcji mopowania. Kluczowym elementem pozostaje akumulator i czas pracy na jednym ładowaniu. Te parametry powinny zostać dostosowane do wielkości pomieszczeń, aby odkurzacz nie musiał powracać na ładowanie do bazy przed zakończeniem pełnego cyklu sprzątania. W tym miejscu warto zwrócić uwagę, czy dany model posiada funkcję wznawiania odkurzania, która w razie wymuszonego powrotu do bazy pozwoli na rozpoczęcie sprzątania od miejsca, w którym zostało zakończone. Jeżeli odkurzacz ma pracować kiedy w domu przebywają domownicy, to dobrze wybrać model generujący najniższy hałas.

 

Odkurzacz automatyczny ROBOROCK Q7 Max Plus biały

 

Zalety i wady odkurzaczy automatycznych

Odkurzacze automatyczne są jednymi z tych urządzeń, które zdecydowanie pomagają w utrzymywani czystości. Jakie są ich plusy i minusy? 

Zalety:

  • oszczędność czasu,
  • regularne usuwanie zabrudzeń,
  • ograniczenie pylenia się kurzu i eliminacja sierści zwierząt,
  • planowanie czyszczenia w czasie nieobecność w domu,
  • niższy pobór energii w porównaniu do ręcznych odkurzaczy,
  • prosta obsługa,
  • w przypadku części modeli dodatkowe funkcje np. mopowanie, sterylizacja UV czy odkurzanie wyznaczonych stref,
  • zajmują niewiele miejsca,
  • cichsza praca niż w przypadku klasycznych odkurzaczy.

Wady:

  • nie każdy model dociera do trudno dostępnych miejsc,
  • tańsze modele mogą zabłądzić, zablokować się lub pominąć część powierzchni,
  • słabsze modele mogą nie poradzić sobie z jazdą po dywanach.

 

Robot sprzątający ze stacją iRobot Roomba i5+ WiFi

 

Odkurzacze automatyczne to niewielkie urządzenia dbające o nasz komfort poprzez sprzątanie powierzchni w domu. Nawet najlepsze modele nie zastąpią w pełni tradycyjnych odkurzaczy. Jednak dzięki regularnej pracy sprawiają, że znacznie rzadziej trzeba sięgać po klasyczne urządzenia i zajmować się samodzielnie sprzątaniem.

Więcej podobnych artykułów znajdziesz w dziale AGD.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock