Nie każdy dysponuje działką czy choćby ogródkiem pracowniczym. Warto jednak zaaranżować własny balkon w taki sposób, aby stał się zieloną oazą. Przy odrobinie planowania, można ją stworzyć nawet na zaledwie kilku metrach kwadratowych.

Jak urządzić balkon w przemyślany sposób? 

Urządzając balkon, warto skorzystać z rozwiązań, które umożliwiają wykorzystanie nie tylko poziomych przestrzeni, ale również pionów. Ściany, okna, zadaszenie – wszystkie te płaszczyzny można wykorzystać do tego, aby funkcjonalnie i atrakcyjnie zagospodarować balkon. Użyj półek, kratek, podwieszanych kwietników na drążkach i hakach, aby zazielenić go bez zagracania cennych metrów kwadratowych.

 

Skrzynia drewniana ISO TRADE 3636, biało-szara, 35x50x40 cm

 

Poszukując mebli i akcesoriów, warto wybrać wyposażenie dwa w jednym, które umożliwia różne sposoby wykorzystania. Skrzynia, która jednocześnie jest siedziskiem? A może fotel hamakowy, który można podwiesić zarówno na hakach, jak i na stelażu uwzględnionym w zestawie? Tego rodzaju sprytne rozwiązania z pewnością pomogą ci w wydajnym wykorzystaniu przestrzeni, którą dysponujesz.

Skrzynia na balkon – jak wybrać idealną? 

Skrzynia balkonowa może służyć do przechowywania przydatnych przedmiotów czy zapasowych koców i kap, które przydadzą się gościom w chłodniejsze wieczory. Ale to nie wszystko. Niektóre skrzynie pełnią również funkcje siedziska. Tego rodzaju akcesoria świetnie sprawdzą się szczególnie na małym balkonie, zastępując krzesła czy fotele.

 

Skrzynia Ogrodowa Technorattan Balkon Taras Ogród 11963

 

Zwróć uwagę na konstrukcję skrzyni-siedziska. Powinna być ona na tyle wytrzymała, aby nie ugiąć się pod naciskiem. Jeśli wybierasz rattan lub wiklinę, to struktura miejsca do siedzenia powinna być osadzona na naprawdę gęstym splocie. Najlepiej zdecydować się jednak na drewno.

Skrzynia na balkon z siedziskiem może też przyjąć formę ławki z oparciem. Jeśli zależy ci na maksymalnym komforcie, warto się zdecydować na takie rozwiązanie!

Z jakiego materiału powinna być wykonana skrzynia do przechowywania na balkon? 

Nie każde materiały sprawdzą się do użytku zewnętrznego. Niektóre z nich – jak choćby z pozoru wytrzymałe tworzywo sztuczne – łatwo pękają pod wpływem zimna. Na inne bardzo negatywnie wpływa wilgoć. Dlatego też dobrze sprawdzi się skrzynia na balkon wykonana z drewna, o ile jest ono impregnowane – odpowiednio zabezpieczone drewno nie powinno ulec zawilgoceniu i próchnieć.

 

Skrzynia ogrodowa, 60 x 50 x 106 cm, lite drewno akacjowe

 

Rattan to kolejny (naturalny) materiał powszechnie stosowany do użytku zewnętrznego, który warto rozważyć. Dobrą alternatywą dla niego może być technorattan, zdecydowanie bardziej wytrzymały i odporny na uszkodzenia mechaniczne, a wyglądem do złudzenia przypominający naturalny wariant.

Poziomowane kwietniki – sposób na stworzenie ogrodu na małym balkonie 

Dysponujesz ograniczoną przestrzenią, a chcesz, aby na twoim balkonie znajdowały się rośliny? Bez obaw – jest na to sposób. Ustawiając na nim kilkupoziomowe kwietniki, możesz uwzględnić w aranżacji tyle kwiatów, czy ziół, ile tylko ci się zamarzy.

 

Kwietnik metalowy 4-POZIOMOWY stojak podstawa stół

 

Stopniowane kwietniki to również świetny sposób na wyeksponowanie poszczególnych roślin doniczkowych i zapewnienie im dostatecznego dostępu do światła.

Do uprawiania roślin możesz wykorzystać także balustradę balkonu. Zawieś na niej pionowy kwietnik i wypełnij go na przykład ziołami. Czy jest coś lepszego niż bazylia lub rozmaryn świeżo zerwane z krzaczka i dodane do potraw?

Podwieszane kwietniki – dobre rozwiązanie na niewielkich przestrzeniach 

Aby zazielenić balkon jeszcze bardziej, możesz wykorzystać również sufit. Wystarczy zaopatrzyć się w kwietniki podwieszane i haki bądź drążki, na których je umieścisz. Zastosowanie takich akcesoriów tworzy romantyczny efekt w stylu boho.

 

Jutowy kwietnik wiszący Max z dwiema doniczkami

 

Wygodnym rozwiązaniem może okazać się umieszczenie drążka rozporowego we wnęce okna, nad zewnętrznym parapetem i podwieszenie na nim kwietników. W ten sposób nie musisz wiercić dziur i martwić się o wytrzymałość stropu.

Półki i stoliki podwieszane na balustradzie – jaką wybrać? 

Aby zaoszczędzić miejsce i uczynić balkon bardziej funkcjonalnym, możesz wykorzystać także półki balkonowe przytwierdzane do balustrady. Służą one jako stoliki, które łatwo można zdjąć w dowolnym momencie w razie potrzeby.

Stabilna konstrukcja to w przypadku półek i stolików barowych absolutny priorytet. Zwróć uwagę na to, czy uchwyty są wystarczająco długie, aby można było porządnie przytwierdzić je do balustrady.

 

Stolik balkonowy składany zawieszany na poręcz

 

Dzięki tego rodzaju akcesoriom ergonomiczne urządzanie balkonu nie będzie dla ciebie wyzwaniem. Stosując je, możesz zaoszczędzić cenną przestrzeń i cieszyć się wypoczynkiem.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock