Oto lista różnorodnych, wpływowych i pouczających filmów, które zmieniają życie, prowokują do refleksji i oferują unikalny wgląd w ludzkie doświadczenia.

15 filmów, które zmieniają życie i sposób patrzenia na świat

„Skazani na Shawshank”

Nadzieja umiera ostatnia. Ten niekwestionowany klasyk to pokrzepiająca historia właśnie o nadziei, odkupieniu i przyjaźni. 

Dwóch skazanych: Andy (Tim Robbins) i Red (Morgan Freeman), przez 19 lat odsiadki w więzieniu Shawshank, doświadcza wielu turbulencji, ale to, co trzyma ich przy życiu, to nadzieja, że pewnego dnia będą wolni. Nawet jeśli ten czas pełen był traumatycznych epizodów, bohaterowie nie poddali się i wzajemnie podtrzymywali na duchu.

W tym filmie jest wiele potężnych przesłań, ale jedno, które wybrzmiewa szczególnie mocno, to to, że wytrwałość zostanie nagrodzona. 

„Nietykalni”

Francuski film opowiadający historię wielkiej przyjaźni pomiędzy zamożnym, sparaliżowanym arystokratą a jego opiekunem, mężczyzną pochodzącym z drugiego końca drabiny społecznej. 

Philippe po nieszczęśliwym wypadku na paralotni doznaje porażenia kończyn. Zatrudnia młodego Drissa jako swojego opiekuna. Driss ma mroczną przeszłość, gdyż przebywał w więzieniu za rabunek. Chociaż głównych bohaterów dzieli właściwie wszystko, ich poglądy, opinie i priorytety są całkowicie rozbieżne, mężczyźni zdani na siebie, zaczynają się poznawać, a w końcu także przyjaźnić.

„Nietykalni” to niezwykle zabawny i wrażliwy film o przyjaźni, który przełamuje społeczne i rasowe stereotypy oraz podnosi na duchu. Przypomina, że nie można niczego zakładać o kimkolwiek, jedynie oceniając go przez pryzmat majątku, wykształcenia lub zdolności fizycznych.

Jak jeszcze może zmienić Twoje spojrzenie na życie? Bez względu na to, kim jesteś i skąd pochodzisz, zawsze możesz znaleźć coś, co sprawi, że poczujesz się spełniony/a. Poza tym życie może być piękne i dobre, nawet gdy zdarzają się złe rzeczy. Mimo że do końca życia Philippe porusza się na wózku inwalidzkim, choroba nie oznacza, że jego życie się skończyło.

„W pogoni za szczęściem”

Nie ma nic bardziej inspirującego niż film opowiadający prawdziwą historię kogoś, kto przeszedł przez najtrudniejszy moment w swoim życiu i nigdy nie stracił nadziei.

„W pogoni za szczęściem” opowiada historię Chrisa Gardnera, mężczyzny, który opiekuje się małym synkiem, został eksmitowany z domu i boryka się z trudnościami finansowymi oraz codziennymi problemami. Ale on wcale nie zamierza się poddać. Pełen determinacji rozpoczyna walkę o lepszą przyszłość...

Porywającą część fabuły, oprócz wytrwałości bohatera w realizacji celu, stanowią liczne momenty szczęścia, które ojciec i syn, pomimo trudnej sytuacji, odnajdują w byciu razem. Nie bez znaczenia dla tej świetnej chemii między aktorami odgrywającymi główne role, miał fakt, że w postacie ojca i syna wcielili się Will Smith i jego syn Jaden Smith.

Jest to film, który potrafi podnieść na duchu w trudnych momentach życia i sprawi, że uwierzysz, że zawsze jest jakieś wyjście oraz że wszystko jest możliwe.

„Stowarzyszenie umarłych poetów”

Jeśli szukasz zmiany w życiu, ten film może być dla Ciebie! W niezapomnianej roli Robin Williams wciela się w postać Johna Keatinga, niekonwencjonalnego nauczyciela, który inspiruje swoich uczniów do kwestionowania norm i odkrywania piękna życia. Za pomocą poezji przekazuje swoim uczniom najważniejsze życiowe lekcje. Zachęca do odwagi w realizacji marzeń, chwytania każdego dnia, dążenia do swoich aspiracji. 

„Stowarzyszenie Umarłych Poetów” za sprawą świetnych kwestii wypowiadanych przez Johna Keatingsa, jest filmem, dzięki któremu zmienisz sposób, w jaki postrzegasz otaczający świat. Sprawi, że porzucisz utarte nawyki i zechcesz być w 100% sobą, bez względu na opinie innych. 

„Zakochany bez pamięci”

Jim Carrey i Kate Winslet wcielają się w role byłych kochanków, którzy poddają się terapii mającej na celu wymazanie wspomnień o sobie samych. Clementine wymazała byłego partnera Joela z pamięci, a on zamierza zrobić to samo, ponieważ uważa, że to zaoszczędzi mu bólu związanego z rozstaniem. Jednak, gdy już do tego dochodzi jest zrozpaczony utratą na zawsze wszystkich wspomnień, czyli zarówno tych dobrych, jak i złych.

W miarę jak wspomnienia bohaterów są systematycznie wymazywane, film stawia głębokie pytania o rolę wspomnień w budowaniu naszej tożsamości i wartości doświadczeń w kształtowaniu naszego życia. W poruszający sposób pokazuje, że: jeśli wszystko zostanie nam odebrane, to jak znaleźć chwile, dla których warto żyć?

„Dzika droga”

Stanowi jeden z najbardziej inspirujących filmów, które zachęcają do zmiany swojego życia oraz przedstawiają drogę człowieka od zagubienia do wyzdrowienia.

„Dzika droga” opowiada prawdziwą historię Cheryl Strayed (film stanowi adaptację jej wspomnień), kobiety, która próbuje odnaleźć się w swoim życiu po kilku traumatycznych wydarzeniach. Mimo że nie ma żadnego doświadczenia w pieszych wędrówkach, postanawia wyruszyć na dość wymagający ponad 1000-kilometrowy szlak Pacific Crest Trail (pieszy szlak turystyczny w Stanach Zjednoczonych). Po drodze staje sam na sam z naturą, musi sama radzić sobie ze wszystkimi przeszkodami, by podczas podróży dokonać duchowego rozliczenia ze sobą i swoim miejscem w świecie.

Ten film podkreśla znaczenie wytrwałości i jest celebracją siły ludzkiego ducha. Podkreśla też, jak uzdrawiające może być samotne życie oraz jakie korzyści lecznicze może dać obcowanie z naturą.

„Forrest Gump”

Na liście najbardziej inspirujących filmów, które zmieniają życie nie mogło zabraknąć historii o Forrescie Gumpie.

Tom Hanks w jednej ze swoich najbardziej rozpoznawalnych ról, wcielił się w postać mężczyzny, który ze względu na swoją specyficzną naturę, niskie IQ i dziecięcy optymizm, znosi wiele uprzedzeń i przykrych sytuacji. Mimo to kieruje się w życiu życzliwością i pozytywnym nastawieniem. Udowadnia, że każdy może być tym, kim chce, jeśli jest gotowy na próbowanie nowych rzeczy, realizowanie swoich pasji i przez cały czas pozostaje optymistą.

„Forrest Gump” to podnosząca na duchu historia mężczyzny, który uczy nas miłości, życzliwości i optymizmu. To też analiza naszych czasów widzianych oczami człowieka, któremu brakuje cynizmu i który bierze rzeczy takimi, jakie są. 

„Truman show”

„Truman show” w momencie premiery w 1998 roku, czyli w czasach eksplozji programów typu reality show, wywołał duże emocje i sporą dyskusję na temat wpływu mediów na kreowanie świata. Pomimo upływu lat to wciąż jeden z tych filmów, które sprawiają, że po seansie czujemy się lekko nieswojo.

Jim Carrey wciela się w postać Trumana Burbanka, mężczyzny, który nieświadomie całe swoje życie spędza w reality show. Staje się uczestnikiem pewnego eksperymentu, podczas którego kamery otaczają go przez 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu. On sam jest w tym show aktorem, tyle że nieświadomym, tego w czym bierze udział. Prowadzi zwyczajne życie i nie zdaje sobie sprawy, że tak naprawdę jest gwiazdą najpopularniejszego programu telewizyjnego na Ziemi. Do momentu, aż w końcu zaczyna odkrywać prawdę...

Oglądanie tego filmu prawdopodobnie wywoła w Tobie chęć zakwestionowania rzeczywistości i każe zastanowić się nad kwestiami wolnej woli, inwigilacji i autentyczności świata prezentowanego przez media, a teraz także social media. To wszystko z kolei zmieni Twoje spojrzenie na cały przemysł medialny.

„Whiplash”

Film porusza tematykę wywierania presji na samego siebie. Dotyka tej cienkiej linii pomiędzy zmuszaniem się do przezwyciężania swoich wad, a niebezpiecznym przekraczaniem granic, które pozostawia niszczycielską bliznę.

„Whiplash” to dramat muzyczny, który może być uznany za film zmieniający życie i spojrzenie na to, co dzieje się wokół nas. Opowiada historię niezwykłego nastoletniego perkusisty, który rozpoczyna naukę w prestiżowym konwersatorium pod okiem instruktora, który trenuje go, aby pomóc mu w pełni wykorzystać jego talent i potencjał. Szybko jednak okazuje się, że uczeń będzie poddawany absurdalnej presji. Doświadczy psychicznych i fizycznych traum, by sprostać ambicjom i pokładanym w nim nadziejom.

„Whiplash” sprawi, że przemyślisz wiele rzeczy, w tym to, ile trzeba poświęcić do osiągnięcia celu, jakim wysiłkiem okupiony jest sukces oraz jak wiele są w stanie zrobić Ci, którzy chcą go osiągnąć. 

Damien Chazelle, reżyser i scenarzysta filmu, wyznał, że historia „Whiplasha” opiera się na jego własnych doświadczeniach z nauczycielem muzyki w szkole średniej.

Ona

Otwierający oczy melodramat science fiction Spike’a Jonze, który w 2013 roku pokazał, jak zmienią się relacje międzyludzkie w epoce cyfrowej. I ten scenariusz właściwie już się spełnia...

„Ona” opowiada historię Theodore'a (Joaquin Phoenix), samotnego, introwertycznego mężczyzny, który kupuje system operacyjny oparty na sztucznej inteligencji. System operacyjny ma postać Samanthy (Scarlett Johansson), kobiety o czarującym głosie, która ma zaspokoić wszystkie jego potrzeby. Mężczyzna jest tak zauroczony Samathą, że zaczyna tracić kontakt nie tylko z rzeczywistością, ale także z prawdziwymi ludźmi.

Futurystyczna historia miłosna ma zwrócić naszą uwagę na tematy samotności, intymności i zmieniającej się natury relacji międzyludzkich we współczesnym świecie. Dobitnie pokazuje, że nasza obsesja na punkcie technologii popycha nas w kierunku życia w samotności i izolacji, otoczonych wyłącznie wytworami sztucznej inteligencji, bez ludzi u boku.

„Dziękujemy za palenie”

Nick Naylor zarabia na życie lobbując na rzecz dużej firmy tytoniowej. Ma jednak przed sobą spore wyzwanie, a właściwie dylemat moralny: czy dalej być bezdusznym biurokratą pracującym w imię normalizacji palenia papierosów i  zwiększenia ich popularności, czy też być wzorem do naśladowania dla swojego dwunastoletniego syna?

W tym filmie nie tylko ta sprzeczność jest dość jasno przedstawiona i ciekawa do obserwacji. Interesujące i przerażające jednocześnie jest też to, w jaki sposób główny bohater argumentuje swoje racje i jak czasami trudno jest je odeprzeć.

Dlatego oglądanie filmu „Dziękujemy za palenie” może być ciekawym doświadczeniem dla wszystkich tych, który prowadzą własny biznes i w związku z tym musieli odsunąć swoje przekonania na bok lub tych, którzy pracują w firmach, które działają lub stosują praktyki na granicy etyki biznesu.

„Podziemny krąg”

Film, który zmienia życie na co najmniej kilku płaszczyznach. Po pierwsze szokuje koncepcją i prezentowaną przemocą. Daje też widzom kilka lekcji, z których najważniejszą jest to, że za konsumpcjonizmem kryje się pustka, a posiadanie rzeczy materialnych wcale nie daje szczęścia. Jeśli ktoś uważał, że ważna jest pozycja i jaki ma się standard życia to „Podziemny krąg” skutecznie (i dosłownie) wybija to widzom z głowy.

Czarna komedia Davida Finchera opowiada o anonimowym narratorze/bohaterze, granym przez Edwarda Nortona, który prowadzi zwyczajne życie. Wszystko się zmienia się jednak, gdy spotyka Tylera (Brad Pitt).

W swoim przesłaniu „Podziemny krąg” skupia się na odczłowieczających skutkach konsumpcjonizmu i niebezpieczeństwach toksycznej męskości oraz tym, by pokazać, że nowe meble czy pieniądze na koncie nie sprawią, że poczujesz, że naprawdę żyjesz. 

„Wszystko za życie”

Jeśli kiedykolwiek miałeś/aś ochotę rzucić wszystko i wyjechać daleko stąd... musisz obejrzeć „Wszystko za życie” 

Film Seana Penna to adaptacja fascynującej powieści Jona Krakauera, opartej jest na prawdziwej historii Christophera McCandlessa, który porzuca swoje dotychczasowe, zwykłe życie w poszukiwaniu prawdziwego szczęścia w życiu na łonie natury. Podczas swojej podróży spotyka go wiele przygód i ludzi, którzy odegrają zasadniczą rolę w określeniu jego późniejszego życia.

„Wszystko za życie” to film o pragnieniu wolności, poszukiwaniu szczęścia w naturze, z dala od społeczeństwa. 

Decyzja McCandlessa, świeżo po studiach prawniczych, aby opuścić rodziców i porzucić przywileje życia na rzecz życia w zgodzie z naturą, otwiera oczy na poszukiwanie czegoś więcej w życiu i poniekąd wchodzi w polemikę z amerykańskim mitem wolności. Tragiczna historia „Supertrampa” zostaje na zawsze w sercui.

„Musimy porozmawiać o Kevinie”

To prawdopodobnie najtrudniejszy film na tej liście, który może zmienić Twoje postrzeganie macierzyństwa, kwestii związanych z wychowaniem dzieci oraz relacji dziecko-rodzic.

Niepokojący thriller psychologiczny w reżyserii Lynne Ramsay bada skomplikowaną relację pomiędzy Evą (Tilda Swinton) i jej psychopatycznym synem Kevinem (Ezra Miller). Kobieta stara się zmierzyć z socjopatycznym zachowaniem syna i masakrą, której dokonał w szkole.

„Musimy porozmawiać o Kevinie” nie jest filmem łatwym w odbiorze. Sugestywny w formie i mocny, prowokujący do myślenia. Zadaje ważne i niewygodne pytania dotyczące natury zła, wychowania, odpowiedzialności rodzicielskiej i wpływu przemocy na społeczeństwo. Na pewno pozostanie w pamięci widzów na długo po napisach końcowych.

„Billy Elliot”

Opowieść o dojrzewaniu 11-letniego chłopca z górniczego miasteczka, który powinien zainteresować się boksem, ale nieoczekiwanie zakochuje się w balecie. Całej sprawie kontekstu nadaje fakt, że akcja filmu rozgrywa się na tle strajku górników w Wilekiej Brytanii w 1984 r. i w rodzinie robotniczej, w której od pokoleń mężczyznom przypisywane są określone role. Ale Billy stawia czoła wielu przeciwnościom i stara się pokonać ustalone zasady swojej rodziny i wewnętrzne konflikty, by założyć baletki.

Film o chłopcu, który znajduje w sobie odwagę, by realizować swoje marzenia, pokazuje, że warto walczyć o to, co powoduje, że jesteśmy szczęśliwymi. Przełamywanie tabu nigdy nie jest łatwe, ale dzięki pasji i sile do przeciwstawiania się normom, ostatecznie udaje się osiągnąć to, co sprawia radość. „Billy Elliot” jest też o tym, że w każdym z nas drzemie jakiś talent, który czeka, aż go odkryjemy.

„Nomadland”

„Nomadland” opowiada historię 61-letniej Fern (Frances McDormand), kobiety, która po utracie wszystkiego, co posiadała w wyniku krachu na giełdzie w 2008 roku, postanawia przenieść się do swojej furgonetki i podróżować po Stanach Zjednoczonych jako nomadka.

Pierwszym zaskoczeniem dla widza będzie, fakt, jak wielu Amerykanów żyje właśnie w ten sposób. Wielu z nich z konieczności i braku środków do życia w standardowy sposób. Część z nich z wyboru i umiłowania wolności. Kolejny istotny element tego obrazu to zapierające dech w piersiach zdjęcia, które unaoczniają, dlaczego tak wielu ludzi wybiera życie nomadów i bliskie obcowanie z naturą. 

W filmie występują zresztą prawdziwi nomadzi, dzięki czemu można lepiej poznać ich perspektywę. Oni też jeszcze dobitniej przypominają o powrocie do prostej wersji życia, takiej w której jednostki żyją poza siecią, bez presji mediów społecznościowych, pracy w korporacji i złożoności życia. Gdzie liczą się prawdziwe interakcje międzyludzkie, więzi, wymagana jest otwartość i pełna obecność.

Inne filmy, które zmieniają życie i perspektywę patrzenia na świat:

  • „Rocky” (1976), reż. John G. Avildsen
  • „Siedem lat w Tybecie” (1997), reż. Jean-Jacques Annaud
  • „Zielona mila” (1999), reż. Frank Darabont
  • „Piękny umysł” (2001), reż. Ron Howard
  • „Miasto gniewu” (2004), reż. Paul Haggis
  • „127 godzin” (2010), reż. Danny Boyle
  • „Ukryte działania” (2016), reż. Theodore Melfi
  • „Droga do domu” (2016), reż. Garth Davis
  • „Sound of metal” (2019), reż. Darius Marder
  • „Coda” (2021), reż. Sian Heder
  • „Wszystko wszędzie naraz” (2022), reż. Dan Kwan, Daniel Scheinert
  • „Wieloryb” (2022), reż. Darren Aronofsky

Więcej filmowych rekomendacji znajdziesz w pasji Oglądam.