Jak działa nawigacja samochodowa?

Zanim przejdziemy do meritum, czyli czynników, które powinniśmy brać pod uwagę przy wyborze nawigacji samochodowej, warto dowiedzieć się, jak działa takie urządzenie. Nawigacje samochodowe działają na bazie systemu GPS. Na orbicie okołoziemskiej umieszczonych jest 31 satelitów, które wysyłają sygnał GPS odbierany przez odbiornik wbudowany w nawigację samochodową. GPS, czyli Global Positioning System, jest globalnym systemem satelitarnym, który pierwotnie powstał dla Departamentu Obrony USA. Obecnie jest to system przeznaczony do bezpłatnego i nieograniczonego użytkowania oraz namierzania różnych obiektów. Satelity pokrywają w 100 procentach całą powierzchnię Ziemi. Nawigacja korzysta z tego i jest w stanie na bazie sygnału radiowego wysyłanego przez różne satelity określić z dokładnością do 10 metrów położenie samochodu i podać współrzędne geograficzne, które następnie są wyświetlane na mapie nawigacyjnej wbudowanej w nawigację GPS.

Z perspektywy użytkownika nawigacji samochodowej położenie to widoczne jest na mapie na ekranie. Można też określić na niej cel podróży, a urządzenie wskaże najszybszą czy najlepszą drogę. Nawigacja pokazuje drogę bezpośrednio przed pojazdem, informując kierowcę o rodzaju i położeniu zakrętów i skrzyżowań oraz o lokalizacji miejsc użyteczności publicznej. Po wprowadzeniu do nawigacji samochodowej adresu, do którego kierowca chce dotrzeć, wyznacza ona drogę i krok po kroku prowadzi do celu kierowcę. Na rynku dostępnych jest wiele nawigacji samochodowych. Na jaką się zdecydować? Która najlepiej będzie wspierała kierowcę w wyznaczaniu odpowiedniej trasy przejazdu?

 

Rodzaje nawigacji GPS

W samochodzie możemy korzystać z kilku rodzajów nawigacji. Jak już wspomnieliśmy, fabrycznie na wyposażeniu pojazdu może być zainstalowana nawigacja zintegrowana z kokpitem. Zwykle wyposażona jest ona w kartę pamięci, która pozwala na bieżące aktualizowanie map. Poza tym mapy drogowe dostępne są w aplikacjach na telefon komórkowy. Jeśli decydujemy się na wybór takiej nawigacji samochodowej, dobrze by było zaopatrzyć się jednocześnie w specjalny uchwyt do telefonu: do jego przyklejenia na przednią szybę przy użyciu przyssawki lub do deski rozdzielczej samochodu.

 

Uchwyt samochodowy do telefonu/nawigacji TRUST Ziva - Trust

 

Uchwyt samochodowy do telefonu/nawigacji

 

Trzecim rodzajem nawigacji samochodowej jest urządzenie peryferyjne, zewnętrzne, które można zabrać do każdego pojazdu, a nawet korzystać z niego na rowerze czy podczas spaceru. Można wybierać spośród wielu marek i typów nawigacji, które będą różniły się między sobą m.in. wielkością ekranu, opcjami wyznaczania trasy czy komfortem obsługi. Tym, na co należy zwrócić uwagę przy ich wyborze, są też dostępne mapy i ich aktualizacje.

 

Mapy najważniejsze

Właściwie przy kupowaniu nawigacji samochodowej nie ma nic ważniejszego niż to, aby działała ona bez zarzutów i wskazywała zawsze najlepszą drogę. Wszystko zależy tutaj od map, z jakich korzysta urządzenie. To od nich uzależniona jest efektywność działania nawigacji. Przy zakupie sprawdźmy, jakie mapy są wgrane do urządzenia, czy jest to wyłącznie mapa Polski, czy np. wybrane obszary Europy. Bardzo istotna jest kwestia ich aktualizacji. Pamiętajmy, że drogi cały czas się zmieniają i rozbudowują. Najlepiej dla kupującego by było, aby producent nawigacji samochodowej dawał gwarancję dożywotniej aktualizacji map.

 

Prostota obsługi urządzenia

Duże znaczenie interfejs urządzenia. Obsługa powinna być intuicyjna, tj. nie sprawiać nam żadnego problemu. Zawieszający się panel nawigacyjny jest zmorą każdego kierowcy. Warto wybrać nawigację z dobrym procesorem i dużą pamięcią operacyjną RAM. Właściwie każda nowoczesna nawigacja samochodowa ma już dotykowy ekran, co ułatwia jej obsługę.

 

Dodatkowe opcje nawigacji

Coraz więcej nawigacji samochodowych ma możliwość wyboru głosu lektora, który towarzyszy kierowcy w podróży, a także daje wiele trybów wyboru oraz planowania trasy. Najczęściej można skorzystać z wyboru trasy najszybszej, najkrótszej czy optymalnej, łącznie z trasą o wyznaczonych punktach.

Nowoczesne nawigacje potrafią powiadamiać użytkownika o korkach, wypadkach i innych zdarzeniach drogowych, które wpływają na zmianę trasy na lepszą, aby kierowca nie utknął gdzieś w potoku innych aut, ale wybrał korzystniejszą drogę. Nawigacja może mieć też wprowadzone aktualne bazy danych dotyczące rozmieszczenia radarów, asystenta pasa ruchu czy systemy wspomagające parkowanie, jeśli wyposażona jest w odpowiednie kamery.

 

Nawigacja GARMIN

 

Co jeszcze jest istotne?

Nawigacja samochodowa powinna mieć solidny uchwyt, którym przymocujemy ją do szyby przedniej lub do deski rozdzielczej auta. Należy zwrócić uwagę na jej akumulator, tj. czy bateria jest odpowiednio pojemna, a także na to, czy ma zestaw kabli do ładowania i dołączoną ładowarkę samochodową. Przyda się też gniazdo na kartę pamięci, ułatwiające aktualizację map, czy gniazdo audio, które umożliwia podłączenie do nawigacji słuchawek. Dodatkowy moduł Bluetooth usprawni z kolei komunikację urządzenia z innymi sprzętami mobilnymi, np. z telefonem, i wówczas nawigacja posłuży również jako zestaw głośnomówiący.