Opiekacz a toster – czym się od siebie różnią?

Często pojęcia te stosuje się wymiennie, jednak urządzenia te w rzeczywistości mają nieco inne zastosowanie. W tosterze przygotowuje się wyłącznie grzanki – nie sposób umieścić w nim warstwowych sandwiczy – składniki od razu uległyby bowiem zwęgleniu, a samo urządzenie przestałoby działać. W przypadku opiekacza masz znacznie większe pole manewru. Przy jego użyciu możesz przygotować tosty z nadzieniem, ale też inne przekąski (np. gofry czy panini) oraz tradycyjne grzanki. To, jakie możliwości daje dany model opiekacza, zależy przede wszystkim od jego konstrukcji. W każdym możesz opiekać różne rodzaje chleba o różnej grubości.

 

Opiekacz CLATRONIC ST 3670

 

Opiekacz 3w1 – popularna alternatywa dla zwykłego opiekacza

Standardowy opiekacz wyposażony jest w płytki podzielone na pół, w których można przygotować trójkątne sandwiche. W przypadku sprzętów 3w1 płytek grzewczych jest więcej – można je swobodnie wymieniać w zależności od potrzeby. Najczęściej opiekacz 3w1 jest jednocześnie grillem i gofrownicą. Oznacza to, że przygotujesz w nim nie tylko kanapki, ale również desery i pełnowartościowe dania – jak choćby grillowaną rybę, kurczaka czy wegetariańskie burgery. To przydatny sprzęt, który umożliwia grillowanie w domu bez kupna osobnego grilla elektrycznego. Trudno osiągnąć podobny efekt wykorzystując na przykład patelnię.

Jak wybrać opiekacz do kanapek? 5 wskazówek

Wybierając opiekacz, warto przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie posiłki zamierzasz w nim przygotowywać. Jeśli zazwyczaj jesz tylko tosty, wystarczy podstawowa wersja. Jeśli chcesz grillować, przygotowywać gofry i opiekać – standardowy model 3w1 będzie w sam raz. Jeżeli masz jeszcze inne, bardziej wyspecjalizowane potrzeby – na przykład przygotowywanie samos – potrzebne będą ci modele o szczególnym kształcie płytek grzewczych i wyższej mocy, jak na przykład opiekacz do samosy i przekąsek PRINCESS. Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając opiekacz?

 

Opiekacz do samosy PRINCESS 123001 426530

 

Moc urządzenia 

Bez wątpienia moc to kluczowe kryterium przy doborze opiekacza – to od niej zależy wydajność sprzętu i możliwość regulacji temperatury. Im więcej kanapek można jednocześnie przygotowywać w opiekaczu, tym większa powinna być jego moc. Standardowe sprzęty umożliwiają jednoczesne przyrządzenie 2 kanapek, ale są i takie, które mieszczą 4 lub nawet więcej sandwiczy. Im większa moc opiekacza, tym szybciej będzie on gotowy do pracy – parametr ten determinuje tempo nagrzewania się płytek. Jaka moc opiekacza do kanapek będzie optymalna dla standardowego użytkownika? Jeśli zależy ci na tym, by podstawowy opiekacz (do 4 kanapek) nagrzewał się szybko, szukaj urządzeń o mocy minimum 1200 W.

Ilość i kształty płytek 

W standardowych opiekaczach, płytki mogą być na stałe przymocowane do konstrukcji, ale w tych wielofunkcyjnych są one wymienne. W zależności od modelu możesz mieć do dyspozycji płytki grzewcze przeznaczone stricte do tostów, czyli przepołowione kwadraty, a także gofrowe płytki w szachownicę i karbowaną płytkę grillową. Bardziej wyspecjalizowane opiekacze mogą mieć też inne kształty płytek – jak choćby do bubble gofrów.

Ważny jest sam sposób mocowania płytek – powinien być prosty i intuicyjny, aby można było szybko je wymienić i wyjąć do czyszczenia. Regularne czyszczenie płytek to podstawa dbania o opiekacz – wszelkie zanieczyszczenia mogą negatywnie wpływać na jakość i smak przygotowywanych przekąsek.

 

Opiekacz do kanapek MPM MOP-35, 1600 W

 

Materiał wykonania 

Co do zasady, im mniej elementów z tworzywa sztucznego, tym lepiej i bezpieczniej dla ciebie. Plastik jest podatny na wysoką temperaturę – pod jej wpływem może łatwo się roztapiać. Najlepszym wyborem będą sprzęty wykonane w większości ze stali nierdzewnej lub aluminium. Nie nagrzewają się one łatwo, a przy tym są odporne na uszkodzenia mechaniczne czy wilgoć.

Waga urządzenia 

Często zdarza się, że opiekacz mimo względnie niepozornych rozmiarów jest bardzo ciężki. Jeśli często przestawiasz sprzęt z miejsca na miejsce z uwagi na brak przestrzeni w kuchni lub planujesz zabierać go ze sobą w podróż, warto zweryfikować ten parametr przed zakupem.Konstrukcja opiekacza

Opiekacz do kanapek powinien być skonstruowany w taki sposób, aby łatwo można było go przenosić, podnosić i czyścić. Ważnym elementem opiekacza jest uchwyt, który zwiększa jego mobilność i umożliwia bezpieczne podnoszenie klapy bez ryzyka poparzenia, jak w modelu VIVAX TS-7501WHS. Powinien być on również wyposażony w lampki kontrolne, pozwalające śledzić proces przygotowywania przekąski bez unoszenia klapy.

 

Opiekacz VIVAX TS-7501WHS

 

Możliwość regulacji 

W dobrym opiekaczu przygotujesz dokładnie takie tosty, na jakie masz ochotę, niezależnie od tego, czy lubisz mocno przypieczone, czy też delikatnie złociste. Umożliwia to opcja regulacji temperatury, dzięki której masz znacznie większą kontrolę nad procesem opiekania.

Opiekacz, szczególnie ten 3w1, to wielofunkcyjne urządzenie, które pozwoli ci przygotować nie tylko smaczny posiłek z wykorzystaniem chleba, ale także szereg innych potraw. Zapoznaj się z ofertą opiekaczy i wybierz model dla siebie – standardowy lub z wymiennymi płytkami.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock