Piekarnik pod zabudowę a wolnostojący 

Obecnie na rynku najpopularniejsze są dwa rodzaje piekarników – wolnostojące i pod zabudowę. Pierwsze z nich to piekarniki elektryczne, które stanowią odrębne urządzenie, dzięki temu można je postawić w dowolnym miejscu w kuchni. Najczęściej jednak mają one niewielkie rozmiary, przez co problematyczne może okazać się pomieszczenie w nich większych produktów, jak choćby blachy z ciastem. Dlatego też o wiele popularniejsza jest ich pełnowymiarowa wersja, w postaci piekarnika do zabudowy.

Takiemu urządzeniu trzeba przygotować odpowiednie miejsce, aby mogło być w pełni funkcjonalne. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, producenci starają się jak najlepiej dostosować sprzęt do potrzeb i możliwości każdej kuchni. Z tego też względu dostępnych jest kilka rodzajów piekarników, różniących się między sobą sposobem zabudowy.

 

Piekarnik do zabudowy WHIRLPOOL KZ9 6230 S

 

Piekarnik do zabudowy – rodzaje 

Każdy, kto zastanawia się, jaki piekarnik do zabudowy najlepiej sprawdzi się w jego kuchni, powinien przeanalizować szereg możliwości, dostępnych na rynku sprzętu AGD.

Piekarnik do zabudowy pod blat 

Jednym z najczęściej wybieranych miejsc do wstawienia piekarnika do zabudowy jest przestrzeń pod blatem. Nad nim zwykle instaluje się płytę grzewczą, dzięki czemu łączymy strefę pieczenia i gotowania, zyskując więcej przestrzeni roboczej. Sposób montażu tego typu sprzętu jest bardzo prosty – wystarczy jedynie umieścić go w szafce i włożyć wtyczkę do kontaktu. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się to rozwiązanie.

 

Piekarnik do zabudowy BOSCH HBA 3140S0, 71 l, grill

 

Piekarnik zabudowany w kolumnie zapewni ci komfort użytkowania 

Osoby, które preferują wygodę – w tym przypadku związaną z brakiem konieczności schylania się do piekarnika – mogą wybrać zabudowę w kolumnie. Oznacza to, iż zarówno pod, jak i nad sprzętem mogą znajdować się szafki. Taki sposób montażu piekarnika jest także sposobem na zaoszczędzenie przestrzeni kuchennej.

Piekarnik zabudowany w ścianie gwarantuje oszczędność miejsca w kuchni 

Ten sposób montażu jest nieco awangardowy, jednak – podobnie jak w poprzednim przypadku – bardzo komfortowy. Gwarantuje oszczędność miejsca, jednocześnie spełniając swoją funkcję tak samo dobrze. Piekarnik do zabudowy na ścianie najczęściej posiada tak zwaną windę, która jest usytuowana na spodzie urządzenia. Włączenie sprzętu sprawia, iż zsuwa się ona na dół. Po umieszczeniu na platformie posiłku ponownie wędruje on w głąb piekarnika.

 

Piekarnik z mikrofalówką AMICA AMMB44E2GCI X-TYPE, A

 

Piekarnik elektryczny czy gazowy? 

Piekarniki pod zabudowę różnią się między sobą jeszcze jednym, bardzo istotnym parametrem – mogą być one bowiem zasilane gazowo oraz elektrycznie. I choć pierwszy rodzaj od wielu lat jest wypierany przez nowocześniejsze rozwiązania, dla tradycjonalistów może okazać się bardzo dobrym urządzeniem. Tym, co niezmiennie cenią sobie jego użytkownicy, to mocniej podgrzewany spód oraz niższe koszty eksploatacji.

Z kolei piekarnik elektryczny do zabudowy inaczej rozkłada temperaturę wewnątrz, aniżeli jego gazowy odpowiednik. Z tego względu bardzo często potrzeba czasu, aby przestawić się z jednego urządzenia na drugie. Niemniej sprzęty te są bardziej funkcjonalne, oferując szereg udogodnień, jakich nie mają w wyposażeniu piekarniki gazowe. Są to na przykład opcja samoczyszczenia, utrzymywanie stałej temperatury czy też termoobieg, dzięki któremu pieczenie jest znacznie szybsze. Ponadto ten rodzaj sprzętu jest bezpieczniejszy niż wersja gazowa.

 

PIEKARNIK ELEKTRYCZNY SIEMENS HB634GBW1 iQ700 71L

 

Wybór piekarnika do zabudowy – na co zwrócić uwagę? 

Wybór odpowiedniego sprzętu – szczególnie takiego, który ma posłużyć na długie lata – bywa bardzo trudny. Z tego też względu wiele osób decyduje się przejrzeć bieżący ranking piekarników do zabudowy. Każdy z wymienionych tam modeli odznacza się najlepszymi parametrami, na które należy zwrócić uwagę, podczas zakupu. Jakie są najważniejsze?

Napięcie

Przed zakupem piekarnika pod zabudowę, należy upewnić się, czy posiadany w domu licznik jest trójfazowy czy jednofazowy. W przypadku tego trójfazowego (w który najczęściej wyposażone są nowe mieszkania i domy) można swobodnie używać piekarnika o napięciu 400 V. Do użytkowania sprzętu 230 V w zupełności wystarczy licznik jednofazowy.

Prowadnice

Prowadnice to na pozór błahy element wyposażenia każdego piekarnika. Niemniej to właśnie one decydują o komforcie użytkowania. W dalszym ciągu najczęściej spotykanym rodzajem są klasyczne wytłoczenia w postaci rowków na ściankach piekarnika. Rozwiązanie to z pewnością jest dobre dla osób, którym nie przeszkadza niemiły zgrzyt, towarzyszący ocieraniu się blachy do pieczenia o metal. Ponadto z czasem blacha może coraz trudniej wsuwać się w wytłoczenia.

Z tego też względu powstały prowadnice teleskopowe, które wysuwają się razem z blachą. Rozwiązanie to jest bardziej komfortowe, jednak ma swoje wady – w postaci trudniejszego usuwania zabrudzeń z prowadnic. Trzecim rozwiązaniem jest tak zwany wózek, spotykany wyłącznie w droższych modelach piekarników. W tym przypadku blacha do pieczenia jest wyposażona w rolki, za pomocą których płynnie wyjeżdża z wnętrza urządzenia.

 

Prowadnice teleskopowe Bosch HEZ638200

 

Funkcje piekarnika do zabudowy, które ułatwiają czyszczenie 

Jednym z niezbędnych elementów, na który trzeba zwrócić uwagę, jest sposób czyszczenia piekarnika. Najpopularniejsze jest czyszczenie parowe, które rozpuszcza wszelkie zanieczyszczenia. Aby korzystać z jego dobrodziejstwa, piekarnik musi być wyposażony w funkcję pary. Kolejnym sposobem jest kataliza, polegająca na wyścielaniu ścianek urządzenia wkładami katalitycznymi, które jak magnes przyciągają tłuszcz i zabrudzenia. Ostatnim rozwiązaniem jest pyroliza, podczas której piekarnik na kilkanaście minut rozgrzewa się do temperatury 500 stopni. Wszelkie zabrudzenia zostają zamienione w pył.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock