Zestawienia ulubionych dzieł kultury Michelle i Baracka Obamów dla wielu są wyznacznikiem dobrej jakości literatury, filmu oraz muzyki. Sprawdźmy więc, które z przeczytanych w ubiegłym roku tytułów, były prezydent USA szczególnie poleca w zestawienie, które opublikował na Twitterze. Z długiej listy wybraliśmy 10 tytułów. Część z nich można kupić w Polsce i przeczytać w oryginale, a jedna ma planowane polskie wydanie.

Shoshana Zuboff „The Age of Surveillance Capitalism: The Fight for a Human Future at the New Frontier of Power”

Autorka to profesor amerykańskiej Harvard Business School, która zagadnieniami związanymi ze współczesnym kapitalizmem przygląda się z wielu perspektyw. Jej pojęcie „kapitalizmu inwigilacji” przyjęło się w wielu kręgach, zwłaszcza tych związanych ze sprzedażą, reklamą i rynkiem finansowym. Zuboff sporo miejsca poświęca przyszłości big data oraz temu, w jakim kierunku będą rozwijać się światowe społeczeństwa.

William Dalrymple „The Anarchy: The Relentless Rise of the East India Company”

William Dalrymple to ceniony na całym świecie szkocki historyk, który w swoich książkach często demitologizuje historie, jakie możemy pamiętać ze szkolnych zajęć. Jego specjalnością jest Azja, a książkę „The Anarchy…” poświęcił Indiom i ich ścisłym związkom z Wielką Brytanią. O rozwoju, ale też wojnach pisze we wciągający sposób, dzięki czemu nie jest to tylko zwykła historyczna kronika dziejów.

Casey Cep „Furious Hours: Murder, Fraud, and the Last Trial of Harper Lee”

Pozycją, która zasługuje według Baracka Obamy na szczególną uwagę jest powieść dziennikarki New Yorkera, Casey Cep, zatytułowana „Furious Hours: Murder, Fraud, and the Last Trial of Harper Lee”. Fabuła bazuje na prawdziwej historii Harper Lee – autorki bestesllerowego „Zabić drozda”. Znajdziemy tam zarówno wątek kryminalny, jak i sporo miejsca poświęconego samej pisarce, która zdobyła nagrodę Pulitzera.

 

Furious Hours: Murder, Fraud, and the Last Trial of Harper Lee

 

Bernardine Evaristo „Girl, Woman, Other”

„Girl, Woman, Other” to tytuł, który w ubiegłym już roku zdobył Nagrodę Bookera (wspólnie z Margaret Atwood). To ósma powieść w dorobku Bernardine Evaristo. Każdy z rozdziałów książki opowiada o innej kobiety, których los ostatecznie splata się ze sobą. Powieść porusza wiele ważnych kwestii społecznych, za co została doceniona także przez Baracka Obamę.

David Treuer „The Heartbeat of Wounded Knee: Native America from 1890 to the Present”

Kolejna pozycja w zestawieniu byłego prezydenta USA to „The Heartbeat of Wounded Knee: Native America from 1890 to the Present”, czyli historia rdzennych mieszkańców Ameryki Południowej od końca XIX wieku do czasów najnowszych. Autorem jest David Treuer, który od wielu lat zajmuje się tematyką Indian. To wartościowy tytuł dla tych, którzy chcą zgłębić historię najstarszych mieszkańców dzisiejszych Stanów Zjednoczonych.

Jenny Odell „How to Do Nothing: Resisting the Attention Economy”

Autorka staje naprzeciw tezie, że życie musi być logiczne i poukładane. Książka „How to Do Nothing: Resisting the Attention Economy” jest antykapitalistycznym manifestem, który wywołał dyskusję na całym świecie. Czy może zamiast ciągłego zabiegania o uwagę, warto czasem schować się przed światem zewnętrznym i po prostu „robić nic”. Jeżeli nie lubimy korporacyjnych haseł, ani nie staramy się walczyć o popularność w mediach społecznościowych – to książka dla nas.

Valeria Luiselli „Lost Children Archive”

Kolejna przedstawicielka młodego pokolenia w zestawieniu Obamy. Książki Valerii Luiselli przetłumaczono na ponad dwadzieścia języków, a jej najnowsze dzieło „Lost Children Archive” porusza ważny temat związany z pochodzeniem autorki. Luiselli to Meksykanka mieszkająca w USA, a powieść opowiada o polityce Stanów związanej z oddzielaniem dzieci od rodziców w przypadku nielegalnych emigrantów z Meksyku. Książka znalazła się na długiej liście nominowanych do zeszłorocznego Bookera.

 

Lost Children Archive

 

Bryan Washington „Lot: stories”

New York Times zaliczył „Lot: stories” do najlepszych książek 2019 roku. Podobnie jak Barack Obama. Autor opowiada w niej historie rodzinnego Houston. Powieść składa się z wielu krótkich opowiastek, w których każdy może znaleźć coś dla siebie. Jest o rodzinie, o młodości, o małej ojczyźnie. Każda z historii opowiedziana jest w świetnym stylu, a całość zawarta w niepowtarzalnym klimacie wielkomiejskich dzielnic Houston.


Sally Rooney „Normalni ludzie”

Książka, która niebawem doczeka się polskiego wydania to kolejny przebój minionego roku, który nie uszedł uwadze Baracka Obamy. „Normalni ludzie” to historia dwojga nastolatków, którzy choć są sobie bliscy, pochodzą z dwóch jakże odmiennych światów. Wiele ich łączy, ale jeszcze więcej dzieli. W tej całej dysharmonii musi odnaleźć się uczucie, które nie zważa na podobieństwa i różnice. Marianne i Connell to bohaterowie, którzy zostaną z każdym czytelnikiem na długo.

 

Normalni ludzie (okładka miękka)

 

Sarah M. Broom „Żółty dom”

„Żółty dom” został nagrodzony za najlepszy reportaż 2019 roku przez jury National Book Award. Historia przedstawiona przez Broom dotyczy przede wszystkim terroru na wybrzeżu Zatoki Perskiej, ale problemy przedstawione w książce są znacznie bardziej uniwersalne, gdyż poruszają m.in. kwestie rasowe.

Poza zaprezentowaną dziesiątką, Barack Obama poleca też starsze wydania, które jednak przeczytał w 2019 roku. Jest to np. dzieło Harukiego Murakamiego „Mężczyźni bez kobiet” czy analiza tego co dzieje się z naszymi umysłami, jeśli zbytnio zatracimy się w internecie, czyli „Płytki umysł” Nicholasa Carra. Są też propozycje dla fanów sportu, jak „The Sixth Man” – biografia koszykarza NBA Andre Iguodali.

 

Mężczyźni bez kobiet (okładka miękka)