Piórnik a jego typ

Do wyboru mamy bardzo wiele typów piórnika: saszetka, jamnik, tuba, rozkładany. Mimo, że na rynku oferta jest naprawdę spora, piórniki można w zasadzie podzielić na dwie grupy - tuby, które zwane są także jamnikami, oraz rozkładane. Piórniki typu jamnik mają proste konstrukcje. Najczęściej jest to piórnik miękki, który jest zapinany na zamek błyskawiczny. Tego rodzaju piórniki polecane są przez nauczycieli wczesnoszkolnych dla pierwszoklasistów. Wszystko ze względu na to, że nie wymagają one segregowania czy pracowitego wkładania przyborów do oddzielnych przegródek. Dziecko wrzuca kredki, ołówki do wnętrza piórnika i gotowe. Nie jest to jednak rozwiązanie bez wad. Ze względu na to, że wszystkie przybory znajdują się w jednej przegródce, szybciej się niszczą, a sam piórnik trzeba częściej wymieniać.


Halo Holo, Piórnik typu etui, Good vibes 

 

Z kolei piórnik rozkładany otwiera się jak książka. W środku ma specjalnie przymocowane gumki, w które uczeń może wkładać poszczególne szkolne przybory. Bez wątpienia tego rodzaju piórnik wymaga większej dyscypliny, jeśli chodzi o układanie przyborów wewnątrz, ale jednocześnie ma sporo zalet. Piórnik rozkładany uczy porządku, a kredki, długopisy, szkolne narzędzia nie obijają się wewnątrz piórnika. Będzie to dobry wybór dla starszych dzieci, które bez trudu będą wsuwać poszczególne przybory w odpowiednie gumki w piórniku.
 


Piórnik z wyposażeniem Coolpack jumper 3 

 

Wielkość piórnika

Piórnik powinien pomieścić przede wszystkim wszystkie przybory szkolne, w końcu to jest jego główne zadanie. Zanim zatem zdecydujemy się na konkretny model, warto sprawdzić, co w zasadzie powinno się w nim zmieścić. Inne będzie wyposażenie piórnika pierwszoklasisty, a zupełnie inne ucznia w szóstej klasie. W przypadku pierwszaków wybieramy przede wszystkim przybory do pisania oraz rysowania: ołówki, kredki ołówkowe i świecowe, gumkę, pióro, długopis, temperówkę. W starszych klasach kredki świecowe nie będą już wymagane. Przydadzą się za to niebieskie lub czarne długopisy, kolorowe długopisy oraz cyrkiel, linijka, kątomierz, ekierka.Milan, multipiórnik z 2 piórnikami, Net&Lit, zielony 

 

Piórnik z wyposażeniem czy bez?

Jeśli decydujemy się na piórnik z wyposażeniem, fabrycznie będzie wyposażony on w kredki, ołówki, a także kilka dodatkowych przyborów. Jest to przede wszystkim ekonomiczne rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić pieniądze oraz czas. Musimy jednak zwrócić uwagę na dwie sprawy. Najważniejsze jest to, czy piórnik z wyposażeniem spełnia oczekiwania dziecka. Czy faktycznie przybory odpowiadają jego potrzebom oraz samym wymaganiom szkoły. Druga kwestia to fakt, jaka jest jakość przyborów, które znajdują się już we wnętrzu piórnika. Jeśli decydujemy się na piórnik tani, niskiej jakości, musimy mieć na uwadze, że producenci wyposażają tego rodzaju piórniki w kredki, długopisy, flamastry w wersji ekonomicznej. Przybory szkolne posłużą raczej przez krótki czas.

 


Flower Power, Piórnik usztywniany, kwiaty 

 

Jeśli faktycznie chcemy nabyć piórnik z wyposażeniem, wybierzmy produkt dobrej marki. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że kredki, flamastry, długopisy itp. będą odpowiedniej jakości. W przeciwnym razie po kilku tygodniach będziemy musieli kupić te elementy wyposażenia, które szybko się zużyły lub okazały się kiepskie jakościowo, np. łamliwe kredki. Niepotrzebnie wydamy wtedy dwa razy pieniądze i poniesiemy większe koszty niż wtedy, gdybyśmy osobno kupowali piórnik i przybory. By piórnik i jego wyposażenie posłużyły przez długi czas małemu uczniowi, nie kierujmy się wyłącznie ceną.