Spanie w namiocie to świetny sposób na spędzenie czasu w naturze. Wiele osób preferuje takie rozwiązanie również ze względu na możliwości turystyczne, jakie ze sobą niesie. Zamiast szukać noclegu, wystarczy rozbić obozowisko, by bezpiecznie przespać noc —bez rezerwacji i bez wydawania pieniędzy lub za znacznie niższą cenę (w przypadku kempingu).

Wielu osobom spanie pod namiotem kojarzy się z dyskomfortem. Z odpowiednim sprzętem może być jednak całkiem wygodne! Rzecz jasna, sam wybór solidnego namiotu nie wystarczy. Niezbędne jest również dobrze dobrane podłoże. Podłoga namiotu nie izoluje dostatecznie przed chłodem i wilgocią. Ponadto jest na tyle cienka, że wyczuwalne są pod nią nierówności podłoża. A tych w terenie nie brakuje — kamienie, roślinność, czy żwir mogą zafundować ci nieprzespaną noc, o ile odpowiednio się nie zabezpieczysz.

Do wyłożenia podłogi namiotu możesz wybrać karimatę lub materac. Oba rozwiązania cieszą się dużą popularnością. Na czym spać w namiocie — na karimacie czy materacu? Wiele zależy od tego, w jaki sposób podróżujesz i jakie cechy stawiasz na pierwszym miejscu.

Karimata do namiotu — wady i zalety

Wybór karimaty do spania jest popularny z kilku powodów. Po pierwsze — jest ona wyjątkowo lekka. Zabranie ze sobą karimaty w zasadzie nie wiąże się z dodatkowym obciążeniem. Nic dziwnego, że tak chętnie wybierają ją zapaleni podróżnicy, którzy często przemieszczają się z miejsca na miejsce — nierzadko środkami transportu zbiorowego, a nie własnym autem — i chcą zredukować bagaż do minimum.

Kolejną ważną zaletą jest kompaktowość karimaty. Łatwo można zwinąć ją w rulon i spiąć, a następnie przytwierdzić do bagażu. Większość turystycznych plecaków wyposażonych jest w gumki, które umożliwiają łatwe jej przytwierdzenie.

Karimaty są popularne również ze względu na niską cenę. To rozwiązanie znacznie bardziej przystępne cenowo niż materac. Najtańsze modele kosztują zaledwie kilkanaście złotych.

Na rynku znajdziesz karimaty wykonane z aluminium i z pianki. Warto szukać wariantów z aluminiową warstwą, które gwarantują lepszą termoizolację. Największy komfort gwarantują nieco droższe karimaty dwuwarstwowe, grubsze i cięższe od zwyczajnych, jednak wciąż znacznie lżejsze od materacy.

Wybór karimaty ma również wady. Przede wszystkim, jest ona znacznie cieńsza i nie gwarantuje komfortu porównywalnego do materaca czy maty samopompującej. Nie ma bowiem wewnętrznej warstwy. Ponadto, mata pod namiot może łatwo się odkształcać pod wpływem zwinięcia w rulon, przez co używanie jej może być niewygodne. Dodatkowo zdarza się, że ślizga się ona na powierzchni namiotu.

Karimata pod namiot

Materac do namiotu — wady i zalety

Wybór materaca jest szczególnie popularny wśród osób, które są zmotoryzowane. To świetne rozwiązanie, jeśli wybierasz się pod namiot w jedno miejsce i nie planujesz podróżować, rozbijając obóz w różnych lokalizacjach. Jest tak dlatego, że materaca nie sposób zwinąć. W przeciwieństwie do karimaty, z której łatwo zrobić rulon, materac się składa i najczęściej przenosi w przeznaczonej do tego torbie.

Niewątpliwą zaletą materaca jest komfort, jaki gwarantuje. Wpompowane do wnętrza powietrze tworzy poduszkę, która unosi twoje ciało nad podłożem, co przekłada się na komfort snu.

Warstwa powietrza izoluje nie tylko przed nierównościami podłoża, ale również płynącym od niego chłodem. Dzięki temu, korzystając z takiego rozwiązania, nie musisz obawiać się nocnego zimna, które może dawać się we znaki przy spaniu na macie.

Nie zapominajmy również o przestrzeni. Na rynku znajdziesz nie tylko materace jednoosobowe, ale również warianty dwuosobowe. W przypadku karimat raczej się to nie zdarza — każdy musi mieć swój osobny egzemplarz.

Przejdźmy teraz do wad. Największą wadą, jaka wyklucza materac pod namiot z użycia podczas intensywnych podróży, jest oczywiście waga i nieporęczność. Noszenie dodatkowej torby jest problematyczne, gdy codziennie zmieniasz miejsce obozowiska. Materac trzeba również pompować, co wymaga trochę czasu i energii.

materac pod namiot

Mata samopompująca — kompromis między matą i materacem

Jeśli szukasz poręcznego rozwiązania, które łączy w sobie lekkość i poręczność karimaty i komfort materaca? Rozważ wybór maty samopompującej, która jest stosunkowo nowym rozwiązaniem dostępnym na rynku. Lepiej izoluje od podłoża niż zwyczajna mata do namiotu, a przy tym nie wymaga czasochłonnego pompowania. Po złożeniu możesz łatwo przytwierdzić ją do plecaka. Wewnątrz niej znajduje się specjalna pianka, która pompuje się automatycznie na skutek zasysania powietrza po otworzeniu zaworu.

Na rynku znajdziesz maty samopompujące pojedyncze i podwójne. Warto szukać wariantów wyposażonych w wybrzuszenie pod głowę, pełniące funkcję poduszki. Jeśli lubisz podróżować w chłodniejszych temperaturach, wypróbuj matę samopompującą termiczną, świetnie izolującą temperaturę.

mata samopompująca

Podsumowanie

Każde z rozwiązań ma swoje wady i zalety. Warto zastanowić się więc dokładnie, które właściwości stawiasz na pierwszym miejscu i to na ich podstawie podjąć decyzję. Jeśli lubisz podróżować bez planu i nocować w naturze, niekoniecznie na kempingu, lepszym wyborem może okazać się karimata lub mata samopompująca. Lekka mata do spania będzie priorytetem dla często przemieszczających się osób, zwłaszcza backpackerów, którzy często dźwigają wiele kilogramów na plecach i nie chcą sobie ich dokładać. Z kolei miłośnikom wypoczynku na kempingu najpewniej przypadnie do gustu materac.

Więcej artykułów o turystyce znajdziesz w naszym magazynie Empik Pasje.