Lauren Groff, „Floryda”, tłumaczenie Dobromiła Jankowska, Wydawnictwo Pauza

Floryda, gdzie mieszka autorka tomu opowiadań pod tym samym tytułem, to miejsce podmokłe, bagniste, pełne wężów, aligatorów i innych mało przyjaznych stworzeń. Może dlatego w opowiadaniach Groff bohaterowie stają nieustannie w obliczu zagrożenia – prawdziwego lub wyimaginowanego, ale na tyle poważnego, by mogło zatrząść ich życiem. Dużo w tych historiach perspektywy kobiecej – matki, małych dziewczynek, samotnej kobiety, niespełnionej żony. Groff jest mistrzynią herstory, a jej opowiadania zostają w czytelniku na długo.

 

Lauren Groff

23 maja, godz. 18:00 Metaforma Cafe, Kraków, ul. Powiśle 11

24 maja, godz. 18:00 Empik Renoma, Wrocław, ul. Świdnicka 40

25 maja, godz. 17:00 Teatr Powszechny, Warszawa, ul. Zamoyskiego 20, MAŁA SCENA

 

 

 

 

Niki Segnit, „Sztuka gotowania”, tłumaczenie: Piotr Jedynak, Roman Palewicz, Wydawnictwo Buchmann

Jak gotować i nie być niewolnikiem przepisów kulinarnych? Jak zostać kuchenną boginią bez zaglądania co i rusz do książki kucharskiej? Niki Segnit, autorce przełomowego „Leksykonu smaków”, zajęło osiem lat badań, rozmów i testowania w kuchni by zrozumieć, jak potrawy łączą się ze sobą; że czasem jeden składnik czy sposób przygotowania zmienia jedną potrawę w drugą. Nam serwuje dwanaście produktów i pokazuje jak każdy z nich – chleb, krem, czekolada – może ewoluować w coś innego, np. krakersy w chleb, chleb w bułkę, bułka w brioszkę czy babkę. Mając taką wiedzę i schematy powstawania kulinarnych, światów nic złego nam się w kuchnie nie stanie. Ani nam ani naszym potrawom.

 

Niki Segnit

25 maja, godz. 12:00 Teatr Powszechny, Warszawa, ul. Zamoyskiego 20, OGRÓD POWSZECHNY

25 maja, godz. 14:00 Teatr Powszechny, Warszawa, ul. Zamoyskiego 20, OGRÓD POWSZECHNY

 

 

 

 

Jacek Dukaj, „Po piśmie”, Wydawnictwo Literackie

Jeśli pismo nas określa, to czym jesteśmy bez niego? Bo czy tego chcemy czy nie, zauważa jeden z najciekawszych pisarzy science fiction, Jacek Dukaj, codziennie coraz bardziej od tego pisma odchodzimy. Zamiast napisać list – zadzwonimy. Zamiast przeczytać książkę – oglądamy serial albo siedzimy w internecie. Zamiast odpisać na maila, wysyłamy emotikon czy gifa. Jaki będzie człowiek w świecie po piśmie? Czy samo przeżywanie zastąpi nam jego zapis? Trudna lektura, ale spostrzegawczości Dukajowi nie można odmówić. Zastanawiamy się nad przyszłością, ale ona już tu jest. Dukaj ją po prostu nazywa.

 

Jacek Dukaj

22 maja, godz. 20:00 Empik Renoma, Wrocław, ul. Świdnicka 40

26 maja, godz. 20:00 Teatr Powszechny, Warszawa, ul. Zamoyskiego 20, DUŻA SCENA

 

 

 

Elisabeth Åsbrink, „Made in Sweden. 60 słów, które stworzyły naród”, tłumaczenie Natalia Kołaczek, Wydawnictwo Wielka Litera

A co, jeśli to, co wydaje nam się, że wiemy o Szwecji, to jedynie fantazja o idealnym narodzie? Znana szwedzka pisarka i dziennikarka postanowiła wziąć na warsztat najbardziej szwedzkie terminy i zwroty. W książce szuka ich źródła, drąży historię, która się za nimi kryje, by odpowiedzieć sobie na pytanie, czy istnieje coś takiego jak „szwedzkość”. Czym jest i czy Szwedzi mają powody, by być dumnymi ze swojego społeczeństwa, narodu i kraju?

 

Elisabeth Åsbrink

22 maja, godz. 20:00 Teatr Powszechny, Warszawa, ul. Zamoyskiego 20, MAŁA SCENA

 

 

 

Areta Szpura, „Jak uratować świat? Czyli co dobrego możesz zrobić dla planety?”, Wydawnictwo W.A.B.

Dlaczego plastik nie jest fantastik? Czy weganizm to tylko moda, czy stoi za tym coś więcej? No i czy naprawdę trzeba odmawiać sobie kawy na wynos? Areta Szpura, założycielka znanej marki modowej Local Heroes, postanowiła sprawdzić na własnej skórze, co to znaczy żyć bardziej ekologicznie, przyjaźnie dla środowiska. Przez rok swojej nauki zgromadziła wiedzę, którą codziennie dzieli się na swoim Instagramie. Teraz wychodzi jej książka. Z wywiadów w niej zgromadzonych dowiemy się, jak ograniczyć marnowanie żywności, nie zużywać niepotrzebnie energii i zasobów oraz dostrzec to, że nasze działania mają swoje konsekwencje. Ale też jak krok po kroku zacząć żyć bardziej eko, less waste, jak mówi Areta, mniej egoistycznie. Bo zmiana zaczyna się od nas.

 

Areta Szpura

21 maja, godz. 18:00 Empik Renoma, Wrocław, ul. Świdnicka 40

22 maja, godz. 18:00 Empik Bonarka, Kraków, ul. Kamieńskiego 11

25 maja, godz. 14:00 Teatr Powszechny, Warszawa, ul. Zamoyskiego 20, OGRÓD POWSZECHNY

25 maja, godz. 16:00  Teatr Powszechny, Warszawa, ul. Zamoyskiego 20, DUŻA SCENA

(w ramach dyskusji „Samoograniczenie ostatniej szansy”)

26 maja, godz. 16:00 Empik Galeria Bałtycka, Gdańsk, Al. Grunwaldzka 141

 

 

 

Ewa Winnicka, „Zbuntowany Nowy Jork. Wolność w czasach prohibicji”, Wydawnictwo Literanova

Jak w czasach prohibicji udało się utrzymać ponad trzydzieści tysięcy nielegalnych pijalni whisky w samym Nowym Jorku? Na to pytanie stara się odpowiedzieć Ewa Winnicka w książce o barwnych latach 20. i 30. XX wieku. Jeśli ktokolwiek wierzył, że zakaz picia i produkcji alkoholu uda się wprowadzić do miasta, gdzie na ulicach rządzą mafie od włoskiej po irlandzką, to grubo się mylił. W tej książce jest wszystko: polityka, obyczaje, policyjne naloty i cały ten jazz w nowojorskich nocnych lokalach.

 

Ewa Winnicka

22 maja, godz. 18:00  Teatr Powszechny, Warszawa, ul. Zamoyskiego 20, MAŁA SCENA

25 maja, godz. 16:00 Empik Renoma, Wrocław, ul. Świdnicka 40

 

 

 

 

Charlie LeDuff, „Shitshow! Ameryka się sypie, a oglądalność szybuje”, tłumaczenie Kaja Gucio, Wydawnictwo Czarne

Jak to się stało, że ostatnie wybory prezydenckie wygrał Donald Trump? LeDuff, ekscentryczny reporter, autor znanej u nas książki „Detroit. Sekcja zwłok Ameryki”, postanowił zapytać u źródła. Wybrał się w podróż po Ameryce, której nie słuchają elity ani mainstreamowe media, a która wyraziła swoje zdanie w ostatnich wyborach w USA. To Ameryka białych robotników, samotnych matek, żyjących na marginesie mieszkańców takich miast jak Baltimore czy Detroit. W książce rozlicza też polityków: z łapówkarstwa, bezkarności i oderwania od rzeczywistości. Jak to się dzieje, że ten cyrk na kółkach jeszcze się toczy, zdaje się pytać LeDuff, a my – po lekturze książki – razem z nim.

 

Charlie LeDuff

21 maja, godz. 20:00 Teatr Powszechny, Warszawa, ul. Zamoyskiego 20, MAŁA SCENA

24 maja, godz. 18:00 Empik Plac Wolności, Poznań ul. Ratajczaka 44

 

 

 

Magdalena Witkiewicz, „Jeszcze się kiedyś spotkamy”, Wydawnictwo Filia

Na ile losy naszych przodków mogą wpłynąć na nasze życie? Co wspólnego może mieć ze sobą, oprócz genów, kobieta o trudnej wojennej przeszłości, z własną wnuczką, która wiele lat później przeżywa kryzys małżeński? Gdy Justyna pozna trudne losy swojej babki Adeli i jej przyjaciół, życie już nigdy nie będzie takie same. Bo przeszłość naszych przodków jest także naszą przeszłością.

 

Magdalena Witkiewicz

20 maja, godz. 18:00 Empik Galeria Bałtycka, Gdańsk, Al. Grunwaldzka 141

21 maja, godz. 18:00 Empik Plac Wolności, Poznań ul. Ratajczaka 44

22 maja, godz. 20:00 Empik Bonarka, Kraków, ul. Kamieńskiego 11

23 maja, godz. 18:00 Empik Renoma, Wrocław, ul. Świdnicka 40

26 maja, godz. 16:00 Empik Silesia, ul. Chorzowska 107, Katowice

 

 

 

Wojciech Tochman, „Schodów się nie pali”, Wydawnictwo Literackie

To książka o Polsce sprzed dwóch dekad. W jedenastu reportażach Wojciech Tochman z właściwą sobie wnikliwością i uważnością portretuje kraj oraz jego mieszkańców: adoptowanego syna, który po trzydziestu latach spotyka brata bliźniaka; niedoszłego zakonnika, który ginie w trzęsieniu ziemi w Asyżu, chłopca o brzydkiej twarzy. Ale są tu też historie znanych i wielkich: Piotra Skrzyneckiego, Wandy Rutkiewicz czy Marty Kucharskiej, przyjaciółki Edwarda Stachury. W 2001 roku książka otrzymała nominację do Nagrody Literackiej „Nike”.

 

Wojciech Tochman

25 maja, godz. 16:00 Empik Plac Wolności, Poznań ul. Ratajczaka 44

 

 

 

Szczepan Twardoch, „Jak nie zostałem poetą”, Wydawnictwo Literackie

„Ciągle nie zdecydowałem, czy uprawianie literatury jest dla mnie po prostu zawodem, czy może raczej czymś w rodzaju choroby psychicznej” — pisze w swojej najnowszej książce, ni to dzienniku, ni to memuarze autor „Króla” i „Morfiny”. Czy świat byłby lepszy gdyby Twardoch postanowił zostać poetą? Trudno powiedzieć, na pewno świat ma się dobrze z Twardochem – pisarzem. Tym razem autor bawi się formą, wyobrażeniem siebie, ale też pokazuje, z jaką łatwością przychodzi mu wymyślanie historii. A może wcale ich nie wymyśla, za to świetnie je opowiada?

 

Szczepan Twardoch

25 maja, godz. 18:00 Teatr Powszechny, Warszawa, ul. Zamoyskiego 20, DUŻA SCENA

 

 

 

 

Łukasz Orbitowski, „Kult”, Wydawnictwo Świat Książki

Czas – rok 1983. Miejsce – Polska Ludowa. W ponurą codzienną rzeczywistość spod znaku milicyjnej pałki wkrada się plotka o objawieniach maryjnych. Maryja ma ukazywać się w podwrocławskiej Oławie. I choć kościół odcina się od objawień, do miasteczka zaczynają ściągać tłumy wiernych. Orbitowski bierze na warsztat prawdziwe wydarzenia, by opowiedzieć historię o miłości, lojalności i stracie oraz o nas samych w godzinie próby. Już teraz mówi się o tym, że to najdojrzalsza powieść Łukasza Orbitowskiego.

 

Łukasz Orbitowski

20 maja, godz. 18:00 Empik Bonarka, Kraków, ul. Kamieńskiego 11

21 maja, godz. 18:00 Empik Silesia, ul. Chorzowska 107, Katowice

22 maja, godz. 18:00 Empik Renoma, Wrocław, ul. Świdnicka 40

23 maja, godz. 18:00 Empik Plac Wolności, Poznań ul. Ratajczaka 44

24 maja, godz. 18:00 Empik Galeria Bałtycka, Gdańsk, Al. Grunwaldzka 141

25 maja, godz. 19:00 Teatr Powszechny, Warszawa, ul. Zamoyskiego 20, MAŁA SCENA

 

 

 

Wiktor Jerofiejew, „Różowa mysz”, Wydawnictwo Agora

Dzieci, które poszukują swoich utraconych rodziców i podwodny świat Car-Dna to główny wątek powieści, do lektury której zaprasza nas Jerofiejew. Małoletnia bohaterka, Marusia, niczym Alicja w Krainie Czarów musi odnaleźć się w tej dziwacznej rzeczywistości na opak, by dotrzeć do swoich rodziców. A nam autor tej karykaturalnej baśni dla dorosłych pozostawia czytelne znaki przeniesione niemal jeden do jednego z naszego świata.

 

Wiktor Jerofiejew

26 maja, godz. 14:00 Teatr Powszechny, Warszawa, ul. Zamoyskiego 20, DUŻA SCENA

 

 

 

Wit Szostak, „Poniewczasie”, Wydawnictwo Powergraph

Książka w książce, historia w historii. To powieść, która jednocześnie ma elementy dziennika i eseju filozoficznego, opowiadana przez bohatera wymyślonego, narratora i samego autora. Pierwszy przechodzi kryzys w związku, ten trzeci – kryzys twórczy. Brzmi skomplikowanie? Wit Szostak mówi o niej, że to książka o uchodzeniu. „Uchodzimy z miejsc, z historii, z pamięci, z relacji, z życia. Uchodzi z nas życie, sens, wspomnienia, bliscy. Desperacko próbujemy powiązać swoje istnienie ze światem, szukając korzeni, śladów, domów” – mówi autor. To opowieść o historii samej kultury, ale też naszym w niej miejscu, naszym odnajdywaniu się i zagubieniu.

 

Wit Szostak

26 maja, godz. 17:00 Teatr Powszechny, Warszawa, ul. Zamoyskiego 20, MAŁA SCENA

 

 

 

Vincent V. Severski, „Odwet”, Wydawnictwo Czarna Owca

Dla fanów poprzedniej powieści autora, pt. „Zamęt”, mamy dobrą wiadomość. Oto członkowie tajnej komórki Agencji Wywiadu ponownie ruszają do akcji! Gdy kolejny polski agent umiera w niewyjaśnionych okolicznościach, w kraju zbliżają się wybory parlamentarne, a nieoczekiwany bohater wojny w Iraku zaczyna zagrażać partii rządzącej, czas zbadać sytuację. Mocna fabuła.

 

Vincent V. Severski

20 maja, godz. 18:00 Empik Silesia, ul. Chorzowska 107, Katowice

21 maja, godz. 20:00 Empik Bonarka, Kraków, ul. Kamieńskiego 11

23 maja, godz. 20:00 Empik Plac Wolności, Poznań ul. Ratajczaka 44

24 maja, godz. 20:00 Empik Renoma, Wrocław, ul. Świdnicka 40

25 maja, godz. 18:00 Empik Galeria Bałtycka, Gdańsk, Al. Grunwaldzka 141

26 maja, godz. 19:00 Teatr Powszechny, Warszawa, ul. Zamoyskiego 20, MAŁA SCENA

 


 

Agata Stankiewicz, Małgorzata Nagat, „Dziewczyny z wypiekami”, Wydawnictwo Burda Książki

Ta książka mieści w sobie przepisy na najbardziej smakowite ze słodkości. Znajdziemy tu nie tylko wyszukane torty, ale także takie cuda jak brownie z solonym karmelem, sernik dyniowy czy gruszkowo-miętowy strudel z nutą pomarańczy. Autorki przepisów uwielbiają tworzyć nowe połączenia smakowe i eksperymentować w kuchni. Efekt? Pyszny!

 

Małgorzata Nagat i Agata Stankiewicz (Dziewczyny z wypiekami)

26 maja, godz. 15:00 Teatr Powszechny, Warszawa, ul. Zamoyskiego 20, OGRÓD POWSZECHNY

 

 

 

Marek Pióro, „Plamka mazurka”, Wydawnictwo Marginesy

Nie każdy drobny ptak to wróbel, ale każdy ptak – duży i mały – to worek pełen anegdot, historii i wzruszeń. Marek Pióro sięga na samo jego dno i hojnie obdziela nimi czytelnika. Dla autora popularnego bloga ptasiarskiego nie ma czegoś takiego jak gatunki niewarte uwagi. Który ptak jest najmłodszy? Którego historia sięga najdalej? Który zjawił się w mitach, który w Biblii, które weszły do przysłów? O którym poeci piszą najczęściej? Czy Adam Mickiewicz byłby dobrym ornitologiem? Dla miłośników ornitologii – pozycja obowiązkowa.

 

Marek Pióro

25 maja, godz. 18:00 Teatr Powszechny, Warszawa, ul. Zamoyskiego 20, OGRÓD POWSZECHNY

26 maja, godz. 12:00 Teatr Powszechny, Warszawa, ul. Zamoyskiego 20, OGRÓD POWSZECHNY

 

 

 

Rafał Woś, „Lewicę racz nam zwrócić, Panie!”, Wydawnictwo Post Factum

Czy Polacy potrzebują lewicy? Jaką rolę pełniły ruchy i partie lewicowe na przestrzeni historii naszego kraju? Skąd się wzięły, co po nich zostało? Rafał Woś, znany i nagradzany dziennikarz ekonomiczny, przygląda się między innymi drodze, jaką przeszła lewica w Polsce po upadku komunizmu i szuka dla niej miejsca w świadomości politycznej Polaków.

 

Rafał Woś

21 maja, godz. 18:00  Teatr Powszechny, Warszawa, ul. Zamoyskiego 20, MAŁA SCENA

 

 

 

O.S.T.R., „Brzydki, zły i szczery”, Wydawnictwo Wielka Litera

Fanom hip-hopu Ostrego przedstawiać nie trzeba. Mówi o sobie „rocznik osiemdziesiąty, bez Insta, bez Facebooka, bez smartfona”. Ważne są muzyka i koncerty. Przekonuje, że nie wyobraża sobie robienia w życiu czegokolwiek innego. „Brzydki, zły i szczery” to historia wielkiego idealisty, człowieka niezwykle zdeterminowanego i wytrwałego, który miał cel i konsekwentnie dążył do jego realizacji. Teraz opowiada o swojej drodze na szczyt, nie milcząc na temat potknięć.

 

Adam Ostrowski (O.S.T.R.)

26 maja, godz. 14:00 Teatr Powszechny, Warszawa, ul. Zamoyskiego 20, OGRÓD POWSZECHNY

 

 

 

Adam Zagajewski, „Substancja nieuporządkowana”, Wydawnictwo Znak

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich pisarzy za granicami kraju, w eseistycznej formie wędruje przez główne trakty i boczne ścieżki literaturoznawstwa. Wspomina tych, których już nie ma – wielkich poetów naszych czasów, próbując przełożyć ich przesłanie na język współczesnego chaosu. Z nostalgią zerka w stronę Drohobycza przesiąkniętego duchem Schulza, podgląda Herberta skupionego nad swoim notatnikiem w zapomnianym już muzeum w Dahlem. Skłania do wzmożonej uwagi między akapitami.

 

Adam Zagajewski

25 maja, godz. 14:00 Teatr Powszechny, Warszawa, ul. Zamoyskiego 20, DUŻA SCENA

 

 

 

Marek Krajewski, „Dziewczyna o czterech palcach”, Wydawnictwo Znak

Rok 1922, Kresy Wschodnie. Na linii Lwów – Warszawa – Wolne Miasto Gdańsk trwa bezwzględny wyścig wywiadów. Dwadzieścia lat po debiucie Marek Krajewski bierze się za powieść szpiegowską. Jak mówi, chciał to zrobić od zawsze. Stawką śledztwa będzie świeżo wywalczona niepodległość ojczyzny.

 

Marek Krajewski

20 maja, godz. 18:00 Empik Renoma, Wrocław, ul. Świdnicka 40

21 maja, godz. 18:00 Empik Bonarka, Kraków, ul. Kamieńskiego 11

22 maja, godz. 18:00 Empik Silesia, ul. Chorzowska 107, Katowice

24 maja, godz. 20:00 Teatr Powszechny, Warszawa, ul. Zamoyskiego 20, DUŻA SCENA

26 maja, godz. 16:00 Empik Plac Wolności, Poznań ul. Ratajczaka 44

 

 

 

Robert Ziębiński, „Stephen King. Instrukcja obsługi”, Wydawnictwo Albatros

Pierwszy kompleksowy przewodnik po literackim i filmowym świecie mistrza horroru. Oprócz szczegółowych omówień wszystkich jego tytułów, w środku znajdziemy również osobiste wyznania uznanych polskich autorów na temat ich doświadczeń z twórczością Kinga i tym, w jaki sposób wpłynęła ona na ich pisanie. „Stephen King. Instrukcja obsługi” to także seria rozmów ze współpracownikami odpowiedzialnymi za najważniejsze dzieła Kinga: Mickiem Garrisem („Lśnienie”, „Bastion”), Peterem Straubem („Talizman”, „Czarny dom”), Zakiem Hilditchem („1922”), czy Tommym Lee Wallace’em („To”).

 

25 maja, godz. 13:00 Teatr Powszechny, Warszawa, ul. Zamoyskiego 20, MAŁA SCENA (w ramach dyskusji „Stephen King – instrukcja obsługi”)

 

 

 

Tomasz Organek, „Teoria opanowywania trwogi”, Wydawnictwo W.A.B

To debiut literacki jednego z najbardziej utalentowanych polskich muzyków, dwukrotnego zdobywcy platynowej płyty. Tytułowa teoria to istniejący w psychologii pogląd, że podstawowym źródłem ludzkiej motywacji jest doświadczenie lęku wynikającego ze świadomości własnej, nieuchronnej śmierci. Organek stworzył powieść o ludziach na skraju rozpaczy, zrezygnowanych i zagubionych w realiach współczesnego kapitalizmu. Efektem jest podróż przez listopadową Polskę pisana znakomitym językiem.

Spotkanie poprowadzi Jan Niebudek. 

 

Tomasz Organek

26 maja, godz. 16:00 Teatr Powszechny, Warszawa, ul. Zamoyskiego 20, OGRÓD POWSZECHNY

26 maja, godz. 20:30 (ØRGANEK – koncert) Teatr Powszechny, Warszawa, ul. Zamoyskiego 20, OGRÓD POWSZECHNY

 

 

Michał Rusinek, „Niedorajda, czyli co nam radzą poradniki”, Wydawnictwo Agora

Co to jest bezradnik? To taki poradnik, który wywiedzie na manowce. Michał Rusinek bezbłędnie ośmiesza wywody autorów literatury poradniczej i takiej, która w zbyt dosłowny sposób próbuje ułatwić czytelnikom życie. Tropi językowe kurioza i stereotypy, czasem komentując je w sposób dobroduszny, innym razem – złośliwy. Powstał więc poradnik korzystania z poradników, a profesor Andrzej Markowski rekomenduje: czytajmy Rusinka, by z niedorajdy stać się dorajdą.

 

Michał Rusinek

20 maja, godz. 18:00 Empik Plac Wolności, Poznań ul. Ratajczaka 44

24 maja, godz. 18:00 Empik Silesia, ul. Chorzowska 107, Katowice

25 maja, godz. 15:00 Teatr Powszechny, Warszawa, ul. Zamoyskiego 20, MAŁA SCENA

26 maja, godz. 16:00 Empik Renoma, Wrocław, ul. Świdnicka 40

 

 

 

Marcin Meller, „Nietoperz i suszone cytryny”, Wydawnictwo W.A.B

Były redaktor naczelny „Playboya” i jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich dziennikarzy w swoich felietonach pochyla się – a czasem i pastwi – nad światem mediów, polityki, piłki nożnej, ale też mazurskim mikrokosmosem, w którym spędza dużą część życia. Zamieszczone w zbiorze teksty powstały w latach 2016 – 2019, a omawiane sprawy są bardzo aktualne. Będzie więc o dzieciach i ojcach, lizusach i romantykach, zachwytach i irytacjach, małych przyjemnościach oraz wielkich cierpieniach, o radości życia i niezgodzie na draństwo.

 

Marcin Meller

22 maja, godz. 18:00 Empik Galeria Bałtycka, Gdańsk, Al. Grunwaldzka 141

 

 

Robert J. Szmidt, „Uniwersum Metro 2035. Riese”, Wydawnictwo Insignis

Kolejna, po „Otchłani” i „Wieży”, powieść Roberta J. Szmidta, będąca ukłonem w stronę uniwersum Metro 2035, literackiego świata stworzonego przez Dmitrija Głuchowskiego. Akcja rozgrywa się w Górach Sowich, gdzie mieści się podziemne serce Nowej Polski. Tytułowe Riese to legendarny kompleks stworzony przez hitlerowców, przez kolejne dekady rozbudowywany morderczą pracą tysięcy niewolników. Ich istnienie to tylko jedna z wielu tajemnic, na jakie natknie się po drodze Duch, główny bohater książki.

 

Robert J. Szmidt

21 maja, godz. 18:00 Empik Galeria Bałtycka, Gdańsk, Al. Grunwaldzka 141

22 maja, godz. 18:00 Empik Plac Wolności, Poznań ul. Ratajczaka 44

23 maja, godz. 18:00 Empik Silesia, ul. Chorzowska 107, Katowice

24 maja, godz. 18:00 Empik Bonarka, Kraków, ul. Kamieńskiego 11

25 maja, godz. 13:00 Teatr Powszechny, Warszawa, ul. Zamoyskiego 20, DUŻA SCENA

(w ramach dyskusji „Stephen King – instrukcja obsługi”)

25 maja, godz. 20:00 Teatr Powszechny, Warszawa, ul. Zamoyskiego 20, DUŻA SCENA

(w ramach dyskusji „Szósty zmysł literatury”)

 

 

 

Katarzyna Grochola, „Zranić marionetkę”, Wydawnictwo Literackie

Czy Katarzyna Grochola może nas jeszcze czymś zaskoczyć? Tak! Kryminałem! Jej debiut w tej kategorii to mroczna opowieść o serii niefortunnych zdarzeń, gdzie trup ściele się gęsto, a jedyny detektyw, który jest w stanie rozwikłać zagadkę kolejnych zgonów, musi sam opędzać się od własnych demonów. Jakie sekrety kryją przed nami inni ludzie, i czemu niektóre z nich warto pogrzebać razem z nimi? W raporcie wydanym przez Bibliotekę Narodową możemy przeczytać, że Grochola znalazła się w pierwszej trójce najczęściej czytanych polskich autorów w latach 2000-2017, zaraz za Sienkiewiczem i Mickiewiczem. Chyba wiemy, dlaczego.

 

Katarzyna Grochola

23 maja, godz. 18:00 Teatr Powszechny, Warszawa, ul. Zamoyskiego 20, DUŻA SCENA