Urządzając sypialnię dla dziecka, zatroszcz się m.in. o odpowiednie oświetlenie przestrzeni do snu, ale również o pościel. Od pierwszych tygodni życia od jej jakości w dużej mierze zależy komfort i samopoczucie malucha. Oto, na co należy zwrócić uwagę.
 

Po pierwsze: naturalny materiał wykonania

Dziecięca, a zwłaszcza niemowlęca skóra są bardzo wrażliwe i podatne na podrażnienia. Nawet jej krótki kontakt z nieodpowiednią – zbyt szorstką czy uczulającą – tkaniną może być źródłem problemów. Dlatego gdy przyglądasz się ofertom pościeli dla malucha, w pierwszej kolejności sprawdź, z czego została wykonana. W tej materii nie ma miejsca na kompromisy. Pościel niemowlęca powinna być uszyta z miękkiej i przyjemnej w dotyku bawełny. W pełni naturalne surowce to najlepsza gwarancja, że rożek czy śpiworek zagwarantują pociesze smaczny sen.

Po drugie: kolorystyka pościeli

Kolory mają bardzo duży wpływ na to, jak odbieramy otoczenie. Dzieje się tak od pierwszych miesięcy życia. O ile żywe i mocno nasycone kolory idealnie stymulują dziecko do zabawy w środku dnia, o tyle wieczorem mogą zaburzać jego sen, nie pozwalając maluchowi uspokoić się i zrelaksować. Dotyczy to zarówno kolorów ścian, jak i barw, w jakich utrzymana jest pościel.

  • Wybieraj ciepłe, pastelowe barwy – ocieplą sypialnię i stłumią nadmiar emocji.

  • Unikaj zbyt krzykliwych barw, które mogą dekoncentrować i psuć „senną” atmosferę.

Po trzecie: wzór na pościeli

O ile w przypadku pościeli niemowlęcej możesz poprzestać na tym, by miała delikatną, stonowaną barwę i była wykonana z naturalnej tkaniny, o tyle pościel dziecięca powinna oferować również ciekawy wzór. Czyli jaki? Najlepiej ten nawiązujący do ulubionej bajki pociechy.

Dzieci zaczynają oglądać kreskówki już w pierwszych latach życia. A skoro tak, zaczynają mieć swoje preferencje. Co teraz jest na topie? Nieustannie – pościel z bohaterami Krainy Lodu, ale również Aut, Minionków czy bajek Disneya. To one zrobią na Twoim maluchu najlepsze wrażenie.

Jeżeli zaś zamiast bajkowych wzorów chcesz wybrać te niezwiązane z kreskówkami, postaw np. na samochody czy piłki do futbolu w przypadku chłopców i motywy kwiatów lub słodyczy dla dziewczynek. Tego typu dekoracje będą odpowiednią zachętą dla malucha, aby zechciał usadowić się wygodnie w łóżku i spokojnie zasnąć.

Odpowiednio dobrana pościel to podstawa zdrowego snu dziecka. Pamiętaj również o jej regularnej wymianie, zwłaszcza jeśli dziecko ma skłonność do alergii. Poszewki na kołdrę i poduszki, a także prześcieradło to potężne źródło roztoczy. Dlatego warto ją zmieniać minimum raz na dwa tygodnie. Miej więc w zanadrzu kilka fantazyjnych kompletów, aby w razie potrzeby móc zaoferować maluchowi nową atrakcję w jego sypialni.