Mycie samochodu ręcznie czy na myjni automatycznej – co lepsze? 

Wybór metody mycia auta to spory dylemat. Oba rozwiązania – zarówno mycie ręczne samochodu, jak i myjnia automatyczna – mają swoje zalety i wady. W tym pierwszym przypadku użytkownik pojazdu ma pełną kontrolę nad tym, co się dzieje; z kolei w myjni bardzo często dochodzi do uszkodzeń powłoki lakierniczej przez pracujące automatycznie szczotki. Z drugiej strony wizyta w profesjonalnej myjni to ogromna oszczędność czasu.

Stawiając jednak na szali bezpieczeństwo auta i czas, warto znaleźć wolny weekend i samodzielnie zabrać się za mycie samochodu.

 

SUPER K2 ZESTAW DO MYCIA SAMOCHODU AUTA + GRATIS !

 

Polerowanie lakieru – lepiej zrobić to samemu czy jechać do lakiernika? 

Kłopotem w tym przypadku jest przede wszystkim czas. Kolejki do lakiernika bywają spore, a pozostawienie u niego auta – choćby na kilka godzin – bywa problematyczne. Zwłaszcza gdy prace nagle się przeciągają, a samochód przecież jest potrzebny. Pracując z lakierem we własnym garażu, można rozpocząć prace w każdej wolnej chwili; i ponownie, jak w przypadku mycia, mieć pełną kontrolę nad tym co się dzieje.

Druga kwestia to finanse. Zakupienie urządzenia do samodzielnego polerowania lakieru to jednorazowy wydatek rzędu od 150 do średnio 300 złotych, bo tyle kosztują podstawowe polerki obrotowe. Z kolei usuwanie rys u lakiernika to koszt do 300 do 1000 złotych, zależnie od poziomu uszkodzeń, ich częstotliwości i wielkości auta.

 

Elektryczna polerka obrotowa Masner 1200W +dysk +futro

 

Mycie samochodu – jak zrobić to dokładnie? 

Samodzielne mycie nie musi oznaczać stania z gąbką i szmatką przez całe popołudnie. Na rynku dostępnych jest wiele sprzętów i urządzeń, które powstały z myślą o wygodzie i oszczędności czasu kierowców. To np. Karcher do mycia auta – myjka ciśnieniowa, która umożliwi ci wygodne, bezdotykowe i przede wszystkim sprawne usuwanie zgromadzonego brudu. I pod tą ogólną nazwą kryje się całkiem sporo opcji! Jedno urządzenie to możliwość:

  • Ciśnieniowego wydobywania zaschniętego błota czy soli drogowej zalegających na nadkolach, pod błotnikami czy między ramionami felg – wystarczy ciśnienie rzędu 110 barów, by usunąć standardowe zabrudzenia. Przykładowy model Karcher K4 Premium to aż 130 barów!
  • Kompleksowego mycia auta – wybierając myjkę z układem mieszania wody z detergentem, użytkownik zyska urządzenie, które samodzielnie nie tylko nawilży lakier i spłucze zabrudzenia, ale także potraktuje je środkiem czyszczącym. Znika więc konieczność samodzielnego nakładania detergentu gąbką. Taką możliwość daje wymieniony wyżej model.
  • Czyszczenie podwozia – z wykorzystaniem dedykowanej lancy kątowej.
  • Szczotkowanie felg i kół – z uniwersalną końcówką Karchera dostosowaną do modeli myjek od K2 do K7.

Co więcej, dobra myjka ciśnieniowa daje nie tylko możliwość mycia samochodu, ale także wykorzystania jej do porządków przydomowych: czyszczenia chodników czy płotów pod ciśnieniem.

 

Myjka ciśnieniowa KARCHER K4 Compact 1.637-500.0

 

Polerowanie lakieru samochodowego – jak zrobić to sprawnie? 

Polerowanie to praca, która kojarzy się z bardzo wolnym, żmudnym i pracochłonnym procesem. Skojarzenie to jest słuszne – usunięcie rys z powłoki lakierniczej czy szyb wymaga czasu, cierpliwości i oczywiście precyzji. Jednak i w tym przypadku z pomocą przychodzi technika. Wystarczy przyjrzeć się pracy fachowców od auto detailingu, by dostrzec, że do polerowania lakieru samochodowego nie używają wyłącznie siły własnych rąk. Kluczem do sprawnej, dokładnej polerki jest zastosowanie dedykowanego urządzenia – o tej samej nazwie, tj. polerki obrotowej. Podobne modele do tych, które można kupić dla siebie, wykorzystują właśnie specjaliści z lakierni. Co dokładnie wybrać na dziale motoryzacyjnym, by móc zająć się polerowaniem auta samodzielnie?

  • Elektryczna polerka obrotowa – zwróć uwagę na możliwość płynnej regulacji obrotów, dzięki której będziesz mógł w sposób subtelny zwiększać lub zmniejszać ich prędkość. Równie istotnym parametrem jest intensywność generowanych wibracji; im niższa, tym wygodniejsza i mniej obciążająca dla mięśni będzie praca. Pamiętaj także o sprawdzeniu mocy oraz zakresie intensywności obrotów na minutę; to od tych danych zależy skuteczność pracy polerki. Wśród polecanych modeli można wyróżnić sprzęt marki Masner: to 1200 W, zakres obrotów od 600 do aż 3 tysięcy.
  • Zestaw gąbek – możesz wybierać wszystkie po kolei; ale po co? Decydując się na zakupienie dużego zestawu polerskiego, będziesz miał pewność, że zyskasz dostęp do każdego potrzebnego w danej sytuacji stopnia miękkości gąbki. A te mają ogromne znaczenie; im płytsze zarysowania, tym delikatniejsza powinna być jej struktura. Na rynku dostępne są pakiety składające się nawet z 18 elementów, wśród których (poza gąbkami) otrzymasz także ściereczki do polerowania i wymienny dysk do polerki elektrycznej. Pamiętaj tylko, by rozmiar gąbek dobrać do średnicy dysku z posiadanego urządzenia!
  • Zestaw past do polerowania lakieru – past polerskich także należy mieć co najmniej kilka; i one występują w różnych stopniach twardości. Pasty powinny być dopasowane do gąbki: miękka gąbka z miękką pastą, twarda z twardą.

 

Z kolei o tym, jak polerować auto, możesz przeczytać w naszym drugim artykule.


Ręczne polerowanie samochodu – jak to zrobić? Poradnik


 

18-częściowy zestaw polerski, 150 mm

 

Okazuje się więc, że zarówno usuwanie zarysowań, jak i zabrudzeń z auta nie musi być bardzo trudne. Grunt to wykorzystanie odpowiednich sprzętów.

Więcej poradników znajdziesz na Empik Pasje w dziale Motoryzacja.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock