Warto rozłożyć również koszty na kilka miesięcy, aby nie musieć wydawać jednorazowo sporej sumy. Obecnie do wyboru jest tak wiele artykułów, że rodzicom łatwo jest w tym wszystkim się pogubić. Jak skompletować wyprawkę dopasowaną do potrzeb ucznia? Podpowiadamy!

Od czego rozpocząć tworzenie listy zakupów szkolnych?

Warto podzielić listę zakupów szkolnych na kilka kategorii. Najważniejszą z nich będą książki, zeszyty oraz wszelkie przybory do pisania. Zapisując pozycje w poszczególnych kategoriach, pamiętajmy przede wszystkim o potrzebach dziecka. Przykładowo, dla pierwszoklasisty bardzo ważne będą odpowiednie buty na zmianę, z kolei dla licealisty – modny plecak. Uczniowie w różnym wieku mają różne potrzeby. Pełna wyprawka szkolna składa się z niezbędnych przedmiotów. Nie kupujmy przyborów, po które uczeń nigdy nie sięgnie. Listę zakupów możemy modyfikować, uwzględniając potrzeby dziecka. W końcu to jemu mają podobać się przybory, z których będzie korzystać na co dzień.

Strój sportowy

Zajęcia z wychowania fizycznego są obowiązkowe, dlatego musimy zadbać o to, by dziecko miało wygodny strój sportowy - najlepiej kilka zestawów na zmianę. Konieczne są dresy - po dwa zestawy na okres zimowy i letni. Na listę zakupów trzeba wpisać dresy letnie oraz dresy zimowe. Dziecku przydadzą się również proste koszulki bez nadruków, legginsy czy krótkie spodenki. Nie zapomnijmy również o obuwiu sportowym. Strój sportowy będzie często używany, więc warto wybrać ten wysokiej jakości, który będzie stworzony z tkanin odprowadzających wilgoć. Koniecznie trzeba również kupić skarpetki z oddychających materiałów, które zapewnią komfort podczas wysiłku fizycznego.

Przybory szkolne i akcesoria

To najbardziej szczegółowa kategoria, dlatego warto poświęcić nieco więcej czasu na sporządzenie odpowiedniej listy. To właśnie w tej kategorii umieszczamy długopisy, kredki, bloki techniczne i rysunkowe, plany lekcji, podkładki na biurko, plecaki, piórniki, pendrive. Przybory szkolne stale się zmieniają, dlatego często rodzice zapominają o niektórych z nich. Przykładowo, jeszcze kilka lat temu stosowanie pendrive nie było tak popularne, dziś to niemal konieczność. Warto kupić najpierw podstawy, np. niebieski, czarny, kolorowy długopis, zamiast wielu długopisów w rozmaitych kolorach. Na zajęcia matematyczne przyda się kalkulator, cyrkiel, kątomierz, ekierka, linijka. Z kolei na lekcje plastyki dziecko powinno przynosić różnorodne farby, pędzle, flamastry, nożyczki, plastelinę, modelinę. Do dodatkowego wyposażenia należą: lunchbox, zszywacz, dziurkacz, a także karteczki samoprzylepne czy zakreślacze, które ułatwiają naukę w domu.

Książki i zeszyty

Książki, które będą niezbędne do realizowania programu szkolnego, możemy znaleźć w placówkach. Oprócz obowiązkowych podręczników, możemy dokupić książki, które zachęcą dziecko do nauki i w prosty sposób poszerzą jego wiedzę. Wybór jest naprawdę szeroki, dlatego tego rodzaju zakupy warto robić ze swoją pociechą. Lektury edukacyjne są dostosowane do wieku dziecka. Dodatkowo musimy zadbać o zeszyty, skoroszyty, notatniki. Papiernicze przybory to konieczność dla ucznia w każdym wieku. Nieistotne, czy Twoje dziecko rozpoczyna naukę w pierwszej klasie podstawówki, czy uczy się w liceum, zeszyty to niezbędnik. Musimy zwracać uwagę na wypełnienie kartek. Małe dzieci z pewnością nie poradzą sobie dobrze z pisaniem w zeszycie w małą kratkę. Znacznie lepiej sprawdzą się zeszyty w linie. Z kolei nastolatek potrzebuje zarówno zeszytów w kratkę, linie, jak i pustych. Do kompletowania notatek przydadzą się segregatory. Powinniśmy również kupić koszulki czy teczki, które ułatwią utrzymanie porządku w notatkach z poszczególnych przedmiotów.