Rozdzielczość przede wszystkim

Wybranie urządzenia o odpowiedniej rozdzielczości jest pierwszym krokiem na drodze do świetnych nagrań. Najbardziej rozpowszechnione z nich to:

  • SD — 720 pikseli w poziomie i 576 w pionie. Obecnie raczej wychodzi z użytku i jest przymiotem najtańszych kamer cyfrowych. Nie zapewnia rewelacyjnej szczegółowości nagrywanych materiałów, ale urządzenia, które nagrywają w tym formacie, mają zwykle bardzo atrakcyjną cenę.
  • Full HD — 1920x1080 pikseli. Jest niepisanym standardem wielu urządzeń nagrywających i wyświetlających obraz, takich jak telewizory, ekrany monitorów czy kamerki do wideokonferencji. Kamera cyfrowa Full HD sprawdzi się zarówno w amatorskich, jak i półprofesjonalnych zastosowaniach — takich jak np. nagrywanie eventów.

  • 4K — 3840x2160, czyli czterokrotnie wyższe zagęszczenie pikseli niż w przypadku opisanego powyżej Full HD. Obraz nagrany w ten sposób charakteryzuje się bardzo wysoką szczegółowością, kontrastem oraz nasyceniem kolorów. W połączeniu z wysokimi technologiami ekspozycji (np. HDR) daje bardzo wysoką jakość wszelkich nagrywanych materiałów.

Rozdzielczość powinna być punktem wyjścia zakupu dowolnej kamery. Kolejny parametr jaki warto rozważyć to sposób magazynowania pamięci.

Nośnik danych kamery wideo

Urządzenie nagrywające wideo powinno posiadać odpowiednią ilość pamięci — bowiem na niej zapisuje się nagrywany materiał. W przeszłości szeroko rozpowszechnione były kasety oraz płyty DVD. Obecnie z rozwiązań tych zrezygnowano na rzecz pamięci Flash, a także powoli odchodzących w kamerach na dalszy plan dysków HDD.

Pamięć w kamerach cyfrowych służy do rejestrowania i przechowywania danych. Realizowane jest najczęściej na dwa sposoby:

  • dysk SSD (Solid State Drive), który umożliwia szybką i cichą pracę kamery, mniejszą wagę (w porównaniu z HDD) oraz lepszą ochronę danych;
  • pamięć flash z możliwością rozszerzenia jej o karty pamięci (np. 32 GB pamięci stacjonarnej z możliwością opcją zwiększenia o 64 GB przy pomocy kart). Pamięć flash dobrze nadaje się do małych, kieszonkowych kamer cyfrowych i jest bardziej wytrzymała od dysku twardego.

Dyski HDD (Hard Disk Drive) należy do rozwiązań energochłonnych, co znacznie skraca czas pracy na baterii. Charakteryzuje się także mniejszą szybkością niż SSD, jest również bardziej awaryjny. Jego plusem jest jednak cena oraz obszerność przestrzeni dyskowej. Mimo tych plusów większość producentów kamer cyfrowych decyduje się na dyski SSD i pamięć flash.

Ogólne cechy cyfrowych kamer wideo

Jeśli powyższe dane nie są szczególnie pomocne na etapie wyboru, warto przejrzeć typologię dostępnych na rynku urządzeń. Ich cechy oraz ogólnikowy profil zastosowań potrafi często podpowiedzieć niezdecydowanym amatorom nagrywania, jaką kamerę cyfrową kupić. Kamera powinna być niewielka, poręczna i lekka, a oprócz tego nieskomplikowana w obsłudze. Sprzęt nagrywający do specyficznych zastosowań to kamery sportowe i turystyczne — zazwyczaj najmniejsze, najbardziej mobilne oraz bardzo odporne na działanie czynników zewnętrznych (kurz, piasek, woda). Do takich kamer zaliczyć należy np. GoPro, które świetnie sprawdzają się od nagrywania podczas uprawiania sportu – rejestrują filmy w wysokiej rozdzielczości, dźwięki, zapewniają także doskonałą stabilizację, która jest bardzo istotna podczas nagrywania obiektów w ruchu.

Warto przyjrzeć się kolejnym aspektom technicznym kamer do nagrywania filmów — w każdej z nich obraz przechodzi przez obiektyw, również będący polem różnorodnych rozwiązań.

Obiektyw kamery — dlaczego jest istotny?

Obiektyw ma decydujący wpływ na jakość nagrań. W przypadku kamer jest to obiektyw zmiennoogniskowy, który umożliwia przybliżanie filmowanych obiektów, czyli tzw. zoomowanie. Obiektywy standardowe nadają się do nagrywania obiektów znajdujących się w polu widzenia użytkownika, natomiast szerokokątne mają duży kąt widzenia, dlatego są przeznaczone do nagrywania krajobrazów, budowli lub dużych grup ludzi.

Zoom dzieli się na dwa rodzaje: optyczny oraz cyfrowy. Ten pierwszy polega na odpowiednim regulowaniu ogniskowej, co podczas powiększania nie skutkuje utratą jakości. Dobra kamera cyfrowa powinna mieć obiektyw z co najmniej 10-krotnym zoomem optycznym. Z kolei cyfrowy zoom nie jest oparty o zmiany w ogniskowej, lecz o powiększenie obrazu o tej samej jakości przy zauważalnym spadku szczegółów.

Jaką kamerę wideo wybrać? Podsumowanie

Kamera cyfrowa powinna być poręczna. Pamiętaj o wyborze odpowiedniej rozdzielczości oraz pamięci. Zwróć uwagę na zoom optyczny – im wyższa jego wartość, tym bardziej będziesz mógł przybliżyć interesujące cię obiekty, zachowując dobrą jakość obrazu. Wybierz kamerę cyfrową i ciesz się swobodą rejestrowania filmów zawsze i wszędzie. Aby dokonać inwestycji na lata, nie zapominaj o tym, żeby nie płacić za funkcjonalność, z której nie będziesz skorzystać.

 

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock