Szukasz aparatu fotograficznego dla uzdolnionej siostrzenicy, która marzy o pracy fotografki? A może chcesz zaopatrzyć się w dobry sprzęt, który będzie służył ci przez długie lata? W większości przypadków usłyszysz radę: kup lustrzankę.

Choć rynek zdominowały lustrzanki, to równie dobrym sprzętem są bezlusterkowce. Co więcej, w niektórych przypadkach sprawdzają się o wiele lepiej.

Jak działa aparat bezlusterkowy?

Bezlusterkowiec to aparat, który pozbawiony jest lustra i wizjera optycznego. W jego przypadku podgląd kadru dostępny jest na ekranie, w który wyposażono aparat. Zdarzają się również urządzenia z wizjerami elektrycznymi.

Dobrej jakości aparaty bezlusterkowe w pełni dorównują swoimi parametrami lustrzankom. Tak naprawdę, na rynku można znaleźć zarówno dobre, jak i średnie lustrzanki oraz bezlusterkowce. Dlatego warto być świadomym znaczenia poszczególnych parametrów technicznych, aby wybrać model, który najlepiej współgra z twoimi oczekiwaniami.

Jakie są zalety aparatów bezlusterkowych?

  • Poręczność

Choć młodym adeptom fotografii najczęściej poleca się lustrzanki, to właśnie aparat bezlusterkowy lepiej koresponduje z ich potrzebami. Wszystko ze względu na znacznie lżejszą konstrukcję spowodowaną brakiem lustra i wizjera optycznego. Wyeliminowanie tych dwóch elementów wpływa również na kształt aparatu, sprawiając, że jest on znacznie mniejszy i poręczniejszy.

 

Aparat cyfrowy HX99 - Sony

 

  • Podgląd live view

Kolejną zaletą jest wygoda kadrowania. W lustrzance nie mamy możliwości podejrzenia zbliżenia w trybie live view. W przypadku bezlusterkowców na ekranie LCD widzimy obraz w takiej postaci, w jakiej zostanie uchwycony na zdjęciu. Dzięki tej funkcji można zrobić dobre kompozycyjnie zdjęcie bez większych umiejętności, wystarczy włączyć funkcję siatki pomocniczej. To istotne ułatwienie zwłaszcza dla początkujących fotografów lub tych, którym niekoniecznie zależy na rozwoju profesjonalnych umiejętności.

 

Aparat cyfrowy Lumix DC-GH5 Body - Panasonic

 

  • Szybki autofokus

Wydajność autofokusa bezlusterkowce zawdzięczają znacznie większej ilości punktów, które zostały równomiernie rozmieszczone na matrycy. Dzięki nim łatwo jest złapać ostrość w odpowiednim miejscu, nawet jeśli kadr dość dynamicznie się zmienia. Ze względu na obecność lustra, za pomocą lustrzanki trudniej zrobić ostre zdjęcie przy dłuższym czasie naświetlania lub przez teleobiektyw. Wszystko ze względu na powstające w procesie drgania. W przypadku bezlustrerkowców, problem ten został praktycznie wyeliminowany.

 

Aparat cyfrowy X-T2 Body - Fujifilm

 

Na co zwrócić uwagę, wybierając aparat bezlusterkowy?

Przy doborze bezlusterkowca warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. Oczywiście najważniejsze są umiejętności. Wprawiony fotograf zrobi dobre zdjęcie nawet najtańszym sprzętem. Niewątpliwie jednak parametry aparatu mają wpływ na ostateczną jakość zdjęcia.

  • Ilość megapikseli

Standardem są obecnie matryce 16-megapikselowe. Jeśli chcesz uniknąć utraty jakości przy zbliżeniach i innych trudniejszych kadrach, wybierz aparat o rozdzielczości obrazu powyżej 20 megapikseli. Pamiętaj jednak, że więcej nie zawsze znaczy lepiej. Przy bardzo małej matrycy (o przekątnej poniżej 10 mm) duża ilość pikseli pogorszy jakość obrazu, zamiast wpływać na nią pozytywnie. Dlatego te dwa parametry zawsze należy ze sobą porównać.

 

Aparat cyfrowy A7II body ILCE7M2B - Sony

 

  • Wielkość matrycy

Przekątna matrycy ma bardzo duże znaczenie dla końcowej jakości zdjęć. W ich przypadku zasada „im więcej tym lepiej” naprawdę się sprawdza. Matryce mogą mieć przekątne o długości od kilku do kilkudziesięciu milimetrów. Parametr ten ma duży wpływ na cenę aparatu. Jeśli chcesz zainwestować sprzęt z matrycą pełnoklatkową (35 mm), zapłacisz znacznie więcej, niż w przypadku popularnej matrycy APS-C.

 

Aparat cyfrowy Z6 - Nikon

 

Wybór aparatu fotograficznego jest bardzo ważny, mamy nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą ci w jego zakupie. Pamiętaj jednak, że ważniejsza od sprzętu jest pasja i chęć nauki, dlatego zainwestuj nie tylko w aparat, ale też swoje umiejętności.

Więcej porad znajdziesz w dziale Elektronika.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock