Do zimy warto dobrze się przygotować, nie tylko wymieniając garderobę na cieplejszą, ale też uszczelniając dom. Na liście zadań do zrobienia tuż przed sezonem powinna być regulacja okien. Nie każdy w ogóle wie, że istnieje coś takiego jak tryb letni i zimowy w oknach i że można samodzielnie je przestawiać w zależności od pory roku. Dobrze mieć tego świadomość. Regulacja okien na zimę pozwala bowiem ograniczyć straty ciepła w budynku, co z kolei przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie i większy komfort termiczny. Dodatkowo w ten sposób można przedłużyć żywotność stolarki okiennej. Dawniej do uszczelniania wykorzystywano kit, piankę, gąbkę, dodatkową uszczelkę, a nawet watę. Było to mało skuteczne. Dziś wystarczy jeden ruch ręką, by odpowiednio ustawić okna.

 

YATO KLUCZE IMBUSOWE FAJKOWE 9 elem. (1,5-10mm) DŁUGIE 05631

 

Jak działa regulacja okien na zimę?

W zimniejszych miesiącach stolarka okienna powinna zapewniać doskonałą izolację. W związku z tym regulacja okien plastikowych na zimę wiąże się z ograniczeniem przepływu powietrza między dworem a wnętrzem budynku. Latem okna są celowo nieco rozszczelniane, podczas gdy zimą się je uszczelnia. Słowem – w regulacji okien PCV na zimę chodzi o to, by mocniej przylegały do ramy.

Jak wyregulować plastikowe okno na zimę?

Regulacja docisku na zimę jest bardzo prosta i nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Zrobisz to w 2 prostych krokach. Najpierw jednak przygotuj narzędzia. Wystarczy klucz imbusowy albo kombinerki, w zależności od budowy elementu, służącego do regulacji okien.

  • Krok 1: Zlokalizuj rolki regulujące

Otwórz okno i na jego ramie znajdź metalowe rolki regulujące. W zależności od wielkości okna może ich być od kilku do kilkunastu. Mogą też nieco różnić się wyglądem, ale zawsze przypominają nakrętkę śrubki.

  • Krok 2: Przekręć rolkę

Rolkę regulującą okno należy przekręcić o 90° względem poprzedniego ustawienia, czyli trybu letniego. Skąd wiedzieć, czy rolka jest dobrze ustawiona? Na każdej znajduje się mały znacznik, najczęściej w postaci kropki. Wystarczy zapamiętać, że w trybie zimowym kropka powinna być skierowana w stronę wnętrza domu, natomiast w trybie letnim kropka jest bliżej zewnętrznej strony ramy okiennej.

Czynność należy powtórzyć na wszystkich rolkach. Prawidłowo wyregulowane okno na zimę powinno lekko, ale szczelnie się zamykać. Jeśli poczujesz opór przy domykaniu, odrobinę poluzuj śruby.

Widzisz, jakie to proste? Mamy nadzieję, że teraz regulacja okien na zimę nie będzie miała przed tobą tajemnic, a zmiana trybów z letniego na zimowy i odwrotnie stanie się sezonowym nawykiem.  

 

Fieldmann, Zestaw kombinerek FDN 1020, 3 sztuki

 

Więcej praktycznych porad znajdziesz w dziale Dom i ogród.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock