Na co zwrócić uwagę przy wyborze dywanu?

Na początku warto zwrócić uwagę na skład materiałów wykorzystanych do produkcji dywanu, który ci się podoba. Będzie to szczególnie ważny aspekt dla osób uczulonych na różne alergeny. Modele ze sztucznych włókien są odpowiednie dla alergików, a dywany jedwabne i wełniane świetnie sprawdzą się w przypadku miłośników naturalnych tkanin. W kwestii barw i wzorów najlepiej kierować się własnymi preferencjami, pamiętając jednak, że dywany służą głównie wyeksponowaniu strefy wypoczynku poprzez swoją barwę lub skontrastowanie ze stylem narożnika, np. dobierając wzorzysty dywan do gładkiego narożnika.

Istnieje również kilka zasad, którymi warto się kierować, wybierając rozmiar dywanu. Przede wszystkim powinien znajdować się co najmniej 90 cm od drzwi, żeby skrzydło nie zahaczało o niego podczas otwierania. Szczególnie atrakcyjna aranżacja opiera się na wykorzystaniu dywanu, który wystaje spod narożnika nawet do 30 cm. W ten sposób  tworzy się przyjemne wrażenie otwartej przestrzeni. Jeśli planujesz położyć dywan pod stolikiem kawowym, zadbaj, by cały mebel mógł na nim stabilnie stanąć.

Jak dobrać dywan do narożnika – wzór i kolorystyka

Wybierając dywan, zwróć uwagę na jego praktyczne aspekty. Wybierz model, który będzie odporny na zabrudzenia, a podczas czyszczenia nie ulegnie zniszczeniu. W kwestii koloru  dywanu możesz wybrać odcienie uzupełniające się (np. beż i brąz) lub kontrastowe (np. żółty i fioletowy).

Jak dobrać dywan do narożnika – rozmiar i ustawienie

Urządzając strefę relaksu, nie warto kupować impulsywnie, bez dokładnego wymierzenia pokoju i samego narożnika. Dywan musi być zdecydowanie większy niż mebel, który na nim stoi. Pamiętaj, że okrągły model przy dużym narożniku może wyglądać niekorzystnie. Możesz wybrać wariant, na którym będzie stał cały narożnik, albo tylko jego przednie nóżki. Jeżeli wybierzesz zbyt mały dywan, pomiędzy jego krawędzią a kanapą może zbierać się kurz. Istnieje również ryzyko, że niewielki dywan będzie przesuwał się pod meblem. Jeśli jednak zakup małego wariantu jest przemyślanym wyborem, to pamiętaj, by wystawał spod niego przynajmniej na 10 cm.

Jakie są najczęstsze błędy popełniane podczas zakupu dywanu?

Zły rozmiar dywanu może sprawić, że  wyeksponujesz inny element salonu niż planowałeś, a funkcjonalność przestrzeni nie będzie zgodna z twoimi oczekiwaniami. W mniejszych, w pełni umeblowanych pomieszczeniach, najlepiej postawić na jasny, gładki model dywanu, który będzie tylko tłem dla wystroju wnętrza i pomoże uniknąć wrażenia przytłoczenia, przeładowania oraz optycznie powiększy użytkowaną przestrzeń.  W niewielkim salonie sprawdzi się najlepiej mały, lekki dywan. Kształt nie jest aż tak istotny – choć najpopularniejsze są modele klasyczne, kwadratowe i prostokątne. Do łask powracają również dywany owalne, które pozwalają ładnie wyeksponować parkiet. W nowoczesnych trendach wnętrzarskich, które stawiają na minimalizm, dywan w salonie kładzie się przede wszystkim pod stolikiem kawowym.

Dobierz odpowiedni dywan do swojego narożnika

Za najtrwalsze w użytkowaniu uważa się modele wełniane, ale w dostępnym asortymencie są również dywany wyprodukowane przy użyciu różnych mieszanek (np. wełny i nylonu oraz różnych włókien syntetycznych). Dywany z długim włosiem prezentują się ciekawie, jednak ich czyszczenie może być problematyczne. Warianty tego typu zupełnie nie sprawdzą się jednak w przypadku rodziców małych dzieci czy właścicieli czworonogów. Wtedy z pewnością lepiej wyposażyć salon w miękkie, lekkie dywany z krótkim włosiem, które łatwo wyczyścić – odkurzyć lub wyprać.  

Dobrze wybrany dywan to taki, który został kupiony z uwzględnieniem wielkości urządzanego pomieszczenia i elementów wyposażenia wnętrza (szczególnie narożnika), a także stylu życia jego mieszkańców. Z uwagi na praktyczny aspekt i trwałość użytkowania, najlepiej wybierać dywany syntetyczne. Jeśli jednak głównym kryterium wyboru jest estetyka dywanu, ogranicz poszukiwania do modeli wełnianych, które zdecydowanie prezentują się bardziej imponująco.

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock