Oprawa muzyczna to podstawa świetnej zabawy na weselu

Muzyka stanowi jeden z najważniejszych filarów imprezy. Niezależnie od tego, czy na twoim weselu grać będzie orkiestra, czy DJ, to właśnie muzyka zadecyduje o tym, jak dobrze bawić się będą goście. Piosenki weselne dzielą przyjęcie na etapy – pierwszy taniec, wspólna zabawa, przerwy na posiłek i wznoszenie toastów. Popularne hity są w stanie wyciągnąć na parkiet nawet osoby, które za tańcem nie przepadają.

 

muzyka empik

 

Warto, by zachowana była odpowiednia proporcja pomiędzy utworami skocznymi, wesołymi, a romantycznymi i wzruszającymi. Ta pierwsza wersja zdecydowanie powinna przeważać – wesele to czas radości i z pewnością każda osoba zaproszona będzie chciała się wyszaleć. Z kolei wolniejsze piosenki i ballady, pojawiać mogą się rzadziej, lecz nadal są bardzo ważne. To dobry moment dla par, a przede wszystkim dla pary młodej, na okazanie sobie nieco czułości i… odpoczynek od wędrówek między stołami.

Urszula Sipińska – „Cudownych rodziców mam”

Ten utwór to prawdziwy wyciskacz łez. Zazwyczaj słyszy się go w momencie podziękowań składanych rodzicom, tuż po przemówieniu państwa młodych. Wiele osób myśli o tej piosence w pierwszej kolejności, gdy planuje oprawę muzyczną i nie wyobraża sobie, by mogło jej zabraknąć. Nie ma chyba drugiej tak charakterystycznej melodii, która świetnie sprawdzałaby się na taką okazję.

 

 

Kayah i Goran Bregovic – „Prawy do lewego”

Ten hit to idealny weselny kawałek – piosenka ta łączy pokolenia i zaprasza na parkiet nawet największych tanecznych sceptyków. Oddaje ona idealnie nastrój słowiańskich wesel, radosnych, pełnych jedzenia, picia i szalonych pląsów. Dobrze jest umieścić ją mniej więcej na początku– da to gwarancję, że każdy będzie miał jeszcze siłę na tak szybkie tempo! Poza tym nic tak nie rozkręci imprezy, jak hasło „prawy do lewego”.

 

 

Sławomir – „Miłość w Zakopanem”, czyli współczesne disco polo

Choć nie jest to piosenka z wielopokoleniowym stażem weselnym, to jednak nie może jej dziś zabraknąć na żadnym przyjęciu. Doskonale pasuje na tego typu uroczystości – pozwala wykazać się tancerzom-amatorom, umożliwiając wykonywanie piruetów i podskoków. Uważajcie – od tego hitu weselnego może zakręcić się w głowie!

 

 

Paweł Domagała – „Weź nie pytaj”

To jedna z najnowszych piosenek weselnych, która króluje dziś na przyjęciach w całej Polsce. Nie jest wzruszająca ani ckliwa, ale w lekki i wesoły sposób opowiada o codziennej miłości, pozbawionej patosu. Nadaje się do wolniejszego tańca w parach, dzięki spokojniejszemu tempu.

 

 

Bill Medley, Jennifer Warnes – „(I've Had) The Time of My Life”

Każdy pamięta ten utwór z filmu „Dirty Dancing”, szczególnie z kultową już sceną podnoszenia młodziutkiej Frances nad głową przystojnego instruktora. Bardzo często wykorzystywany jest on jako podkład muzyczny podczas pierwszego tańca – zaprasza z czasem w sposób płynny coraz więcej par na parkiet. Jest przy tym niezwykle romantyczny i zmysłowy.

 

 

Brathanki – „W kinie w Lublinie”

Przeurocza piosenka o nieustającej miłości, wesoła i żywa, zachęca do zabaw na parkiecie. To prawdziwy przebój weselny, który towarzyszy już kolejnemu pokoleniu. Świetny pomysłem jest wykorzystanie tego utworu na tło muzyczne podczas pokazu zdjęć ze wspólnych przygód ze współmałżonkiem – podróży, przyjęć i ciekawych wydarzeń. Sprzyja temu charakter utworu, w którym wymieniane są różne sytuacje i miejsca, które zakochani wypełnili swoją miłością.

 

 

Najpopularniejsze hity disco polo lat 90.

„Pszczółka Maja”, „Jesteś szalona” czy „O tobie kochana” – to idealne piosenki weselne do śpiewania. Prawie każdy, niezależnie od wieku zna lub chociaż kojarzy tekst tych kultowych utworów. Połączenie tańca i karaoke to przepis na wyśmienitą zabawę! Choć wiele osób, szczególnie młodych, uważa, że ten gatunek muzyczny jest nieco kiczowaty, to powszechnie wiadomo, że bawią się przy nim najlepiej.

Kiedy parkiet robi się gorący od twistu

The Beatles – „Twist and Shout”, Chubby Checker – „Let’s twist again” – to rock and roll’owe utwory, które rozgrzeją emocje i deski parkietu do czerwoności. Charakterystyczny dla tych hitów taniec, czyli twist, jest znany praktycznie każdemu. Nie musisz być profesjonalnym tancerzem, by prawidłowo wykonywać ruchy, a przy tym świetnie się bawić.

 

 

Piosenki biesiadne, do których każdy choć raz powinien zatańczyć

Ten gatunek muzyczny doskonale wpisuje się w nastrój weselny. „Kaczuchy” czy „Jedzie pociąg z daleka” to utwory, które łączą wszystkich biesiadników we wspólnym tańcu. Niektóre z nich wybrzmiewają najlepiej śpiewane przez całą salę wspólnie. To bardzo jednoczy i ułatwia integrację gości. By umożliwić to każdemu, warto przygotować małe śpiewniki z tekstem danej przyśpiewki – to dodatkowe źródło rozrywki dla zgromadzonej rodziny i przyjaciół.

Dobór piosenek – czym się kierować

Zastanów się najpierw, jaki charakter ma mieć twoje wymarzone wesele. Chcesz, by było huczne, głośne i radosne? A może zapraszasz małą liczbę gości i chcesz spędzić z nimi czas spokojnie? Pamiętaj, że to ty z partnerem decydujesz o przebiegu i wyglądzie całego przyjęcia. Zorganizuj uroczystość w zgodzie ze sobą i swoimi zasadami.

Dopasuj również rodzaj muzyki do przeważającej grupy wiekowej. Do innych utworów bawić się będą ludzie młodzi, a do innych osoby starsze. Oczywiście istnieją utwory łączące pokolenia, przy których każdy z chęcią wybiegnie na parkiet!

Nie ma sensu planować więcej niż około 200 utworów, ponieważ wesele prawdopodobnie będzie trwało krócej. Jeżeli podejmujesz się współpracy z zespołem czy DJ, zaproponuj kilkadziesiąt przykładowych piosenek, a resztą zajmą się profesjonaliści. Warto zaznaczyć również, jakiego stylu nie chcesz usłyszeć na swoim przyjęciu.

Nie przejmuj się zbytnio wyborem muzyki. Nie będziesz w stanie dogodzić każdemu z osobna. Grunt to dobra, wspólna zabawa, dużo uśmiechu i miłości, a piosenki stanowić będą tylko ich tło.